Connect with us

Gmina Raciechowice

PiS Myślenice: Wycofujemy poparcie dla działań wójta Wacława Żarskiego. Wójt odpowiada na zarzuty

Opublikowano

w

raciechowice wójt
stw

RACIECHOWICE: W wyborach samorządowych 2018, Wacław Żarski startujący z listy Prawa i Sprawiedliwości zastąpił na stanowisku wójta, wieloletniego włodarza gminy Raciechowice, Marka Gabzdyla. Przejmując władzę w gminie Raciechowice, Wacław Żarski, wiedział że sytuacja gminy jest tragiczna, mówiło się głośno, wręcz o możliwości jej likwidacji.

Wójt Wacław Żarski deklarował podjęcie wielu działań mających na celu ratunek gminy i wdrożenie tak zwanego planu naprawczego. Decyzje wójta, mogły liczyć na aprobatę Klubu Prawa i Sprawiedliwości. Aż do dzisiaj…W mediach społecznościowych pojawiło się bowiem oficjalne oświadczenie Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, z którego treści wynika, że wycofuje się on z poparcia działań i decyzji wójta Żarskiego.

PiS Myślenice: Wycofujemy poparcie dla działań wójta Wacława Żarskiego. Wójt odpowiada na zarzuty

O komentarz w tym temacie poprosiliśmy wójta gminy Raciechowice Wacława Żarskiego.

Dla mnie to jest nowa informacja, muszę z tematem się zapoznać i wtedy będę się mógł do tego ustosunkować– usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej.

Po przesłaniu odpowiedzi przez wójta Wacława Żarskiego, dołączymy ją do bieżącego artykułu.

OŚWIADCZENIE WÓJTA RACIECHOWIC NT. STANOWISKA ZARZĄDU POWIATOWEGO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI W MYŚLENICACH WS. SYTUACJI W GMINIE RACIECHOWICE

Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem treść stanowiska Zarządu Powiatowego PiS w Myślenicach, w którym oceniona została sytuacja Gminy Raciechowice, w której pełnię funkcję Wójta od listopada 2018 r. Szczególne zdziwienie budzi fakt oceny sytuacji, w jakiej Gmina Raciechowice się znajduje bez zapoznania się przez „struktury powiatowe PiS” z dokumentami finansowymi, merytorycznymi oraz uzyskaniem szczegółowej informacji nt. obecnej sytuacji. Pragnę podkreślić, iż nikt, zarówno z Radnych Klubu PiS w Gminie oraz przedstawicieli struktur powiatowych w Myślenicach, nie zwrócił się do mnie o przedstawienie takowych dokumentów. Aktualna sytuacja ekonomiczna jest odmienna od tej przedstawionej w stanowisku Zarządu i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W tym miejscu wskazać należy, iż wszystkie instytucje nadzorcze, w tym RIO, nie dawały na początku br. żadnych szans na przetrwanie Gminy Raciechowice dłużej niż do końca I kwartału, a obecnie mamy już listopad i Gmina realizuje wszystkie ustawowe zadania, jak również na bieżąco realizuje wszystkie zobowiązania finansowe bez zaciągania nowych kredytów czy pożyczek krótkoterminowych. Tym bardziej niezrozumiały jest dla mnie zarzut Zarządu Powiatowego dotyczący braku działań z mojej strony zmierzających do odsunięcia widma likwidacji Gminy.

Mimo problemów, które występowały, Gmina realizuje również inwestycje, pozyskując na ich realizację środki zewnętrzne. Pragnę nadmienić, iż wszystkie działania restrukturyzacyjne, wynikające z konieczności szukania w Gminie oszczędności, a tym samym wywołujące negatywne skutki dla społeczności lokalnej (m.in. rezygnacja z dopłat do wody, ścieków, żłobka, czy likwidacja przerostu zatrudnienia w Urzędzie i jednostkach organizacyjnych), zostały dokonane przy ścisłej współpracy z Radą Gminy, którą wówczas kierowali Radni Klubu PiS.

Całkowicie nieprawdziwym jest zarzut wobec mojej osoby kontynuowania działań poprzednika na tym stanowisku. Zarząd Powiatowy PiS w sposób bardzo lakoniczny wskazuje na istnienie rzekomych działań, bez podania chociażby jednego konkretnego przykładu. Pragnę wskazać, iż Klub PiS samodzielnie nie zgłosił żadnej inicjatywy działania w kierunku naprawy sytuacji finansowej Gminy, mimo wielu spotkań i prób uzyskania jakiejkolwiek propozycji w tym zakresie.

Nieprawdziwy jest również zarzut wobec mojej osoby, jako odpowiedzialnej za rzekomy konflikt „pomiędzy Wójtem a Radnymi z Klubu Prawa i Sprawiedliwości”. Jako Wójt podczas Sesji Rady Gminy czy spotkań z Radnymi wielokrotnie apelowałem o powściągliwość negatywnych emocji, które na pewnym etapie przysłoniły realną ocenę sytuacji, w jakiej Gmina się znajduje. Z przykrością stwierdzam, że moje apele i próby wypracowania rozwiązania nie znajdowały posłuchu oraz były odrzucane bez żadnych merytorycznych argumentów. Chciałbym podkreślić, iż Wójt Gminy jest organem wykonawczym i realizuje tylko te działania i zadania, do których upoważni go Rada Gminy, w której Radni z Klubu PiS stanowią w dalszym ciągu większość.

Pragnę przekazać społeczności Gminy Raciechowice, która obdarzyła mnie zaufaniem w wyborach samorządowych, że nie zawodzę ich oczekiwań. Naszym wspólnym, nadrzędnym celem było i jest uratowanie Gminy przed likwidacją, co skutecznie udaje się nam realizować.

Oświadczam, iż jestem osobą, dla której idee prawicowe były, są i będą wartościami nadrzędnymi od początku mojej aktywności społecznej, czyli od lat 70-tych. Pragnę również zapewnić, iż zawsze byłem i będę otwarty na ludzi prezentujących podobne postawy.

ŹRÓDŁO: Gmina Raciechowice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Dobczyce

Wiśniowa, Raciechowice, Zawada i Kędzierzynka wyróżnione w konkursie „Małopolska Wieś 2022”

Opublikowano

w

Wiśniowa, Raciechowice, Zawada i Kędzierzynka wyróżnione w konkursie „Małopolska Wieś 2022”
stw
24 sołectwa walczyły o tytuły najpiękniejszej, najbardziej nowatorskiej i najbardziej aktywnej w sieci wsi w ramach Konkursu „Małopolska Wieś 2022”. Do kogo trafiły nagrody i wyróżnienia?

W poniedziałek, 4 lipca Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę rozstrzygającą konkurs i udzielił tym samym pomocy finansowej wyróżnionym gminom na łączną kwotę ponad 485 tys. złotych.

Miano najpiękniejszej małopolskiej wsi zyskało sołectwo Babice w gminie Zielonki. Tuż za nim uplasowało się sołectwo Rudawa w gminie Zabierzów. Trzecie miejsce zajęła Przysietnica w gminie Stary Sącz.

Pierwsze miejsce w kategorii nowatorskiej małopolskiej wsi zajęło sołectwo Szreniawa w gminie Proszowice. Na miejscu drugim i trzecim uplasowały się kolejno sołectwa Władysław w gminie Iwanowice i Gwoździec w gminie Zakliczyn.

Tytuł najbardziej aktywnej wsi w sieci przypadł sołectwu Przysietnica w gminie Stary Sącz.

 

Miejscowości powiatu myślenickiego zgłoszone do konkursu otrzymały wyróżnienia. 

W kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś wyróżnienie otrzymała Wiśniowa. 

W kategorii Nowatorska Małopolska Wieś wyróżnienie otrzymały Raciechowice (gmina Raciechowice), Zawada (gmina Myślenice)  i Kędzierzynka (gmina Dobczyce). 

 

Głównym celem konkursu było zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy życia jej mieszkańców.

Konkurs organizowany był w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś i Małopolska Wieś w Sieci.

Przedmiotem oceny w ramach Konkursu w kategoriach Najpiękniejsza i Nowatorstwa Małopolska Wieś były inicjatywy lokalne zrealizowane na terenie sołectwa od 2017 r., a w kategorii Małopolska Wieś w Sieci – w 2021 r.

Pod uwagę była brana m. in. estetyka danej miejscowości, utrzymanie jej ładu przestrzennego i architektonicznego oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Równie ważne było promowanie działań na rzecz zmiany wizerunku wsi – działań nowatorskich, innowacyjnych w szczególności w wymiarze gospodarczym, środowiskowym  i społecznym. Komisja konkursowa oceniła także strony internetowe i profile sołectw na portalach społecznościowych.

Pełna lista nagrodzonych gmin wraz z wysokością pomocy finansowej znajduje się tutaj: Konkursy | Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (bip.malopolska.pl)

Taki film powstał na okoliczność konkursu. Zapraszamy zatem do Kędzierzynki. 

 


Inf.: Małopolska 

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Opublikowano

w

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie
stw

Gmina Myślenice

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie 1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Może być zdjęciem przedstawiającym 6 osób, ludzie stoją, ludzie uprawiający sporty i tekst „Sponsor Główny: Ministerstwo Sportu Turystyki ORLEN Muslenice.pl ERLEN RESPEKT CUP V 2 LIPCA GODZINA 1000-1300”

Trzemeśnia 

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

MYŚLENICE. RYNEK PEŁEN DŹWIĘKÓW.
Plenerowe koncerty kameralne na Myślenickim Rynku.
2 lipca godz. 19.00 LiskY
3 lipca godz. 19.00 Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Wojciecha Kwiatka.
 
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przygotował wzorem zeszłego roku weekendową propozycję muzyczną. Koncerty, które będą się odbywały w każdą sobotę o godzinie 19.00 pozwolą Myśleniczanom poznać formacje pochodzące z rodzimej gminy, ale również propozycje muzyczne gości. Koncerty na leżakach cieszyły się dużym zainteresowaniem, a tegoroczna edycja jest wzbogacona również o niedzielne prezentacje orkiestr dętych z terenu Gminy Myślenice.
W cyklu zagrają między innymi: Kornaś Brothers, The Horses, QL Dixie Band, Katarzyna Kubiczek i Dawid Kopp, Szelest, Blessed by Melpomene. 
 
no1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie
 

Gmina Sułkowice

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Brak opisu.

Gmina Dobczyce:

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „HISTORIE KLOCKAMI BUDOWANE 2 lipca (sobota) godz. 10:00 13:00 Foyer RCOS (koło Rucoli) ul. Szkolna 43, Dobczyce ZAPISY W Miejskiej Bibliotece Publicznej W Dobczycach lub tel. ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA Wprogramie kreatywne budowanie lub rodzinne składanie gotowych zestawów Uczestnicy: zapraszamy całe rodziny- dzieci do at wraz opiekunami ZAJĘCIAS BEZPŁATNE INICJATYWA ODBYWA SIE RAMACH OBCHODäW ŚWIETA FP DOBCZYCACH MGOKS COBI”

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

 

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Wiśniowa:

Festiwal Beskidzkie Rytmy i Smaki w Wiśniowej już 3 lipca 2022 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu od godziny 17:00. 

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8:00 – zapraszamy na parking obok Kościoła św. Marcina w Wiśniowej i wspólne wędrowanie przez Ciecień, Księżą Górę aż na Grodzisko gdzie odbędzie się Masza Święta a po niej poczęstunek oraz konkursy i zabawy dla wszystkich piechurów. Szczegóły na plakacie.

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Siepraw

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Lubień:

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Tokarnia:

 1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Raciechowice:

1-3 lipca, lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Blisko 130 mln złotych dla samorządów powiatu myślenickiego z Rządowego Funduszu Polski Ład

Opublikowano

w

Blisko 130 mln złotych dla samorządów powiatu myślenickiego z Rządowego Funduszu Polski Ład
stw

To już druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach którego do gmin powiatu myślenickiego trafi  blisko 130 mln złotych. Informację taką wraz ze specyfikacją na jakie zadania przeznaczone zostaną środki finansowe, podczas konferencji prasowej 30 maja 2022 roku, przekazał poseł ziemi myślenickiej Władysław Kurowski.

Warto przypomnieć, że w ramach pierwszej edycji programu w 2021 roku do gmin ziemi myślenickiej trafiło ponad 101 mln złotych. 

W ramach tegorocznej edycji programu do poszczególnych gmin oraz powiatu trafią następujące środki: 

Gmina Sułkowice 10.990.000 zł

Gmina Siepraw 9.827.325 zł

Gmina Raciechowice 9.870.000 zł

Gmina Tokarnia 7.775.000 zł

Gmina Lubień 10.982.000 zł

Gmina Wiśniowa 10.910.500 zł

Gmina Pcim 10.481.000 zł

Gmina Dobczyce 14.155.000 zł

Gmina Myślenice 24.870.000 zł

Powiat Myślenicki 15.076.500 zł

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane