fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Ziemi Myślenickiej. Osieczany. Archiwum Józefa Stanisława Błachuta

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

W odpowiedzi na Państwa zapytania dotyczące szerszego spojrzenia na wspomnienia historyczne. Odpowiadamy z przyjemnością, bowiem i nam zależy by pokazać pamiątkowe zdjęcia całego naszego regionu. Podjęliśmy wyzwanie by obok Pereł Myślenic przedstawiać Perły Ziemi Myślenickiejczyli pamiątki dotyczące różnych miejscowości, postaci z powiatu myślenickiego.

Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś zabieramy Państwa do Osieczan.

Osieczany. Rok 1980. Most na rzece Raba w Osieczanach – widok od strony Myślenic – Dolnego Przedmieścia w kierunku Banowic. Tuż za widocznym mostem po prawej stronie drogi był dom p. Galasa, obok którego bardzo często organizowano punkt pomiaru natężenia ruchu pojazdów na tej drodze. Czynności liczenia przejeżdżających pojazdów dokonywał dróżnik Piotr Kania z Banowic, który do końca lat 60. ubiegłego wieku był pracownikiem Rejonu Dróg Publicznych w Krakowie O/Myślenice. Dbał on zarówno o właściwy stan nawierzchni jak i pobocza drogi łączącej Myślenice z Dobczycami. Zimą organizował jej odśnieżanie (drewnianymi pługami z zaprzęgiem konnym) i posypywanie piaskiem niebezpiecznych odcinków. Latem dróżnik Piotr Kania dbał o drożność rowów odprowadzających wody opadowe wzdłuż tej drogi.

Autor zdjęcia Józef Stanisław Błachut.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 6/2020


Chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Czerwiec 2020
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
« Maj   Lip »

youtube

Najczęściej czytane