Connect with us

Gmina Myślenice

Msza na Polanie Mikołaj w Myślenicach. Tradycji stało się zadość

Opublikowano

w

Msza na Polanie Mikołaj w Myślenicach. Tradycji stało się zadość
Msza na Polanie Mikołaj w Myślenicach. Tradycji stało się zadość

Polana Mikołaj to szczególne miejsce dla mieszkańców Myślenic, lubią tu przychodzić całymi rodzinami czego dowodem może być doroczna polowa msza święta odbywająca się w sierpniu. Jest dedykowana pamięci walczących tutaj partyzantów, którzy oddali swoje życie za naszą wolność.

W tym roku msza święta odbyła się 8 sierpnia, przewodniczył jej niezmiennie, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta ks. Adam Pawicki. W homilii ks. proboszcz przypomniał o naszym obowiązku pamięci wobec minionych pokoleń, tych co za naszą wolność walczyli i polegli. W metaforycznej opowieści o perle opowiedział o tym, jak ważne jest dzielenie się z innymi tym co w nas piękne i dobre już teraz a nie kiedyś. Byśmy nie zamykali się w swoich złotych klatkach, byśmy „dzielili się sobą” z bliźnimi. Tak byśmy nie żałowali straconego czasu i potencjału, potwierdzając myśl Jana Kochanowskiego „szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz…”

Wydarzenie odbyło się dzięki, wielu osobom które dzielą się sobą i swoimi talentami nie od dziś. Tradycyjnie zorganizowali wydarzenie członkowie i sympatycy Koła Gospodyń Miejskich Górne Przedmieście, Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Górne Przedmieście oraz parafianie Parafii Świętego Brata Alberta w Myślenicach. Wydarzenie uświetniła muzycznie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice pod przewodnictwem Wojciecha Kwiatka.

Na polanę Mikołaj mieszkańcy Myślenic i okolic przybyli licznie, wśród gości wydarzenia byli przedstawiciele powiatu myślenickiego, starosta Józef Tomal i sekretarz Mieczysław Kęsek oraz radny powiatowy Jan Bylica.

Po Mszy Świętej na polanie zapanowała piknikowa, rodzinna atmosfera. Było ognisko, smażenie kiełbasek, kosztowanie pysznych dań przygotowanych przez gospodynie z „Górnego” m.in. grochówki, spaghetti, wiejskiego chleba ze smalcem i domowych ciast.

Tak wydarzenie komentuje Barbara Bylica współorganizatorka z KGM Myślenice:

Doroczna Msza Święta na Mikołaju połączona z rodzinnym piknikem mimo zmiennej aury odbyła się w pierwszym z planowanych terminów, co przeświadcza o tym, że nie warto odkładać rzeczy na później. Nieśmiało wyglądające zza chmur słońce zachęcilo mieszkańców do wyjścia do lasu. Byli i tacy którzy uczestniczyli rano we Mszy w kościele, a na Mikołaja i tak przyszli.
W organizacje niniejszego wydarzenia zaangażowani byli strażacy z OSP Górne Przedmieście którzy uporzadkowali teren, wykosili trawę, na polanę wywieźli ławki, stoły oraz cały ekwipunek przygotowany przez Koło Gospodyń Górne Przedmieście. Amatorów dobrego jedzenia nie brakowało. Grochówka, bigos i spagetti rozeszły się w mgnieniu oka. Wydano około 250 porcji. Dużym powodzeniem cieszył się swojski chleb ze smalcem i ogórkiem. To specjalność naszego Koła. A lubiący słodkości mogli skosztować domowego ciasta i gorącej kawy. Dla dzieci przygotowana została loteria fantowa, która cieszyła się dużym powodzeniem.
Jesteśmy bardzo zadowolone, że przy dobrej współpracy wszystko udało się zorganizować, że mieszkańcy dopisali i zapewne miło i sympatycznie spędzili niedzielne popołudnie.

Msza święta odbywa się u stóp kapliczki pod wezwaniem św. Mikołaja, na której widnieje napis: „Na chwałę Panu Bogu”. Składa się ona z czterech wnęk, w których widnieją wizerunki św. Mikołaja, Jana Pawła II, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej. Kapliczka ta została ufundowana przez miejscowych pasterzy w 1782 r. W 1945 r. kaplicę odnowiono i nadano jej dzisiejszy kształt. Kapliczka to swoisty symbol, powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) na tejże polanie. W 1981 r. wykonano renowację kapliczki i wtedy dodano wizerunek papieża Jana Pawła II w jednej z wnęk.

zdj. Małgorzata Miszczak


Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

Opublikowano

w

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?
30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

30. Finał WOŚP zagra 30 stycznia 2022 roku

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.   

Cel tegorocznej zbiórki WOŚP

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Co w Myślenicach w ramach WOŚP?

Tradycyjnie również w Myślenicach będzie wiele się działo. Myślenicki sztab WOŚP będzie w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Na ulicach spotkać będzie można wolontariuszy z puszkami. Na Finał organizatprzy zaplanowali moc atrakcji: koncerty na żywo, licytacja, trening biegowy, prelekcję, pokazy fotokastów oraz starych samochodów. Szczegóły poniżej.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?


* To już tradycja, że Stowarzyszenie Klub Motosport Myślenice gra z WOŚP w Myślenicach. Od 9:00 do 13:00 na Myślenickim Rynku będziecie mogli podziwiać piękne klasyki.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Klub-Motosport-My%C5%9Blenice-101145877954420


* Wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu zapraszamy na wspólny trening biegowy w dniu 30. Finału WOŚP.

Trening poprowadzi Bieganie to moje paliwo Dominik Szczurek.

W planach mamy:

Rodzinny trening w Parku na Zarabiu. Zbiórka o 10:00 przy wejściu do Parku od ul. Piłsudskiego. Zaczniemy rozgrzewką, a potem marszobiegiem pokonamy ok 0,5 km alejkami Parku.

Trening w terenie na stokach Ukleiny. Zbiórka o 10:45 przy szlabanie na końcu ul. Zacisze. Zaczniemy rozgrzewką, a potem marszobiegiem pokonamy, trasę drogą szutrową do następnego szlabanu i z powrotem, w sumie ok 6 km.

Ubierzcie się wygodnie i odpowiednio do warunków atmosferycznych.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?


MOKIS

* Koncerty w MOKIS, Djskie sety oraz licytacja

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

* W budynku Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Piłsudskiego 20, (Sala Zielona) na pokaz fotokastów członków Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej – MgFoto.
Swoje prace pokażą: Boćko Paweł, Gubała Grażyna,  Gubała Marek, Jawor Stanisław, Kania Marcin, Ostafin Artur  Stożek Paweł, Wolnik Lilianna, Żądło Grzegorz, Żołnierczyk Janusz / Ciecko Agata.
Całość będzie tez można obejrzeć podczas transmisji on-line.

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?

https://facebook.com/events/s/mgfoto-w-kinie-pokaz-fotokasto/477787847113223/


* “Każdy z nas jest astronomem” w dniu Finału 30. stycznia 2022 do Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu na godzinę13:45. Radosław Ambroży Moja Astronomia, przedstawi astronomię jako naukę uniwersalną, opowie zjawiskach na nocnym niebie i zachęci do samodzielnych obserwacji.

Podczas spotkania poruszy następujące zagadnienia:

– dlaczego właśnie astronomia
– czym obserwować: dobór i rodzaje sprzętu obserwacyjnego
– co tak naprawdę widać na niebie
– jak prowadzić samodzielne obserwacje astronomiczne

30. Finał WOŚP Myślenice. Co będzie się działo?


https://www.facebook.com/WospMyslenice/

https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – zgłoszenia

Opublikowano

w

8 wspaniałych
Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – zgłoszenia

XVI edycja gminnej Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – czas na zgłoszenia.

„8 Wspaniałych” to konkurs skierowany do młodych ludzi wyróżniających się konsekwentną pomocą potrzebującym, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy oraz nienaganną postawą w życiu codziennym.

Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły klasy oraz upowszechnianie życzliwości na co dzień.

Wypełnioną kartę wraz z załącznikami należy składać na dzienniku podawczym Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach ul. Rynek 8/9 w terminie do 1 marca 2022 r.

Samorządowy Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” w Myślenicach – zgłoszenia

ZAŁĄCZNIKI:

– Karta uczestnika w Samorządowym Konkursie Nastolatków Ośmiu Wspaniałych


– Regulamin konkursu Ośmiu Wspaniałych


– Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice

informacje: UMIG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku
Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Zimowy widok ulic z centrum Zarabia z lat trzydziestych XX wieku.

Perły Myślenic. Spacer zimową porą – Zarabie lata 30. XX wieku

 

Centrum Zarabia w scenerii zimowej w latach 30. ubiegłego wieku. Skrzyżowanie ulicy Zacisze z ulicą Zdrojową.

Widoczna na pierwszym planie sosna, która do niedawna była ozdobą skrzyżowania tych ulic z powstałą w latach 60. ub. wieku ulicą J.Piłsudskiego (dawna ul. K. Świerczewskiego) już nie istnieje.

Zdjęcie, którego autorem jest myśleniczanin Karol Wyroba pochodzi z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozefJózef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

Perły Myślenic 103/03/2022

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

styczeń 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« gru   lut »

youtube

Najczęściej czytane