Connect with us

Gmina Myślenice

Poseł Jarosław Szlachetka gościem myślenickiego Klubu Gazety Polskiej

Opublikowano

w

DOMYSLNE

Artykuł sponsorowany.

Gościem spotkania myślenickiego Klubu Gazety Polskiej, jakie miało miejsce w poniedziałek, 22 lutego był poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka. Do sali Domu Katolickiego na spotkanie z myślenickim parlamentarzystą przybyło około 80 osób, a tematem była polityka prorodzinna w Polsce oraz podsumowanie 100 dni rządu Beaty Szydło.

 

W pierwszej części poseł Jarosław Szlachetka omówił sprawy związane z poziomem demografii i problemów, jakie najczęściej napotykają małżeństwa decydujące się na dzieci. – Poziom dzietności w Polsce należy do najniższych na świecie, a poziom wsparcia dla rodzin do tej pory był jednym z najniższych w Europie. Jednocześnie młodzi ludzie są najbardziej zagrożeni ubóstwem – zwrócił uwagę Jarosław Szlachetka. Poseł, podsumowując tę część spotkania stwierdził, że na pewno polska polityka rodzinna wymaga reform i systemowych rozwiązań. – Takim rozwiązaniem, od którego mocno rozpoczyna swoją prace nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości jest niewątpliwie program Rodzina 500 plus. Z tego programu skorzystają wszystkie polskie rodziny bez względu na poglądy polityczne czy światopogląd – wyjaśnił poseł z Myślenic. Zgodnie z zapowiedziami polskie rodziny od kwietnia będą otrzymywać wsparcie finansowe w wysokości 500 zł. Utrzymany został próg dochodowy przy pierwszym dziecku, na poziomie 800 zł i 1200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością. Na drugie i każde kolejne dziecko świadczenie wypłacane będzie bez kryterium dochodowego, do ukończenia przez nie 18. roku życia.

 

Druga część spotkania dotyczyła sytuacji bieżącej, przede wszystkim w polityce krajowej oraz podsumowaniu 100 dni rządu. Poseł Szlachetka stwierdził, że jeżeli miałby podsumować jednym zdaniem te sto dni to można powiedzieć: – Tak, jak szliśmy do wyborów pod hasłem „damy radę”, to daliśmy radę i damy radę w następnych miesiącach. Nie jest istotne, czy to 100, 200 czy 300 dni. Naszym obowiązkiem jest realizować program, który zadeklarowaliśmy, że przeprowadzimy. Umówiliśmy się z wyborcami na cztery lata i będziemy konsekwentni w tym, co podjęliśmy – przekonywał Jarosław Szlachetka. Poseł omówił najważniejsze jego zdaniem ustawy, przyjęte w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Oprócz programu „Rodzina 500 plus”, takimi ważnymi przykładami dobrej zmiany są dla niego między innymi: jednorazowe dodatki dla emerytów i rencistów, tzw. podatek bankowy, ustawa zakazująca zabierania dzieci rodzicom z powodu biedy, 70% podatek od odpraw prezesów spółek skarbu państwa czy danie wyboru dla rodziców 6-latków w sprawie edukacji ich dzieci. Pytany o pozostałe zapowiedzi z kampanii wyborczej oraz exposé premier Beaty Szydło, podkreślił, że do Sejmu skierowane zostały także projekty ustaw dotyczące: podniesienia kwoty wolnej od podatku czy przywracający poprzedni wiek emerytalny. Przypomniał także, że w Sejmie trwają prace nad projektami ustawy o „frankowiczach”, która czeka na opinię KNF, a także projekt o płacy minimalnej (12 zł za godzinę), który został przekazany do konsultacji społecznych.

Artykuł Społeczny

S7 Kraków-Myślenice. Protesty i co dalej? GDDKiA: samorządy mają przedstawić wariant społeczny

Opublikowano

w

SKOMIELNA BIAŁA NOWA ZAKOPIANKA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wstrzymała swe przygotowania do budowy odcinka drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice.  To konsekwencja wielu akcji protestacyjnych zorganizowanych przez mieszkańców miejscowości, przez które potencjalnie przebiegać miała nowa trasa.

Przypominamy, że pod koniec stycznia tego roku GDDKiA przedstawiła efekty prac nad studium korytarzowym (SK) dla budowy S7 Kraków-Myślenice.

Studium korytarzowe jest pierwszym elementem  istotnej dla sprawy dokumentacji drogowej. Określa się w nim lokalizację korytarza (pasa) terenu pod nową drogę, uwzględniając regionalne uwarunkowania geograficzne, przyrodnicze i społeczne. Służy do wyboru najmniej konfliktowych korytarzy. Kolejnym krokiem jest opracowanie wariantów trasy w wybranym korytarzu. Dla preferowanego rozwiązania wnioskuje się o tzw. decyzję środowiskową.

Sprzeciw społeczeństwa!

Na tym odcinku drogi krajowej S7 zaproponowano sześć korytarzy, przebiegających przez terenie siedmiu powiatów i 34 gmin, w tym gminy  powiatu myślenickiego: Siepraw, Dobczyce i Myślenice. Każdy z tych korytarzy spotykać się miał w gminie Myślenice i przebiegać przez zachodnią część miasta, następnie tunelem pod Mikołajem w stronę gminy Pcim.  Sprzeciw był na tyle duży, że spowodował przerwanie prac planistycznych GDDKiA, a mieszkańcy i samorządowcy domagają się zmian w zarysie proponowanej nowej drogi S7 – odcinek Kraków-Myślenice.

S7 Kraków-Myślenice. Protesty i co dalej? GDDKiA: samorządy mają przedstawić wariant społeczny

Wariant społeczny, na czym polega ten mechanizm?

Gołym okiem widać potrzebę  budowy nowej zakopianki, jednak póki co, ani włodarze, ani mieszkańcy gmin przez które przebiegać ma zakopianka nie chcą zakopianki w zaproponowanej w studium formie. Na tym etapie GDDKiA  do 30 czerwca br. czeka na kompromis, propozycję od społeczeństwa czyli tzw. korytarz społeczny/wariant społeczny.

Taki mechanizm to pewne novum, choć jak zapewniają pracownicy GDDKiA jest stosowany od czasu do czasu. Mieszkańcy we współpracy z samorządami proponują  swoje rozwiązanie, jak oni widzą drogę, która będzie przebiegała w ich sąsiedztwie. Do końca czerwca takie propozycje mają być przedstawione.  Następnie GDDKiA taki korytarz społeczny przeanalizuje, sprawdzi go pod kątem ekonomicznym, środowiskowym, społecznym, sieciowym.

Tomasz Żuchowski z GDDKiA: „Patrząc na emocje, które budzą już dziś zaproponowane przez nas korytarze, zaproponowałem, że GDDKiA może wstrzymać się z kolejnym krokiem dotyczącym tej inwestycji (uzyskanie finansowania na prace przygotowawcze) do czasu przedstawienia nam tzw. korytarza społecznego. Jeśli jest wola i chęć samorządów do przygotowania takiego rozwiązania, które byłoby akceptowalne przez większość zainteresowanych, jesteśmy na nie otwarci.”

S7 Kraków-Myślenice. Protesty i co dalej? GDDKiA: samorządy mają przedstawić wariant społecznyS7 Kraków-Myślenice. Protesty i co dalej? GDDKiA: samorządy mają przedstawić wariant społeczny

S7 Kraków-Myślenice. Protesty i co dalej? GDDKiA: samorządy mają przedstawić wariant społeczny S7 Kraków-Myślenice. Protesty i co dalej? GDDKiA: samorządy mają przedstawić wariant społeczny

S7 strategiczna inwestycja drogowa?

Warto wspomnieć, że droga ekspresowa S7  ma to strategiczna inwestycja drogowa, która ma połączyć północ z południem Polski. Trasa Gdańsk, Warszawa, Kraków, dalej do Rabki-Zdroju w sumie ma mieć długość 706 km. Większość odcinków jest gotowa (blisko 500 km) lub znajduje się na etapie prac budowlanych lub  zaawansowanych prac projektowych. Planem GDDKiA, zakłada, że do 2026 r. do pełnego domknięcia S7 będzie prawie kompletna, tzn. do jej zamknięcia brakować będzie około 20 km drogi i o fragmencie Kraków–Myślenice jest mowa.

Archiwalne:

S7 Kraków – Myślenice. Czas na protest mieszkańców Myślenic. Podpisz petycję do końca marca! : Myślenice iTV – Telewizja Internetowa (myslenice-itv.pl)

Sprzeciw dla budowy drogi ekspresowej S7 przez miasto Myślenice : Myślenice iTV – Telewizja Internetowa (myslenice-itv.pl)

S7 Kraków – Myślenice. Wspólny protest samorządowców z Sieprawia, Świątnik Górnych, Biskupic, Mogilan i Wieliczki : Myślenice iTV – Telewizja Internetowa (myslenice-itv.pl)

S7 Kraków-Myślenice. Czas na protest mieszkańców Głogoczowa i Krzyszkowic : Myślenice iTV – Telewizja Internetowa (myslenice-itv.pl)

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Eucharystia i Majówka przy kapliczce na Dolnym Przedmieściu o urodzajne plony. Sanktuarium Narodzenia NMP

Opublikowano

w

Eucharystia i Majówka przy kapliczce na Dolnym Przedmieściu o urodzajne plony. Sanktuarium Narodzenia NMP

W 6. tygodniu wielkanocnym, Kościół przeżywa dni krzyżowe, w czasie których modli się, aby dobry Bóg „dał i zachował od zniszczenia plony ziemi”. W poniedziałek, wtorek i środę po Mszy o 8:00 odbywa się procesja błagalna ze śpiewem litanii do Wszystkich Świętych.

W poniedziałkowy  wieczór 23 maja, w tej intencji, ks. Proboszcz sprawował Eucharystię przy kapliczce na Dolnym Przedmieściu, w tym dniu odbyła się również majówka.
Eucharystia i Majówka przy kapliczce na Dolnym Przedmieściu o urodzajne plony. Sanktuarium Narodzenia NMP
zdj. Sanktuarium NNMP w Myślenicach

informacje: Sanktuarium NNMP, zdjęcia  Józef Stanisław Błachut


 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Myślenicki Budżet Obywatelski: Tylko do poniedziałku można zgłosić swój projekt!

Opublikowano

w

Myślenicki Budżet Obywatelski: Tylko do poniedziałku można zgłosić swój projekt!

Mieszkańcy Gminy Myślenice, którzy skończyli 16 lat mogą zgłosić swoje pomysły w Budżecie Obywatelskim tylko do poniedziałku 30 maja do godziny 15:00. Czasu jest coraz mniej, a do zagospodarowania na zadania mieszkańców są środki w wysokości ponad 1 miliona złotych!

– Wnioski należy składać za pomocą elektronicznego generatora na stronie www.bo.myslenice.pl. Do zgłaszanego projektu należy dołączyć listę poparcia z podpisami 20 mieszkańców, a następnie oryginał dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach. Zachęcamy do zgłaszania swoich pomysłów i realnego zadbania o wpływ na najbliższe otoczenie. Zarówno dwa okręgi w mieście, jak również każde sołectwo ma swoją pulę środków do zagospodarowania. System do naboru wniosków zostanie zamknięty w poniedziałek o 15:00, nie zwlekajcie, złóżcie swoje zadania. W razie potrzeby służymy pomocą konsultacyjną – mówi Marek Pajka z Wydziału Promocji Współpracy Sportu i Kultury UMiG Myślenice.

Szczegółowe informacje na stronie www.bo.myslenice.pl

Przypominamy, że oryginał listy poparcia należy dostarczyć do Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

Podział środków w Gminie Myślenice na Budżet Obywatelski 2023:

Myślenicki Budżet Obywatelski: Tylko do poniedziałku można zgłosić swój projekt!

miejscowość/ okręg  liczba ludności  kwota MBO*
Myślenice – miasto 17 217 344 340 zł
   okręg 1 172 170 zł
   okręg 2 172 170 zł
Myślenice – gmina 26 176 527 900 zł
Bęczarka 1 118 22 360 zł
Borzęta 1 705 34 100 zł
Bysina 1 399 27 980 zł
Chełm 327 14 035 zł
Droginia 1 282 25 640 zł
Głogoczów 3 106 50 000 zł
Jasienica 1 691 33 820 zł
Jawornik 3 252 50 000 zł
Krzyszkowice 2 641 50 000 zł
Łęki 805 23 595 zł
Bulina 258 12 655 zł
Osieczany 1 973 39 460 zł
Polanka 1 194 23 880 zł
Poręba 1 171 23 420 zł
Trzemeśnia 2 385 47 700 zł
Zasań 872 24 935 zł
Zawada 1 324 26 480 zł

Dodatkowa kwota na tzw. Projekt ogólnomiejski – 200 000 zł

* liczba mieszkańców x 20 zł
** sołectwo Bulina ma wyodrębniony budżet, nie jest połączone z Łękami
*** cztery najmniejsze sołectwa: Bulina, Chełm, Łęki i Zasań mają dołożone środki z miejscowości Jawornik, Głogoczów i Krzyszkowice, w których BO przekracza kwotę 50.000 zł.

Myślenicki Budżet Obywatelski: Tylko do poniedziałku można zgłosić swój projekt!

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane