Connect with us

Gmina Myślenice

Msza na Polanie Mikołaj w Myślenicach. Tradycji stało się zadość

Opublikowano

w

Msza na Polanie Mikołaj w Myślenicach. Tradycji stało się zadość

Polana Mikołaj to szczególne miejsce dla mieszkańców Myślenic, lubią tu przychodzić całymi rodzinami czego dowodem może być doroczna polowa msza święta odbywająca się w sierpniu. Jest dedykowana pamięci walczących tutaj partyzantów, którzy oddali swoje życie za naszą wolność.

W tym roku msza święta odbyła się 8 sierpnia, przewodniczył jej niezmiennie, proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta ks. Adam Pawicki. W homilii ks. proboszcz przypomniał o naszym obowiązku pamięci wobec minionych pokoleń, tych co za naszą wolność walczyli i polegli. W metaforycznej opowieści o perle opowiedział o tym, jak ważne jest dzielenie się z innymi tym co w nas piękne i dobre już teraz a nie kiedyś. Byśmy nie zamykali się w swoich złotych klatkach, byśmy “dzielili się sobą” z bliźnimi. Tak byśmy nie żałowali straconego czasu i potencjału, potwierdzając myśl Jana Kochanowskiego “szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz…”

Wydarzenie odbyło się dzięki, wielu osobom które dzielą się sobą i swoimi talentami nie od dziś. Tradycyjnie zorganizowali wydarzenie członkowie i sympatycy Koła Gospodyń Miejskich Górne Przedmieście, Ochotniczej Straży Pożarnej Myślenice Górne Przedmieście oraz parafianie Parafii Świętego Brata Alberta w Myślenicach. Wydarzenie uświetniła muzycznie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice pod przewodnictwem Wojciecha Kwiatka.

Na polanę Mikołaj mieszkańcy Myślenic i okolic przybyli licznie, wśród gości wydarzenia byli przedstawiciele powiatu myślenickiego, starosta Józef Tomal i sekretarz Mieczysław Kęsek oraz radny powiatowy Jan Bylica.

Po Mszy Świętej na polanie zapanowała piknikowa, rodzinna atmosfera. Było ognisko, smażenie kiełbasek, kosztowanie pysznych dań przygotowanych przez gospodynie z “Górnego” m.in. grochówki, spaghetti, wiejskiego chleba ze smalcem i domowych ciast.

Tak wydarzenie komentuje Barbara Bylica współorganizatorka z KGM Myślenice:

Doroczna Msza Święta na Mikołaju połączona z rodzinnym piknikem mimo zmiennej aury odbyła się w pierwszym z planowanych terminów, co przeświadcza o tym, że nie warto odkładać rzeczy na później. Nieśmiało wyglądające zza chmur słońce zachęcilo mieszkańców do wyjścia do lasu. Byli i tacy którzy uczestniczyli rano we Mszy w kościele, a na Mikołaja i tak przyszli.
W organizacje niniejszego wydarzenia zaangażowani byli strażacy z OSP Górne Przedmieście którzy uporzadkowali teren, wykosili trawę, na polanę wywieźli ławki, stoły oraz cały ekwipunek przygotowany przez Koło Gospodyń Górne Przedmieście. Amatorów dobrego jedzenia nie brakowało. Grochówka, bigos i spagetti rozeszły się w mgnieniu oka. Wydano około 250 porcji. Dużym powodzeniem cieszył się swojski chleb ze smalcem i ogórkiem. To specjalność naszego Koła. A lubiący słodkości mogli skosztować domowego ciasta i gorącej kawy. Dla dzieci przygotowana została loteria fantowa, która cieszyła się dużym powodzeniem.
Jesteśmy bardzo zadowolone, że przy dobrej współpracy wszystko udało się zorganizować, że mieszkańcy dopisali i zapewne miło i sympatycznie spędzili niedzielne popołudnie.

Msza święta odbywa się u stóp kapliczki pod wezwaniem św. Mikołaja, na której widnieje napis: „Na chwałę Panu Bogu”. Składa się ona z czterech wnęk, w których widnieją wizerunki św. Mikołaja, Jana Pawła II, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej. Kapliczka ta została ufundowana przez miejscowych pasterzy w 1782 r. W 1945 r. kaplicę odnowiono i nadano jej dzisiejszy kształt. Kapliczka to swoisty symbol, powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) na tejże polanie. W 1981 r. wykonano renowację kapliczki i wtedy dodano wizerunek papieża Jana Pawła II w jednej z wnęk.

zdj. Małgorzata Miszczak


Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

wrzesień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
« sierpień   październik »
stw

youtube

Najczęściej czytane