" /> Perły Ziemi Myślenickiej. Krzyszkowice niebieski dom przy zakopiance z 1890 roku :
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Ziemi Myślenickiej. Krzyszkowice niebieski dom przy zakopiance z 1890 roku

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Drewniany – niebieski dom z Krzyszkowic położony przy zakopiance z 1890 roku (zdjęcie z lat 80-tych).

Drewniany, wielorodzinny dom nr 30 w Krzyszkowicach wybudowany w 1890 roku. Ten liczący 130 lat dom wciąż stoi on na swoim miejscu, przy drodze łączącej Kraków i Zakopane (fragment międzynarodowej trasy E77), stanowiącej na tym odcinku część „zakopianki.” Dawniej, przed przebudową drogi stał on zaledwie kilka metrów od tej bardzo ruchliwej trasy. Widać to na prezentowanym zdjęciu z początku lat 80. ubiegłego wieku.

Budynek ten stanowi własność prywatną i wciąż jest zamieszkały. W najbliższym czasie ma być on „usunięty” z miejsca aktualnie zajmowanego (prawdopodobnie zostanie przeniesiony w inne miejsce), w związku z planowaną budową nowego węzła komunikacyjnego w Krzyszkowicach.

Zdjęcie nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 42/13/2021


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

Kwiecień 2021
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« Mar   Maj »

youtube

Najczęściej czytane