fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Perły Ziemi Myślenickiej. Raba w Osieczanach lata 60.

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Osieczany: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zapraszamy nad Rabę do Osieczan, 70 lat temu wyglądała ona tak.

fot. T. Wasilewskiego

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku brzegi rzeki Raby, zarówno w Myślenicach jak i sąsiednich Osieczanach stanowiły miejsca, w których mieszkańcy chętnie spędzali wolny czas relaksując się w gronie najbliższych i znajomych.

Ta górska rzeka Raba, wielokrotnie podczas powodzi dokonywała wielu szkód. Aby temu zapobiec, w miejscach szczególnie narażonych budowano z kamienia rzecznego umieszczanego w metalowych siatkach tzw. „tamy” poprzeczne w stosunku do nurtu płynącej rzeki. Te działania profilaktyczne chroniły brzegi przed wypłukiwaniem gruntu i powodowały, że w miejscach zbudowanych poprzecznych tam, nurt rzeki zwalniał powodując równocześnie, że w tych miejscach rzeka była znacznie głębsza niż w głównym korycie jej nurtu. Stwarzało to doskonałe warunki do wszelakich zabaw. W miejscach tych chętnie gromadzili się odpoczywający.

Czy wiecie, że rzeka Raba …. ma łącznie 137 km …

Od źródeł do Myślenic jest typowo górską rzeką z kamienistym dnem z gęstą siecią dopływów o dużych spadkach i wąskich dolinach. Poniżej Zbiornika Dobczyckiego (zapora w Dobczycach) nie traci górskich cech, meandrując wartko po żwirowym podłożu. Bliżej ujścia płynie uregulowanym głębokim korytem, ale i tam trudno o typowo nizinne odcinki.

Zdjęcie Raby w Osieczanach (foto T. Wasilewskiego) udostępnił do niniejszej publikacji Wiesław Panuś z Osieczan.

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 2/32/2021


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane