fbpx
Connect with us

Edukacja

Perły Ziemi Myślenickiej. Praktyczna edukacja kobiet 1914 rok

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli spojrzenie na archiwalną ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś uczestniczki kursu dla gospodyń wiejskich przeprowadzonego w Myślenicach w okresie od 15 stycznia do 4 kwietnia 1914 roku, którego organizatorem kursu były: Okręgowe Towarzystwo Rolnicze i Koło Ziemianek.

„Tygodnik Rolniczy” nr 24, rok XXXI strona 299-300, organ c.k. Towarzystwa Rolniczego Krakowskiego tak relacjonował przebieg tego kursu:

Dla uczestniczek kursu oprócz zajęć praktycznych przeprowadzanych w okolicznych i wytypowanych gospodarstwach, w soboty organizowano dla nich wycieczki. „Kursantki zwiedziły między innemi gospodarstwo p. Czerwińskiego w Gaiku pow. wielicki … gospodarstwo p. J. Piętki w Górnej Wsi, gdzie prócz postępowo urządzonej gnojarni, kurnika, gęśnika, jest i wodociąg do celów gospodarskich, prowadzony kilkaset metrów ku budynkom. Gospodarstwo to tem przystępniejsze okazało się w demonstrowaniu, bo właścicielem był włościanin. Do przyjemności zaliczyć wypada kilka wykładów, urozmajconych obrazami świetlnymi, któremi w niedzielę zajęli się członkowie miejscowego T.S.L., oraz wycieczkę do Krakowa, w celu zwiedzenia narodowych pamiątek”. Kurs ukończyło 23 dziewcząt: Tonderówna Antonina i Oskwarkówna Anna z Górnej-wsi — Kurowska Maryanna — Wachówna Rozalia i Szlachetkówna Salomea z Jawornika — Leśniakówna Katarzyna i Mistarzówna z Drogini — Grabowska Anastazya z Krzyszkowic — Morosówna Zofia z Polanki — Moskalówna Stefania z Sułkowic — Kudasówna Anna z Dolnej-wsi — Jaworówna Zofia z Polanki — Drobna Anna z Grzchini — Należna Michalina z Makowa — Żurówna Anna z Rabki — Mirochówna Stefania z Budzowa — Rusinówna Joanna z Bieńkowic — Kisielewska Helena z Krzywaczki — Nazimówna Marya i Szczurkówna Albina z Korabnik — Depowska Maryanna z Ropczyc — Dudówna z Brzezowej i Gorczakówna Antonina z Drogini. Należy mieć nadzieję, żę urządzenie tego kursu pozostawi trwałe korzyści nietylko u samych kursistek, ale przedewszystkiem przyczyni się w wysokim stopniu do podniesienia niskiego jeszcze u nas stanu gospodarstwa domowego. Oby tylko szczęśliwie uczestniczki kursu świeciły przykładem dla swych rówieśnic”.

„Tygodnik Rolniczy” – organ urzędowy c. k. Towarzystwa Rolniczego w Krakowie wychodził w latach 1884-1919. Pismo to poświęcone było produkcji zwierzęcej i roślinnej, przetwórstwu rolno-spożywczemu, a także sprawom handlowym i bieżącym Towarzystwa.

To są dwa zdjecia z jednego artykułu z gazety „Tygodnik Rolniczy” z 1914 roku.

Zapraszam do zapoznania się również, z drugim zdjęciem z tego kursu publikowanym równocześnie na stronie „Perły Myślenic”

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 25/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane