RACIECHOWICE: W wyborach samorządowych 2018, Wacław Żarski startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości zastąpił na stanowisku wójta, wieloletniego włodarza gminy Raciechowice, Marka Gabzdyla. Przejmując władzę w gminie Raciechowice, Wacław Żarski, wiedział że sytuacja gminy jest tragiczna, mówiło się głośno, wręcz o możliwości jej likwidacji.
Wójt Wacław Żarski deklarował podjęcie wielu działań mających na celu ratunek gminy i wdrożenie tak zwanego planu naprawczego. Decyzje wójta, mogły liczyć na aprobatę Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Aż do dzisiaj…W mediach społecznościowych pojawiło się bowiem oficjalne oświadczenie Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, z którego treści wynika, że wycofuje się on z poparcia działań i decyzji wójta Żarskiego.
O komentarz w tym temacie poprosiliśmy wójta gminy Raciechowice Wacława Żarskiego.
Dla mnie to jest nowa informacja, muszę z tematem się zapoznać i wtedy będę się mógł do tego ustosunkować– usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej.
Po przesłaniu odpowiedzi przez wójta Wacława Żarskiego, dołączymy ją do bieżącego artykułu.
OŚWIADCZENIE WÓJTA RACIECHOWIC NT. STANOWISKA ZARZĄDU POWIATOWEGO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI W MYŚLENICACH WS. SYTUACJI W GMINIE RACIECHOWICE
Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem treść stanowiska Zarządu Powiatowego PiS w Myślenicach, w którym oceniona została sytuacja Gminy Raciechowice, w której pełnię funkcję Wójta od listopada 2018 r. Szczególne zdziwienie budzi fakt oceny sytuacji, w jakiej Gmina Raciechowice się znajduje bez zapoznania się przez „struktury powiatowe PiS” z dokumentami finansowymi, merytorycznymi oraz uzyskaniem szczegółowej informacji nt. obecnej sytuacji. Pragnę podkreślić, iż nikt, zarówno z Radnych Klubu PiS w Gminie oraz przedstawicieli struktur powiatowych w Myślenicach, nie zwrócił się do mnie o przedstawienie takowych dokumentów. Aktualna sytuacja ekonomiczna jest odmienna od tej przedstawionej w stanowisku Zarządu i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W tym miejscu wskazać należy, iż wszystkie instytucje nadzorcze, w tym RIO, nie dawały na początku br. żadnych szans na przetrwanie Gminy Raciechowice dłużej niż do końca I kwartału, a obecnie mamy już listopad i Gmina realizuje wszystkie ustawowe zadania, jak również na bieżąco realizuje wszystkie zobowiązania finansowe bez zaciągania nowych kredytów czy pożyczek krótkoterminowych. Tym bardziej niezrozumiały jest dla mnie zarzut Zarządu Powiatowego dotyczący braku działań z mojej strony zmierzających do odsunięcia widma likwidacji Gminy.
Mimo problemów, które występowały, Gmina realizuje również inwestycje, pozyskując na ich realizację środki zewnętrzne. Pragnę nadmienić, iż wszystkie działania restrukturyzacyjne, wynikające z konieczności szukania w Gminie oszczędności, a tym samym wywołujące negatywne skutki dla społeczności lokalnej (m.in. rezygnacja z dopłat do wody, ścieków, żłobka, czy likwidacja przerostu zatrudnienia w Urzędzie i jednostkach organizacyjnych), zostały dokonane przy ścisłej współpracy z Radą Gminy, którą wówczas kierowali Radni Klubu PiS.
Całkowicie nieprawdziwym jest zarzut wobec mojej osoby kontynuowania działań poprzednika na tym stanowisku. Zarząd Powiatowy PiS w sposób bardzo lakoniczny wskazuje na istnienie rzekomych działań, bez podania chociażby jednego konkretnego przykładu. Pragnę wskazać, iż Klub PiS samodzielnie nie zgłosił żadnej inicjatywy działania w kierunku naprawy sytuacji finansowej Gminy, mimo wielu spotkań i prób uzyskania jakiejkolwiek propozycji w tym zakresie.
Nieprawdziwy jest również zarzut wobec mojej osoby, jako odpowiedzialnej za rzekomy konflikt „pomiędzy Wójtem a Radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości”. Jako Wójt podczas Sesji Rady Gminy czy spotkań z Radnymi wielokrotnie apelowałem o powściągliwość negatywnych emocji, które na pewnym etapie przysłoniły realną ocenę sytuacji, w jakiej Gmina się znajduje. Z przykrością stwierdzam, że moje apele i próby wypracowania rozwiązania nie znajdowały posłuchu oraz były odrzucane bez żadnych merytorycznych argumentów. Chciałbym podkreślić, iż Wójt Gminy jest organem wykonawczym i realizuje tylko te działania i zadania, do których upoważni go Rada Gminy, w której Radni z Klubu PiS stanowią w dalszym ciągu większość.
Pragnę przekazać społeczności Gminy Raciechowice, która obdarzyła mnie zaufaniem w wyborach samorządowych, że nie zawodzę ich oczekiwań. Naszym wspólnym, nadrzędnym celem było i jest uratowanie Gminy przed likwidacją, co skutecznie udaje się nam realizować.
Oświadczam, iż jestem osobą, dla której idee prawicowe były, są i będą wartościami nadrzędnymi od początku mojej aktywności społecznej, czyli od lat 70-tych. Pragnę również zapewnić, iż zawsze byłem i będę otwarty na ludzi prezentujących podobne postawy.
Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.
24 sołectwa walczyły o tytuły najpiękniejszej, najbardziej nowatorskiej i najbardziej aktywnej w sieci wsi w ramach Konkursu „Małopolska Wieś 2022”. Do kogo trafiły nagrody i wyróżnienia?
W poniedziałek, 4 lipca Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę rozstrzygającą konkurs i udzielił tym samym pomocy finansowej wyróżnionym gminom na łączną kwotę ponad 485 tys. złotych.
Miano najpiękniejszej małopolskiej wsi zyskało sołectwo Babice w gminie Zielonki. Tuż za nim uplasowało się sołectwo Rudawa w gminie Zabierzów. Trzecie miejsce zajęła Przysietnica w gminie Stary Sącz.
Pierwsze miejsce w kategorii nowatorskiej małopolskiej wsi zajęło sołectwo Szreniawa w gminie Proszowice. Na miejscu drugim i trzecim uplasowały się kolejno sołectwa Władysław w gminie Iwanowice i Gwoździec w gminie Zakliczyn.
Tytuł najbardziej aktywnej wsi w sieci przypadł sołectwu Przysietnica w gminie Stary Sącz.
Miejscowości powiatu myślenickiego zgłoszone do konkursu otrzymały wyróżnienia.
W kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś wyróżnienie otrzymała Wiśniowa.
W kategorii Nowatorska Małopolska Wieś wyróżnienie otrzymały Raciechowice (gmina Raciechowice), Zawada (gmina Myślenice) i Kędzierzynka (gmina Dobczyce).
Głównym celem konkursu było zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy życia jej mieszkańców.
Konkurs organizowany był w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś i Małopolska Wieś w Sieci.
Przedmiotem oceny w ramach Konkursu w kategoriach Najpiękniejsza i Nowatorstwa Małopolska Wieś były inicjatywy lokalne zrealizowane na terenie sołectwa od 2017 r., a w kategorii Małopolska Wieś w Sieci – w 2021 r.
Pod uwagę była brana m. in. estetyka danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Równie ważne było promowanie działań na rzecz zmiany wizerunku wsi – działań nowatorskich, innowacyjnych w szczególności w wymiarze gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Komisja konkursowa oceniła także strony internetowe i profile sołectw na portalach społecznościowych.
MYŚLENICE. RYNEK PEŁEN DŹWIĘKÓW. Plenerowe koncerty kameralne na Myślenickim Rynku.
2 lipca godz. 19.00 LiskY 3 lipca godz. 19.00 Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Wojciecha Kwiatka.
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przygotował wzorem zeszłego roku weekendową propozycję muzyczną. Koncerty, które będą się odbywały w każdą sobotę o godzinie 19.00 pozwolą Myśleniczanom poznać formacje pochodzące z rodzimej gminy, ale również propozycje muzyczne gości. Koncerty na leżakach cieszyły się dużym zainteresowaniem, a tegoroczna edycja jest wzbogacona również o niedzielne prezentacje orkiestr dętych z terenu Gminy Myślenice.
W cyklu zagrają między innymi: Kornaś Brothers, The Horses, QL Dixie Band, Katarzyna Kubiczek i Dawid Kopp, Szelest, Blessed by Melpomene.
Festiwal Beskidzkie Rytmy i Smaki w Wiśniowej już 3 lipca 2022 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu od godziny 17:00.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8:00 – zapraszamy na parking obok Kościoła św. Marcina w Wiśniowej i wspólne wędrowanie przez Ciecień, Księżą Górę aż na Grodzisko gdzie odbędzie się Masza Święta a po niej poczęstunek oraz konkursy i zabawy dla wszystkich piechurów. Szczegóły na plakacie.
To już druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach którego do gmin powiatu myślenickiego trafi blisko 130 mln złotych. Informację taką wraz ze specyfikacją na jakie zadania przeznaczone zostaną środki finansowe, podczas konferencji prasowej 30 maja 2022 roku, przekazał poseł ziemi myślenickiej Władysław Kurowski.
Warto przypomnieć, że w ramach pierwszej edycji programu w 2021 roku do gmin ziemi myślenickiej trafiło ponad 101 mln złotych.
W ramach tegorocznej edycji programu do poszczególnych gmin oraz powiatu trafią następujące środki:
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.