Connect with us

SOS

Poręba. Prawie ją udusił na oczach kolegów!!!

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Poręba: Jak informuje Komenda Policji w Myślenicach, w piątek, 4 października dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie złożył pisemne doniesienie dotyczące zajścia z użyciem przemocy, do jakiego doszło 2 października pomiędzy uczniami tej szkoły. Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach prowadzi postępowanie w tej sprawie. Po jego przeprowadzeniu materiały trafią do Sądu Rodzinnego w Myślenicach celem zastosowania odpowiednich środków.  Uczestnicy zdarzenia nie mają jeszcze ukończonych 13 lat.

W internecie pojawił się film na którym widać drastyczne sceny, które odbywają się w szatni. Jeden z uczniów okłada pięściami dziewczynę po plecach, a następnie zaciska rękę na jej szyi, dusząc ją. Wyraźnie widać jak dziewczyna prawie traci przytomność. Opadają jej ręce, opada jej głowa. Wtedy chłopak puszcza ją i odpycha. Co dodatkowo, bulwersuje, mrozi krew w żyłach na całe zajście patrzy kilka osób, stojąc bardzo blisko, wręcz to wszystko dzieje się pod ich nogami. Nikt nie interweniuje, wręcz przeciwnie nagrywają filmiki z zdarzenia, jedzą kanapkę, obserwują z zaciekawieniem przebieg sytuacji.

Redakcja ze względu na drastyczność scen nie udostępnia filmu.

Z informacji uzyskanych przez naszą redakcje wynika, że powód zajścia był błahy, uczeń miał nie lubić koleżanki z klasy. Co więcej świadkowie zajścia zadbali o to, aby drzwi do szatni były zamknięte. To szatnia w której uczniowie przebierają się na lekcje wychowania fizycznego, nauczyciele nie pełnią tam dyżurów.

Stanowisko Szkoły jest jasne.

To dla nas wielki dramatmówi dyrektor szkoły Andrzej Jaśkowiec. Pragnę wyrazić ubolewanie z powodu sytuacji, jaka wydarzyła się w ubiegłym tygodniu w naszej szkole.
Bójka miała miejsce na przerwie międzylekcyjnej, podczas gdy uczniowie zamknęli się w szatni wychowania fizycznego. Nauczyciel w takim miejscu nie dyżuruje, bo jest to miejsce, gdzie uczniowie powinni mieć zapewnioną intymność i prywatność (przebieranie się na lekcję wf).
Jestem oburzony zachowaniem sprawcy pobicia, jak również zachowaniem wszystkich zebranych w tym miejscu osób. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca.

O zaistniałej sytuacji została poinformowana Policja, Sąd Rodzinny, Wydział EKS UMiG w Myślenicach oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty. Spotkałem się w tej sprawie z Rodzicami obojga uczniów uczestniczących w bójce.
Dziewczynka znajduje się pod opieką pedagoga szkolnego. Natomiast chłopca, we współpracy z Rodzicami, skierowaliśmy do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w celu działania terapeutycznego i pogłębionej diagnozy zachowań ucznia.
Jesteśmy w trakcie załatwiania tej sprawy. Jako dyrektor podjąłem decyzję o wnioskowaniu do Małopolskiego Kuratora Oświaty o przeniesienie ucznia do innej szkoły. Zmiana środowiska, zmiana szkoły, kadry pedagogicznej powinna wzbudzić u tego chłopca głęboką refleksję nad jego postępowaniem. Moją decyzję będę jeszcze konsultował z Radą Pedagogiczną.

Również obojętni na całą sytuację świadkowie zdarzenia zostali (na dzisiaj) ukarani karą porządkową przewidzianą przez Statut Szkoły. Wszyscy również niezwłocznie zostaną również objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w formie warsztatów i pogadanek na temat zapobiegania przemocy rówieśniczej.

Ubolewam nad faktem, że film został upubliczniony. Myślę, że to próba szukania taniej sensacji. Uczestnicy zdarzenia są dziećmi, mają 12-13 lat. I bardziej niż medialnego szumu wokół siebie – potrzebują pomocy wychowawczej, co staramy się im zapewnić podczas wszystkich lat edukacji w szkole, a przede wszystkim teraz. Zapewniam, że nasi uczniowie są w szkole bezpieczni, mają zapewnioną fachową i właściwą opiekę. Nie mogę zgodzić się z tym, aby jeden incydent rzutował negatywnie na podejmowane przez nas permanentnie działania wychowawcze, edukacyjne i opiekuńcze.

Zapewniam, że w szkole zostały podjęte natychmiastowe i stanowcze działania wobec uczestników zdarzenia. Liczymy również na pomoc właściwych instytucji Państwa (policja, sąd) w tym zakresie.

W Szkole Podstawowej w Porębie odbywały się już zajęcia profilaktyczne dla uczniów, jednak z uwagi na zaistniała sytuację, mundurowi odwiedzą jeszcze uczniów tej szkoły – dodaje sierż. sztab. Dawid Wietrzyk oficer prasowy KPP Myślenice.

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Styczeń 2020
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Gru   Lut »

Facebook

Najczęściej czytane