fbpx
Connect with us

Gmina Raciechowice

PiS Myślenice: Wycofujemy poparcie dla działań wójta Wacława Żarskiego. Wójt odpowiada na zarzuty

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

RACIECHOWICE: W wyborach samorządowych 2018, Wacław Żarski startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości zastąpił na stanowisku wójta, wieloletniego włodarza gminy Raciechowice, Marka Gabzdyla. Przejmując władzę w gminie Raciechowice, Wacław Żarski, wiedział że sytuacja gminy jest tragiczna, mówiło się głośno, wręcz o możliwości jej likwidacji.

Wójt Wacław Żarski deklarował podjęcie wielu działań mających na celu ratunek gminy i wdrożenie tak zwanego planu naprawczego. Decyzje wójta, mogły liczyć na aprobatę Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Aż do dzisiaj…W mediach społecznościowych pojawiło się bowiem oficjalne oświadczenie Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, z którego treści wynika, że wycofuje się on z poparcia działań i decyzji wójta Żarskiego.

O komentarz w tym temacie poprosiliśmy wójta gminy Raciechowice Wacława Żarskiego.

Dla mnie to jest nowa informacja, muszę z tematem się zapoznać i wtedy będę się mógł do tego ustosunkować– usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej.

Po przesłaniu odpowiedzi przez wójta Wacława Żarskiego, dołączymy ją do bieżącego artykułu.

OŚWIADCZENIE WÓJTA RACIECHOWIC NT. STANOWISKA ZARZĄDU POWIATOWEGO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI W MYŚLENICACH WS. SYTUACJI W GMINIE RACIECHOWICE

Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem treść stanowiska Zarządu Powiatowego PiS w Myślenicach, w którym oceniona została sytuacja Gminy Raciechowice, w której pełnię funkcję Wójta od listopada 2018 r. Szczególne zdziwienie budzi fakt oceny sytuacji, w jakiej Gmina Raciechowice się znajduje bez zapoznania się przez „struktury powiatowe PiS” z dokumentami finansowymi, merytorycznymi oraz uzyskaniem szczegółowej informacji nt. obecnej sytuacji. Pragnę podkreślić, iż nikt, zarówno z Radnych Klubu PiS w Gminie oraz przedstawicieli struktur powiatowych w Myślenicach, nie zwrócił się do mnie o przedstawienie takowych dokumentów. Aktualna sytuacja ekonomiczna jest odmienna od tej przedstawionej w stanowisku Zarządu i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W tym miejscu wskazać należy, iż wszystkie instytucje nadzorcze, w tym RIO, nie dawały na początku br. żadnych szans na przetrwanie Gminy Raciechowice dłużej niż do końca I kwartału, a obecnie mamy już listopad i Gmina realizuje wszystkie ustawowe zadania, jak również na bieżąco realizuje wszystkie zobowiązania finansowe bez zaciągania nowych kredytów czy pożyczek krótkoterminowych. Tym bardziej niezrozumiały jest dla mnie zarzut Zarządu Powiatowego dotyczący braku działań z mojej strony zmierzających do odsunięcia widma likwidacji Gminy.

Mimo problemów, które występowały, Gmina realizuje również inwestycje, pozyskując na ich realizację środki zewnętrzne. Pragnę nadmienić, iż wszystkie działania restrukturyzacyjne, wynikające z konieczności szukania w Gminie oszczędności, a tym samym wywołujące negatywne skutki dla społeczności lokalnej (m.in. rezygnacja z dopłat do wody, ścieków, żłobka, czy likwidacja przerostu zatrudnienia w Urzędzie i jednostkach organizacyjnych), zostały dokonane przy ścisłej współpracy z Radą Gminy, którą wówczas kierowali Radni Klubu PiS.

Całkowicie nieprawdziwym jest zarzut wobec mojej osoby kontynuowania działań poprzednika na tym stanowisku. Zarząd Powiatowy PiS w sposób bardzo lakoniczny wskazuje na istnienie rzekomych działań, bez podania chociażby jednego konkretnego przykładu. Pragnę wskazać, iż Klub PiS samodzielnie nie zgłosił żadnej inicjatywy działania w kierunku naprawy sytuacji finansowej Gminy, mimo wielu spotkań i prób uzyskania jakiejkolwiek propozycji w tym zakresie.

Nieprawdziwy jest również zarzut wobec mojej osoby, jako odpowiedzialnej za rzekomy konflikt „pomiędzy Wójtem a Radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości”. Jako Wójt podczas Sesji Rady Gminy czy spotkań z Radnymi wielokrotnie apelowałem o powściągliwość negatywnych emocji, które na pewnym etapie przysłoniły realną ocenę sytuacji, w jakiej Gmina się znajduje. Z przykrością stwierdzam, że moje apele i próby wypracowania rozwiązania nie znajdowały posłuchu oraz były odrzucane bez żadnych merytorycznych argumentów. Chciałbym podkreślić, iż Wójt Gminy jest organem wykonawczym i realizuje tylko te działania i zadania, do których upoważni go Rada Gminy, w której Radni z Klubu PiS stanowią w dalszym ciągu większość.

Pragnę przekazać społeczności Gminy Raciechowice, która obdarzyła mnie zaufaniem w wyborach samorządowych, że nie zawodzę ich oczekiwań. Naszym wspólnym, nadrzędnym celem było i jest uratowanie Gminy przed likwidacją, co skutecznie udaje się nam realizować.

Oświadczam, iż jestem osobą, dla której idee prawicowe były, są i będą wartościami nadrzędnymi od początku mojej aktywności społecznej, czyli od lat 70-tych. Pragnę również zapewnić, iż zawsze byłem i będę otwarty na ludzi prezentujących podobne postawy.

ŹRÓDŁO: Gmina Raciechowice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Wrzesień 2020
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Sie   Paź »

youtube

Najczęściej czytane