Connect with us

Gmina Myślenice

Po intensywnych opadach i powodziach. Do Małopolski płynie rządowe wsparcie

Opublikowano

w

Po intensywnych opadach i powodziach. Do Małopolski płynie rządowe wsparcie

Gmina Łącko, gmina Myślenice, miasto Nowy Sącz oraz gmina Ochotnica Dolna to tereny najbardziej poszkodowane po gwałtownych burzach i ulewnych opadach deszczu, jakie przeszły przez Małopolskę 17, 18 i 19 lipca. Do mieszkańców zniszczonych lub uszkodzonych domów i mieszkań płynie wsparcie z budżetu państwa.

Nowy Sącz oraz gminy: Łącko, Myślenice i Ochotnica Dolna zostały objęte rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w sprawie zastosowania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. O wdrożenie szybkiej i uproszczonej ścieżki odbudowy do Prezesa Rady Ministrów zawnioskował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Szybka ścieżka oznacza, że mieszkańcy mogą od razu rozpoczynać remonty, a w przypadku prac polegających na rozbiórce i odbudowie wystarczy zgłoszenie i uproszczona dokumentacja, które rozpatrywane są w terminie do 7 dni.

Pożar, trąba powietrzna i powodzie…

To kolejne rządowe wsparcie, które zostało udzielone Małopolanom poszkodowanym w wyniku działania żywiołów. W bieżącym roku Premier Mateusz Morawiecki wydał podobne rozporządzenia obejmujące:

– miejscowość Nowa Biała i gminę Nowy Targ po pożarze, który miał miejsce 19 i 20 czerwca,

– miejscowość Boguszowa i Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa i Łęka w gminie Korzenna po przejściu trąby powietrznej i silnych wiatrów 24 czerwca,

– gminę Korzenna i gminę Łososina Dolna, gdzie 11 lipca doszło do intensywnych opadów atmosferycznych i powodzi.

Niemal 5,5 mln zł wpłynęło już do Małopolski

Udzielona pomoc poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych (stan na 11 sierpnia 2021 r.) wynosi łącznie 5 365 972 zł, z czego:

– 219 rodzinom przekazano po 6 tys. zł na bieżące potrzeby,

– 138 rodzinom udzielono wsparcia w wysokości po 200 tys. zł na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego,

– 10 rodzin otrzymało po 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynku gospodarczego.

informacje: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał na YouTube.

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane