fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Ziemi Myślenickiej. Dzieci ze szkoły na Bysinie lata 40.

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Bysina: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zapraszamy na „spotkanie” ze społecznością miejscowości Bysina. Na zdjęciu archiwalna Bysina lata 40. ubiegłego wieku. Dziś marzymy by robić takie zdjęcia, by szkoły znów były otwarte, by dzieci mogły z radością spotykać się tłumnie.

Bysina to wieś królewska położona w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego. Wchodziła w skład klucza myślenickiego, stanowiącego uposażenie kasztelanów krakowskich. Wieś ma na swym terenie kaplicę zbudowaną w roku 1950 na cześć partyzantów, którzy w czasie II wojny światowej ukrywali się w tutejszych lasach.

Lata 40. ubiegłego wieku. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bysinie wraz z katechetą i nauczycielami uroczo pozują do zdjęcia.

To pamiątkowe zdjęcie po raz pierwszy publikowane w było w lokalnej prasie w 2008 roku i pochodzi z prywatnego archiwum rodzinnego Marii Mitana z Bysiny.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic

Perły Myślenic 1/31/2021


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane