Connect with us

Bez kategorii

„Plon, niesiony plon, Panu Bogu w dom”

Opublikowano

w

DOMYSLNE
„Plon, niesiony plon, Panu Bogu w dom”
„Plon, niesiony plon, Panu Bogu w dom”

Dobczyce, to kolejna gmina, która 23 sierpnia obchodziła swoje dożynki. W tym roku, to Stadniki były gospodarzem dożynkowych uroczystości, które rozpoczęły się od dziękczynnej mszy świętej.
Po duchowej części dożynek, nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie imprezy, oraz tradycyjne prezentacje wieńców, na specjalnie w tym celu zbudowanej scenie. Trzeba przyznać, że organizatorzy zadbali o najmniejsze detale, takie jak, świeże owoce, warzywa i kwiaty, które służyły za wspaniałą dekorację, oraz przypominały, że dożynki to święto zebranych plonów.

[cleanvideoplayer theme=”light” playlist=”{title: 'Plon, niesiony plon, Panu Bogu w dom’, youtube: 'https://www.youtube.com/watch?v=_3ZhzKMUMHM’}”]

Bez kategorii

Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.

Opublikowano

w

Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.
Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.
Nie daj sie oszukać w sieci! Dzień Bezpiecznego Internetu.

 7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji Europejskie Centrum Konsumenckie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości radzą, jak nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. 

Europejskie Centa Konsumenckie podsumowały ostatnie lata 2020 – 2022 w zakresie różnorakich oszustw. Pandemia w 2020 roku spowodowała znaczny wzrost liczby nadużyć zgłaszanych do ECC-Net. Jak dotąd liczba ta nie spadła do poziomu sprzed Covid-19. Ten podwyższony poziom oszustw można wstępnie uznać za „nową normę”.

 • W 2019 – 2926 zgłoszeń
 • W 2020 – 3607 zgłoszeń
 • W 2021- 3772 zgłoszenia
 • W 2022 – 3567 zgłoszeń

Zdecydowana większość oszustw zgłaszanych do ECK ma miejsce w Internecie (6814 skarg w latach 2020-2022). Duża część z nich spotyka konsumentów (czasami na dobrze znanych) platformach i portalach sprzedażowych (971 zgłoszeń).

Najczęstszą metodą płatności w sytuacjach oszustwa zgłaszanych do ECC-Net są przelewy bankowe (46% przypadków oszustw w porównaniu z 18% w ogólnej liczbie spraw). Płatności kartami kredytowymi i debetowymi są znacznie rzadziej wskazywane (30% w przypadkach oszustw w porównaniu z 60% w ogólnej liczbie spraw)/

Oszuści oferują swoim klientom płatność za pośrednictwem przelewu – ponieważ wówczas znacznie trudniej jest odzyskać pieniądze. W przypadku płatności kartą istnieje możliwość zwrócenia się do banku z prośbą o wszczęcie procedury obciążenia zwrotnego – wskazuje Koordynator ECK Karol Muż.

Najbardziej widocznym sektorem gospodarki, w którym pojawiają się raporty o oszustwach, są usługi finansowe. W tym obszarze odnotowuje się ponad trzykrotnie więcej zgłoszeń niż w kolejnym. Dane za lata 2020-2022: usługi finansowe (2786), zakup odzieży i obuwia (876), zakup samochodu (586), zakwaterowanie (451), portale towarzyskie (400), telefony i akcesoria (234).

Najpopularniejsze sposoby oszustów

Jednym z głównych celów internetowych oszustów jest wyłudzenie, zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji kradzież pieniędzy.

Jak wskazuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest również przejmowanie kont na portalach społecznościowych i poprzez podszywanie się pod właściciela konta, masowe rozsyłanie wiadomości z prośbą o przekazanie kodów do realizacji szybkich płatności bezgotówkowych. Pamiętajmy, że skutecznym sposobem uniknięcia kradzieży pieniędzy jest zweryfikowanie komu go wysyłamy np. dzwoniąc do tej osoby i upewniając się podczas bezpośredniej rozmowy.

Inne metody:

 • Obietnica zarobienia szybkich pieniędzy – wyłudzenie danych (pesel, numer dowodu osobistego).
 • Fałszywe sklepy internetowe – dowiedz się, jak sprawdzić wiarygodność e-sklepu tutaj: https://konsument.gov.pl/wiarygodnosc-e-sklepu/
 • Oszustwa phishingowe – oszust wysyła Ci wiadomość e-mail, która wydaje się pochodzić z legalnego źródła (np. banku, portalu społecznościowego), prosi o zalogowanie i przejmuje Twoje dane.
 • Atrakcyjna nagroda za grosze – oszust prosi Cię wpłacenie niewielkiej kwoty (mailem, sms-em) w zamian za wartościową nagrodę. Po wpłaceniu pieniędzy – przestaje się odzywać.
 • Maile ze złośliwym oprogramowanym – link w mailu, który instaluje wirusa na Twoim komputerze.
 • Uważaj na sprzedaż biletów online przez osoby prywatne oraz nowopoznane osoby na portalach randkowych, które próbują wyłudzić Twoje dane!

Nie daj się nabrać oszustowi!

Pamiętajmy aby w wirze internetowego szaleństwa, nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa. UOKiK przypomina o tym m.in w kampanii ”Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane. Stosując się do kilku podstawowych zasad zamieszczonych poniżej, zwiększamy swoje bezpieczeństwo w sieci.

Chroń swoje pieniądze

 • nie odpowiadaj na wiadomości e-mail z prośbą o podanie kodu PIN lub hasła,
 • nie wysyłaj pieniędzy do kogoś, kogo nie znasz lub komu nie ufasz,
 • inwestuj tylko u licencjonowanych dostawców usług finansowych,
 • obserwuj swój rachunek bankowy, w razie niezidentyfikowanych płatności – zablokuj kartę.
 • dokładnie sprawdzaj wiadomości jakie otrzymujesz w toku płatności mobilnych i czytaj na co wyrażasz zgodę, i jaki przelew potwierdzasz.

Chroń swój telefon

 • bądź podejrzliwy wobec niespodziewanych połączeń i wiadomości tekstowych,
 • nie odpisuj na niechciane wiadomości,
 • nie podawaj swojego numeru telefonu nieznajomym online,
 • nie korzystaj z nieznanej i niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

Chroń swój komputer

 • aktualizuj swoje oprogramowanie ochronne,
 • nie odpowiadaj w żaden sposób na niechciane e-maile,
 • w razie wątpliwości – usuń wiadomość!

Chroń swoją tożsamość

 •  nigdy nie podawaj swoich danych osobowych osobom, których nie znasz lub którym nie ufasz,
 •  zniszcz stare rachunki, nagrania lub przeterminowane karty – nie wyrzucaj ich do kosza!

Oszuści nieustannie korzystają z nowych metod, które stosują na masową skalę! Dostałeś podejrzanego maila lub smsa z prośbą o kliknięcie w link lub zalogowanie do znanego serwisu – upewnij się, czy pochodzi z wiarygodnego źródła!

Jeśli jednak mimo podjętych środków ostrożności stałeś się ofiarą cyberprzestępstwa – zgłoś takie zdarzenie do najbliższej jednostki Policji.

Nie każdy przedsiębiorca, który nie odpowiada na reklamację jest oszustem.

Pomoc uzyskasz:

W sytuacji sporu z firmą z innego kraju EU, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii – zgłoś się po poradę do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa przy UOKiK.

    Link: https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/
    Link: https://konsument.gov.pl/pomoc-dla-konsumentow-w-polsce/

 


Źródło: KPP Myślenice

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą

Opublikowano

w

Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą
Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą
Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą

Wsparcie rozwoju kobiet mieszkających na obszarach wiejskich, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, podtrzymywanie lokalnej tożsamości i budowanie międzypokoleniowych relacji były tematami spotkania małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy  z  Kołem Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich  z Pcimia. 

O tym, że cos ważnego wydarzy się dla członków Koła Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy Wiejskich z Pcimia, zapowiadali oni sami w mediach społecznościowych

Zbliża się bardzo pracowity tydzień. Z mnóstwem ważnych wydarzeń.  Przed Nami dużo pracy, już wkrótce nasza relacja z wydarzeń jakich jeszcze w historii Pcimia nie było- czytaliśmy na profilu Facebook KGW Pcim. 

I jak zapowiadali, tak się stało

30 stycznia gospodynie i gospodarze z Pcimia,  wraz z wójtem Piotrem Hajdukiem oraz Robertem Bylicą radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, zawitali do Pałacu Prezydenckiego, aby spotkać się, jeszcze w bożonarodzeniowej atmosferze z prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą. 

Podczas spotkania,  Agata Kornhauser–Duda wyraziła wielką radość, że instytucja Kół Gospodyń Wiejskich w ostatnich latach tak mocno zyskała na znaczeniu. W  2021 roku, właśnie z jej inicjatywy został utworzony  konkurs, którego zadaniem jest ukazanie wielopłaszczyznowej działalności  Kół Gospodyń Wiejskich w obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Prócz rozmów, była także okazja do kolędowania oraz przedstawienia przez KGWiGW Pcim, lokalnego niematerialnego dziedzictwa, promującego kulturę Kliszczaków, ale i także całą gminę Pcim. 

Spotkanie w pałacu było bardzo ciepłe. Pani Prezydentowa ujęła nas swoją otwartością i serdecznością. Pięknie wspólnie pokolędowaliśmy. To był naprawdę wyjątkowy czas. Miłe wspomnienia z Warszawy pozostaną z nami na długo- podsumował wizytę na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Pcim Piotr Hajduk

 

Gospodynie i Gospodarze z Pcimia- braku aktywności im nie można zarzucić

Wiele się dzieje, od kiedy nastąpiła reaktywacja KGW Pcim, a do koła prócz pań dołączyli również panowie. Nie tylko w sezonie kolędniczym, ale i przy różnych innych okazjach KGWiGW jest bardzo aktywne. W ubiegłym roku, członkowie koła zachwycili nawet mieszkańców  stolicy,  serwując w ramach konkursu „Polska od Kuchni” kiszkę na podpłomyku. Wtedy to, kiszka na podpłomyku ze skwarkami, w wykonaniu Jana Luberdy, stała się kulinarnym hitem zdobywając  II miejsce w ogólnopolskim rankingu konkursu „Polska od Kuchni” w kategorii kulinarnej.

To niejedyny sukces  motywujący koło do dalszej działalności.  Charyzmę KGWiGW Pcim z całą pewnością zobaczymy więc jeszcze niejeden raz…

 

Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą Gospodynie i gospodarze z Pcimia znów podbijają stolicę. Tym razem spotkali się z małżonką prezydenta RP Agatą Kornhauser–Dudą

 

 


Fot. Kancelaria Prezydenta RP/ Grzegorz Jakubowski 

Kontynuuj czytanie

Bez kategorii

VII Lubieński Orszak Trzech Króli- 6 stycznia 2023

Opublikowano

w

VII Lubieński Orszak Trzech Król
VII Lubieński Orszak Trzech Króli- 6 stycznia 2023
VII Lubieński Orszak Trzech Króli- 6 stycznia 2023

Można powiedzieć, że kilka lat temu, w Lubniu zrodziła się nowa, piękna tradycja związana z obchodami Święta Objawienia Pańskiego. Święto Trzech Króli dzięki organizowanemu Orszakowi, nabrało bowiem specjalnego wymiaru. W tym roku, to już siódmy raz, kiedy to ulice Lubnia przemierzają Orszaki Trzech Króli, aby finalnie pokłonić się dzieciątku Jezus i radośnie świętować jego  przyjście na świat.  

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

luty 2023
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28      
« sty   mar »

youtube

Najczęściej czytane