fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Ziemi Myślenickiej. Drewniany Kościółek w Drogini

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Droginia: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Tym samym zapraszamy w podróż do Drogini z początku XX wieku.

Prezentujemy widok drewnianego kościoła w Drogini na pocztówce wysłanej w dniu 6 kwietnia 1912 roku z Droginii do Aschaffenburga – miasta, będącego siedzibą jednego z powiatu bawarskiego okręgu Dolna Frankonia (Bayern). Co istotne, prezentowany kościół spłonął w dniu 6 maja 1908 roku. Następnie został odbudowany i jako murowany przetrwał do początku lat 80. ubiegłego wieku.

Warto podkreślić, że zarówno ten obiekt sakralny jak i wiejskie zabudowania mieszkalno – gospodarskie z tego terenu już nie istnieją. Teren został bowiem zalany wodami jeziora dobczyckiego. Dodać trzeba, że jedynym ocalałym budynkiem jest zrekonstruowany dwór z roku 1730, zamożnej rodziny szlacheckiej, eksponowany obecnie w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie w gminie Babice (powiat chrzanowski).

Zdjęcie nieznanego autora (ręcznie koloryzowane) pochodzi z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 11/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Sierpień 2020
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« Lip   Wrz »

youtube

Najczęściej czytane