Connect with us

Gmina Dobczyce

Poseł Jarosław Szlachetka o zmianach zaproponowanych przez PiS, które mają zwiększyć przejrzystość i uczciwość wyborów oraz o rzekomym „skoku” na samorządy

Opublikowano

w

DOMYSLNE

POLITYKA: Wywiad z Jarosławem Szlachetką- posłem na Sejm RP.

Co Pana zdaniem charakteryzuje poselski projekt ustawy o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych?

 

Dla mnie zmiany, nad którymi rozpoczęliśmy pracę w Sejmie wzmacniają wpływ obywateli na samorządy, jak również dają większą kontrolę obywatelską w całym procesie wybierania i sprawowania władzy lokalnej. Czym kończy się wszechwładza w samorządach pokazują prace komisji ds. Amber Gold w odniesieniu do Trójmiasta, a komisji ds. reprywatyzacji w odniesieniu do Warszawy. Niedawno usłyszeliśmy o patologiach w Inowrocławiu. Podobnych przypadków jest wiele w całej Polsce. Także w naszych samorządach gminnych. Dlatego potrzebujemy zmian, aby samorządy były naprawdę samorządne, aby władze samorządowe służyły interesom mieszkańców, a nie swoim własnym.

                   

Jakie, Pana zdaniem, konkretne propozycje zapewnią kontrolę społeczną i wpływ obywateli na samorząd?

 

W tym względzie proponujemy szereg praw właśnie dla obywateli oraz samych radnych. Dla obywateli chcemy zapewnić m.in. na poziomie ustawy budżetów obywatelskich, wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w samorządach wszystkich szczebli oraz obowiązek nagrywania i transmitowania w internecie obrad rad gmin, miast, powiatów lub sejmików. Wprowadzimy również obowiązek elektronicznej rejestracji głosowań i upubliczniania rejestru głosowań jawnych każdego radnego. Wyborcy muszą mieć pełen dostęp do wiedzy, jak głosują i jak wypowiadają się ich przedstawiciele.

 

To była część zmian dla mieszkańców, a co proponujecie dla radnych, którzy czasem są bezradni pozostając w opozycji do sprawującego urząd wójta czy lub burmistrza i jego większościowego klubu w radzie?

 

Proponujemy, aby interpelacje i zapytania radnych zyskały umocowanie w ustawie. Władza wykonawcza będzie zobowiązania do odpowiedzi w ciągu 14 dni, a treść zapytań i odpowiedzi upubliczni w Internecie. Każdy klub w radzie zyska prawo wniesienia jednego punktu porządku na sesję, bez możliwości jego zdjęcia. Radni zyskają indywidualne uprawnienia kontrolne wobec samorządowych spółek, urzędu i innych jednostek organizacyjnych, na wzór uprawnień posłów wobec jednostek państwowych.

 

Dużo w przestrzeni publicznej zajmuje miejsca dyskusja o powrocie do systemu proporcjonalnego na rzecz likwidacji tzw. JOW-ów w gminach pow. 20 tys. mieszkańców. Popiera Pan także taką zmianę?

 

JOW-y w moim przekonaniu są takim krzywym zwierciadłem. Wybory samorządowe 2014 roku potwierdziły, że wprowadzone jednomandatowe okręgi wyborcze w wielu przypadkach nie były odbiciem woli wyborców. Przykładem mogą być rozstrzygnięcia wyborcze do Rady Miejskiej w Myślenicach. Kandydaci PiS zdobyli tylko o 3% mniej głosów niż kandydaci z komitetu burmistrza. W finale podział mandatów w radzie ukształtował się już na znacznie zróżnicowanym poziomie 33% do 57%, a liczbowo 7 do 12. W systemie proporcjonalnym sytuacja wyglądałby zdecydowanie inaczej. Układ sił w radzie mógłby być diametralnie inny.

 

W projekcie ustawy powracacie do tzw. dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To dobra zmiana?

 

To jedna ze zmian strukturalnych. Mówimy oczywiście o dwukadencyjności bez zaliczania już odbytych kadencji, a więc za pierwszą zostanie uznana dopiero najbliższa na lata 2018-2022. Dwukadencyjność to zmiana oczekiwana w wielu samorządach, gdzie wójtowie, burmistrzowie rządzą „od zawsze”. Sytuacja, w której władza samorządowa nie zmienia się przez kilkanaście lat nie jest zdrowa. Uważam, że to szansa na rozbicie lokalnych układów hamujących aktywność mieszkańców i lepsze zarządzanie dobrem wspólnym. Chciałbym także zaznaczyć, że wbrew wcześniejszym dyskusjom w projekcie nie ma zapisów o jednej turze, ani o zakazie startu komitetów obywatelskich.

 

Prawo i Sprawiedliwość chce także powierzyć organizację wyborów samorządowych pod kontrolę PKW. Dlaczego w tym względzie potrzebna jest zmiana dotychczasowych przepisów?

 

Obecna sytuacja, w której gmina odpowiadała za całość procesu wyborczego, jest patologiczna, zwłaszcza w kontekście wyborów samorządowych. Projekt nowego prawa wyborczego zakłada także zmiany, o które postulowały organizacje czuwające nad przebiegiem ostatnich wyborów. Mam tu na myśli m.in. transmisji z lokalu wyborczego, liczenie głosów w obecności całej komisji. Ponadto mężowie zaufania będą mieli prawo brać udział we wszystkich czynnościach komisji, w tym rejestrowania prac.

Tak więc nasz projekt jest wyważony i odpowiada na postulaty zmian pojawiające się od lat. Nie ma żadnego „skoku” na samorządy, jest racjonalna i ewolucyjna zmiana, która zwiększy realny wpływ obywateli na samorządy.

 

 

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Artykuł Społeczny

II Festiwal Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” – zobaczcie jak było!

Opublikowano

w

II Festiwal Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” – zobaczcie jak było!

W niedzielę 25 września 2022 roku odbył się II Festiwal Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” pod Honorowym Patronatem starosty myślenickiego Józefa Tomala i burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce Tomasza Susia.  Ulicami Dobczyc przemaszerowało, prezentując się w całej okazałości, 19 orkiestr dętych z Małopolski.

Następnie na scenie Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach orkiestry prezentowały swój muztczny talent i umiejętności. Na dobczyckiej scenie zaprezentowało się 779 dęciaków. Był to konkurs, a zatem występy oceniane były przez profesjonalne jury w składzie: Mariusz Dziubek – przewodniczący, Krzysztof Witczak oraz Karol Pyka. 

Na zakończenie dnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Jury podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród i wyróżnień:

I miejsce: Orkiestra Dęta Okulice

II miejsce: Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice

III miejsce: Orkiestra Koźmice

Dodatkowo:

 • Tytuł najlepszej orkiestry z terenu powiatu myślenickiego został przyznany: Orkiestrze Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice.
 • Nagrodę Specjalną dla najlepszego solisty ufundowaną przez Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Pana Stanisława Bisztygę otrzymała Małgorzata Stalmach z Orkiestra Wiśniowa
 • Nagrodę Specjalną dla najlepszego kapelmistrza otrzymał: Adrian Drzewi kapelmistrz orkiestr: Koźmice oraz Byszyce.
 • Wyróżnienie otrzymała Orkiestra Dęta Dobczyce oraz Basztowa Concert Band.

informacje: Starostwo Powiatowe w Myślenicach

Kontynuuj czytanie

Edukacja

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Opublikowano

w

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Gmina Myślenice:

16 WRZ O 18:00 – 18 WRZ O 14:00

Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej 2022/2023 „Nie ma lipy!”

Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej 2022/2023 „Nie ma lipy!” | Facebook

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Piątek – 16.09.2022 r. godz. 17.00 ,,DZIEJOPIS. KLISZCZACKI TRÓJKĄT” w

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI w Myślenicach

 

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

spotkanie z autorem: Bartłomiejem Dyrczem

Myślenicki Bieg Uliczny szczegóły 18 września

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

 

Ważne!!!  W dniu 18.09.2022 (niedziela) w związku z wydarzeniem Myslenicki Bieg Uliczny 2022 w godzinach 9:45 – 11:15 na terenie Zarabia, oraz Osieczan wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu. Z tego powodu od godziny 9:45 do godziny 11:15 zamknięty będzie ruch na ulicach: Parkowa, Zdrojowa, oraz kontynuacja ulicy Zdrojowej, aż do skrzyżowania w Osieczanach. Bardzo prosimy o zaplanowanie wyjazdu pojazdami z posesji przed godziną 9:45 lub po godzinie 11:15. Za utrudnienia przepraszamy ‼️

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „UWAGA! czasowa zmiana organizacji ruchu w dniu 18.09.2022 (niedziela) KRAKÓW 967 MYŚLENICE Osieczany Parkowa Zdrojowa Modrzewiowa Zamknięcie ulic: ul. ZDROJOWA ul. PARKOWA nastąpi w godzinach: 9:45- 11:20 ZAKOPANE”

Koncert Noro Lim – 20. lecie Zespołu 18 września godz. 18:00 Piwnica Pod Lwem Myślenice

(4) NORO LIM – DWUDZIESTOLECIE. Zaproszenie na koncert jubileuszowy – YouTube

Rynek Pełen Dźwięków 18 września  Rynek Myślenice

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i tekst


Gmina Dobczyce

MAŁOPOLSKA MAJKA DAYS JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ

Małopolska Majka Days - plakat

Dobczyce ponownie staną się gospodarzem tej prestiżowej ogólnopolskiej imprezy, a na starcie obok zawodników stanie brązowy medalista olimpijski Rafał Majka. Kolarze, podobnie jak w latach ubiegłych, wystartują z ul. Witosa (przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach).

Dla wszystkich kibiców i zainteresowanych przedstawiamy harmonogram imprezy:

 • 07:00 – 09:30 – Odbiór pakietów startowych w Biurze Zawodów
 • 09:45 – Odprawa techniczna przed startem wyścigów ze startu wspólnego (każdy dystans)
 • 10:00 – Start Dystans „DŁUGI” Gran Fondo
 • 10:15 – Start Dystans „ŚREDNI” Medio Fondo
 • 10:30 – Start Dystans „KRÓTKI” Adventure
 • 10:45 – 11:30 – Imprezy towarzyszące
 • 14:30 – Dekoracja dystansu „KRÓTKI”
 • 14:45 – Dekoracja dystansu „ŚREDNI”
 • 15:00 – Dekoracja dystansu „DŁUGI”

Przebieg tras i szczegóły znajdziecie na: http://www.majkadays.com/

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i tekst „лestr W PODRÓŻY 19.09.2022 r. (poniedziałek) SUPERPO SUPER godz. 18:00 Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach {3: MiejskaBibllotekaPubliczna Dofinansowanoz środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji”

Jeszcze kilka dni dzieli nas od tego wyjątkowego spotkania! 😍
Dołączcie do wydarzenia i przyjdźcie 19.09.2022 r. o godz.18:00 do naszej biblioteki.
JESTEM W PODRÓŻY ❤️ Stasia Piąstka i Michał Piąstka wraz z dziećmi opowiedzą o swojej podróży życia i wspólnym wędrowaniu.
ZAPRASZAMY.
………………………………………………
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Gmina Pcim

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i tekst „ORGANIZATOR Gmina Pcim GOKiS Pcim SCHRONISKO PTTK KUDŁACZE 18 WRZEŚNIA 2022 (NIEDZIELA) GODZ. 15.30 konkursy z nagrodami występy zespołów regionalnych degustacja potraw regionalnych zabawa taneczna DJ BROTHERS GMINNY OŚRODEK KULTURY SPORTU Mi zaprasza na ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA I KORPIELA Kakwramh "Jesteśmy Was" Sponsorzy: AGSystem ”N Patronaty medialne: TERBAU Lody Mili TROJBUD KrakowskiBankSpóldzielczy BZOMEX SYYWDAkIA'LODOW Û Myślenice SEDNO DZIENNIKPOLSKI MYŚLENICKA”


Gmina Wiśniowa

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „M MAŁOPOLSKA ×XXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 17 WRZEŚNIA 2022 SUCHA POLANA (LIPNIK) 11:00 POLOWA MSZA ŚWIĘTA Wojskowa grochówka Inscenizacja bitwy partyzanckiej Pawilon Edukacyjny PZL Kraków Konkursy atrakcje dla dzieci Projekt zrealizowano przy wspa finansowym Województwa Małopołskiego UBOMIR PTTK POWIAT MYŚLENICKI ZIEMIAM DOBRYM KLIMACIE PANSTHON Malta Służba Medyczna TELWIZJAINERNETOWA Myślenice REGINPOLUDNE LITV MYŚLENICKA gazeta Miastolnfo”

 

Nieco później:

19 września: Sztaferta Szlakiem Walk Partyzanckich Dobczyce -Wiśniowa – szczegóły 

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Nieco dalej:

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst „17 PLAC SOLANKOWEJ ALNISOLIWIELICZKA 09 PIKNIK 2022 STRAŻACKI 150 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ WIELICZCE JUBILEUSZ pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolite Polskiej Andrzeja Dudy DARMOWE ATRAKCJE DLA KAŻDEGO 14:00 strażackie zabawy dzieci 18:00 CHASE'A zabawy terenowe Kopalni dachowania strażackie STRAŻACKIE 30 LAT PAŃSTWOWEJ STRAZY POŻARNEJ WIELICZCE popcorn 15:00 Orkiestry 16:00 POWIAT WIELICKI Występy artystycznei imuzyczne UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE 11:30 Wieliczce scenie Centrum Tańca Ruchu akcja Kamila Łowas zzespołem Polskie swiatowe przeboje 12:30 18:30 KONCERTY GWIAZD WIECZORU ulicamimiasta Wieliczka" przy Solankowej Kopalni Wieliczka" Jubileuszu1 yPożarnej: Wieliczka sztandaru 20:30 LISOWSKA CZADOMAN Teatr ognia NAM 21:00 Wspólna zabawaz DJ-em POLCK GR Remiza.pl TVP3 DZIENNIKPOLSKI wpazkacityo”

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i tekst

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

15 lat minęło jak jeden dzień! Jubileusz Miesięcznika „SEDNO”

Opublikowano

w

15 lat minęło jak jeden dzień! Jubileusz Miesięcznika „SEDNO”

 

9 września 2022 roku w Muzeum Niepodległości w Myślenicach odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej Powiatowego Miesięcznika „SEDNO.”

Inauguracja wystawy zawierającej 179 okładek pisma od pierwszego numeru do ostatniego, okazała się frekwencyjnym sukcesem. Blisko 150 osób wraz z redakcją „Sedna” świętowało 15. urodziny miesięcznika.

Gratulacje dla całej redakcji na czele z redaktorem Maciejem Hołujem.

Sto lat!

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane