Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z seriiPerły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś zapraszamy do Harbutowic w gminie Sułkowice. Odpowiemy na pytania: co w ubiegłym wieku działo się na terenach należących aktualnie do Domu Pomocy Społecznej w Harbutowicach? Co wspólnego z Harbutowicami ma słynny „Jarzębiak Izdebnicki”? Przeczytajcie bo, to doprawdy ciekawa historia.
zdj. Stanisław Mucha Harbutowice, teren dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej
„Teren dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Harbutowicach należał niegdyś do większego majątku ziemskiego, którego właścicielem był ród Lewakowskich, słynny z produkcji „Jarzębiaku Izdebnickiego” i innych nalewek, z których to zasłynęła gorzelnia w Izdebniku. Majątek w Harbutowicach był częścią tego gospodarstwa rolnego i produkcyjnego.”
„W 1923 roku Jakub Lewakowski sprzedał budynki podworskie z przyległościami i stawem. Staraniem dyrektora Szkoły Żeńskiego Gimnazjum i Liceum nr X im. Królowej Wandy w Krakowie – Gustawa Leśnodorskiego powstało Stowarzyszenie Kolonii i Wypoczynku Dzieci i Młodzieży w Harbutowicach. Stowarzyszenie to do czasu likwidacji administrowało terenem dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej. Z ośrodka korzystały też uczennice VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. W lecie i w zimie odbywały się tu kolonie w czasie przerwy w nauce szkolnej. W czasie roku szkolnego oddziały Gimnazjum spędzały w Harbutowicach dwa tygodnie (zielone szkoły), wraz z zmieniającym się gronem profesorskim. Ucząc się, korzystały jednocześnie ze świeżego powietrza, górskich spacerów, łódek na stawie i innych atrakcji. Jedną ze znakomitych uczestniczek była wspaniała aktorka, pedagog i literat pani Zofia Kucówna (była żoną Adama Hanuszkiewicza). W swoich książkach z sentymentem wspomina pobyt w Harbutowicach.”
W 1945 r. utworzono tu sierociniec dla dzieci ofiar drugiej wojny światowej, a w 1956 roku, w epoce stalinizmu, Stowarzyszenie Kolonii i Wypoczynku zostało odgórnie rozwiązane. Majątek przekazano Związkowi Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).
zdj. Kazimierz Zachwieja
W roku 1993 ZNP sprzedał Ośrodek w Harbutowicach Wojewodzie Krakowskiemu na potrzeby Domu Pomocy Społecznej. Wojewodą tym, był późniejszy wielki przyjaciel Domu Pomocy Tadeusz Piekarz, którego imię nosi DPS w Harbutowicach.
Materiały fotograficzne do niniejszej publikacji udostępnił Władysław Bartosz, członek Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic „Kowadło”.
Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.
Perły Ziemi Myślenickiej 20/2020
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:
Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.
ŚWIETNA ZABAWA -za sprawą fantastycznego przedstawienia przygotowywanego przez rodziców oraz pracowników Przedszkola Samorządowego nr 1 w Dobczycach!
Już dziś zarezerwujcie sobie czas
22 maja 2022 r. (niedziela) w Auli RCOS w Dobczycach o godzinie 17:00
Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Wtedy też dla druhów z powiatu myślenickiego odprawiona została dziękczynna msza święta w myślenickim Sanktuarium. We wtorek 18 maja natomiast na dziedzińcu przy komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbył się Powiatowy Dzień Strażaka połączony z jubileuszem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Podczas wydarzenia, wręczone zostały awanse, medale i odznaczenia, a także poświęcony został nowy nabytek PSP Myślenice- lekki wóz strażacki. Na relację wideo zapraszamy do piątkowego wydania Kuriera Myślenickiego
Odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe:
1.Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał:
ZŁOTĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
st. bryg. KAGANEK Sławomir
bryg. w st. spocz. AJCHLER Roman
bryg. w st. spocz. SIEPAK Bartłomiej
SREBRNĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
mł. bryg.TUŁACZ Andrzej
BRĄZOWĄ ODZNAKĘ ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ
st. ogn. PACHOŃ Dominik
asp. sztab. MASEŁKO Mariusz
2.Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU
Dh Jan Kantor
3. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Z OSP RP w Myślenicach nadało Odznakę ZASŁUŻONY DLA POŻARNICTWA ZIEMI MYŚLENICKIEJ
nadbryg. Piotr FILIPEK
bryg. Władysław KULIG
asp. Sławomir GÓRALIK
dh Michał PIWOWARCZYK
4. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został :
kpt. Tomasz PRUCHNIK
5. Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z okazji 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej wyróżniony został:
asp. sztab. Krystian BLAK
6. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał stopień:
STARSZEGO BRYGADIERA
bryg. Wojciech MURZYN
STARSZEGO KAPITANA
kpt. Łukasz WRÓBEL
KAPITANA
mł. kpt. Sławomir SZCZECIŃSKI
7. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
nadał stopień:
STARSZEGO ASPIRANTA
asp. Piotr KUTRZEBA
asp. Piotr WĘGLARZ
ASPIRANTA
mł. asp. Bartłomiej BEDNARZ
mł. asp. Aleksandra LIPIEŃ
8. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadał stopień:
STARSZEGO OGNIOMSTRZA
ogn.Marek WIŚNICZ
ogn. Andrzej ZAJĄC
SEKCYJNEGO
st. str.MariuszHOBOT
st. str.Michał JANIA
st. str. Klaudiusz KACZMARCZYK
9. Komendant Główny PSP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrodę pieniężną:
asp. sztab. Józef BURDA
10. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych przyznał nagrodę pieniężną:
Ochotnicza Straż Pożarna w Biertowicach wraz z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Myślenicach i Urzędem Miejskim w Sułkowicach w dniach 19-20 maja będą realizować autorski projekt „Nie igramy z ogniem”, który kierowany jest do 150 uczniów klas V szkół podstawowych z terenu Gminy Sułkowice. Środki na realizację projektu pozyskano z Fundacji PZU.
W ramach szkolenia i warsztatów plenerowych dzieci poznają zagrożenia związane z ogniem, sposobami zapobiegania pożarom, poznają metody posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, a także będą mogły pokonać strażacki tor przeszkód z elementami pierwszej pomocy.
Przygotowano również pokazy spalania drewnianych domków modelowych, pożar tłuszczu, pożar cieczy oraz działanie systemów przeciwpożarowych (tryskaczy).
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.