fbpx
Connect with us

Historia

Perły Ziemi Myślenickiej. Stanisław i Władysław Błachut z Jasienicy. Lata 60. ub.w.

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej czyli archiwalne spojrzenie na ziemię myślenicką, okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zobaczcie  Jasienica z początku lat 60. XX wieku.

Jasienica. Początek lat 60. ubiegłego wieku. Stanisław Błachut (senior) wraz ze swym synem Władysławem przed domem rodzinnym w Jasienicy.

W ówczesnych latach stosowano różne metody wykańczania otoczenia domów mieszkalnych. Na prezentowanym zdjęciu dostrzegamy chodnik z kamienia i betonu. Spostrzegawczy zauważą również gałęzie świerkowe, tuż przy wejściu do parterowego domu. To jeden ze sposobów wykorzystywania ich do zachowania czystości w budynku. Buty wchodzących domowników oczyszczano na takich właśnie gałęziach.

Stanisław Błachut (1900-1973) senior rodu Błachutów. Pasjonat pszczelarstwa, doskonały pszczelarz. Uczestnik Bitwy Warszawskiej zwanej też cudem nad Wisłą w 1920 roku. Stanisław Błachut (senior) po Bitwie Warszawskiej wrócił szczęśliwie do rodzinnego domu. Prawie całe swe życie spędził w Jasienicy k/Myślenic prowadząc gospodarstwo rolne i własną pasiekę, z której otrzymywał od 400 do 500 litrów miodu rocznie. Pochowany jest wraz z małżonką Marią na cmentarzu w Sułkowicach, bowiem w latach ubiegłych wieś Jasienica należała administracyjnie do tejże właśnie parafii.

Zdjęcia nieznanego autora z archiwum rodzinnego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 37/08/2021


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Luty 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
« Sty   Mar »

youtube

Najczęściej czytane