fbpx
Connect with us

Gmina Sułkowice

Perły Ziemi Myślenickiej. Harbutowice jakich nie pamiętacie…

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś zapraszamy do Harbutowic w gminie Sułkowice. Odpowiemy na pytania: co w ubiegłym wieku działo się na terenach należących aktualnie do Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach? Co wspólnego z Harbutowicami ma słynny „Jarzębiak Izdebnicki”? Przeczytajcie bo, to doprawdy ciekawa historia.

zdj. Stanisław Mucha
Harbutowice, teren dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej
i Warsztatów Terapii Zajęciowej

„Teren dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach należał niegdyś do większego majątku ziemskiego, którego właścicielem był ród Lewakowskich, słynny z produkcji „Jarzębiaku Izdebnickiego” i innych nalewek, z których to zasłynęła gorzelnia w Izdebniku. Majątek w Harbutowicach był częścią tego gospodarstwa rolnego i produkcyjnego.”

„W 1923 roku Jakub Lewakowski sprzedał budynki podworskie z przyległościami i stawem. Staraniem dyrektora Szkoły Żeńskiego Gimnazjum i Liceum nr X im. Królowej Wandy w Krakowie – Gustawa Leśnodorskiego powstało Stowarzyszenie Kolonii i Wypoczynku Dzieci i Młodzieży w Harbutowicach. Stowarzyszenie to do czasu likwidacji administrowało terenem dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej. Z ośrodka korzystały też uczennice VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. W lecie i w zimie odbywały się tu kolonie w czasie przerwy w nauce szkolnej. W czasie roku szkolnego oddziały Gimnazjum spędzały w Harbutowicach dwa tygodnie (zielone szkoły), wraz z zmieniającym się gronem profesorskim. Ucząc się, korzystały jednocześnie ze świeżego powietrza, górskich spacerów, łódek na stawie i innych atrakcji. Jedną ze znakomitych uczestniczek była wspaniała aktorka, pedagog i literat pani Zofia Kucówna (była żoną Adama Hanuszkiewicza). W swoich książkach z sentymentem wspomina pobyt w Harbutowicach.”

W 1945 r. utworzono tu sierociniec dla dzieci ofiar drugiej wojny światowej, a w 1956 roku, w epoce stalinizmu, Stowarzyszenie Kolonii i Wypoczynku zostało odgórnie rozwiązane. Majątek przekazano Związkowi Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

zdj. Kazimierz Zachwieja

W roku 1993 ZNP sprzedał Ośrodek w Harbutowicach Wojewodzie Krakowskiemu na potrzeby Domu Pomocy Społecznej. Wojewodą tym, był późniejszy wielki przyjaciel Domu Pomocy Tadeusz Piekarz, którego imię nosi DPS w Harbutowicach.

Materiały fotograficzne do niniejszej publikacji udostępnił Władysław Bartosz, członek Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic „Kowadło”.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 20/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane