Connect with us

Gmina Myślenice

„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon, dla słowiańskiego oto papieża otworzył tron”

Opublikowano

w

42 lata temu kard. Karol Wojtyła napisał ostatnią notatkę w prowadzonej przez siebie „Księdze czynności biskupich”: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”. O godz. 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, a o 18.44 kard. Pericle Felici ogłosił światu, że 262. następcą św. Piotra został metropolita krakowski, który przyjął imię Jan Paweł II.

„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza w ogromny dzwon, dla słowiańskiego oto papieża otworzył tron”

Wybór papieża z Polski był nadzwyczajnym wydarzeniem, ale, co ciekawe zapowiedzianym w poetyckim proroctwie innego Polaka. Juliusz Słowacki napisał w 1848 r.: „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza/W ogromny dzwon,/Dla słowiańskiego oto papieża/Otworzył tron (…)// Twarz jego słowem rozpromieniona,/Lampa dla sług,/Za nim rosnące pójdą plemiona/W światło, gdzie Bóg./Na jego pacierz i rozkazanie/Nie tylko lud -/Jeśli rozkaże, to słońce stanie,/Bo moc – to cud!

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem nie-Włochem (od czasu pontyfikatu Hadriana VI, który był Holendrem i pełnił najwyższy urząd w Kościele w latach 1522-23), najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem-Słowianinem i pierwszym w historii Kościoła papieżem, który przybranym imieniem powołuje się aż na trzech swoich bezpośrednich poprzedników (Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I).

Myśli Jana Pawła II. Która jest Ci najbliższa?

1. Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

2. Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro.

3. Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie.

4. Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne… Tylko dziś jest twoje.

5. Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się – na próbę.

6. Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny.

7. Dziś człowiek tak często nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca. Jak często jest niepewny sensu swego życia na tej ziemi. Ogarnia go zwątpienie, które przeradza się w rozpacz.

8. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

9. Powstań, ty, który już straciłeś nadzieję. Powstań, ty, który cierpisz. Powstań, ponieważ Chrystus objawił ci swoją miłość i przechowuje dla ciebie nieoczekiwaną możliwość realizacji.

10. Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi.
Tej Ziemi!
homilia na Placu Zwycięstwa, dn. 2 czerwca 1979 roku

11. Wstyd mi. Prezydent stoi, kardynał stoi – a ja siedzę.
w czasie wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej, dn. 18 sierpnia 2002 roku

12. Tylko miłość może wykluczyć używanie jednej osoby przez drugą.

13. Nie bój się, nie lękaj! Wypłyń na głębię!

14. Miejcie odwagę żyć dla Miłości, Bóg jest Miłością.

15. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, nie ma sprawiedliwości bez przebaczenia.

16. Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność.

17. Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka.

18. Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu.

19. Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów.

20. Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach.

21. Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali.

22. Szukałem was, teraz Wy mnie znaleźliście.

23. Wy jesteście przyszłością świata!

24. Wy jesteście nadzieją Kościoła!

Wy jesteście moją nadzieją!

25. Wierzę, że im bardziej się kocha, tym więcej się czyni, gdyż miłości, która nie jest niczym więcej niż uczuciem, nie mógłbym nawet nazwać miłością.

26. Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna.

27. Nie bójcie się tajemnicy Boga. Nie bójcie się Jego miłości.

28. Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.

29. Zbyt często życie ludzkie rozpoczyna się i kończy pozbawione radości i pozbawione nadziei.

30. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb.

31. Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.

32. Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.
Fides et ratio

33. Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość.

35. Uzdrówcie rany przeszłości miłością. Niech wspólne cierpienie nie prowadzi do rozłamu, ale niech spowoduje cud pojednania.

36. Bądźcie na tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej, żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach Waszego życia. Liczę na Was. Na Wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi.

37. Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością.

38. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki.

39. Człowiek, który zabija Boga, nie znajdzie także ostatecznego hamulca, aby nie zabijać człowieka. Ten ostateczny hamulec jest w Bogu.
Homilia Ojca Św. na placu przed katedrą w Turynie, dn. 13 kwietnia 1980 roku

40. Pewne prawdy jakoś nie mijają, powracają do ludzi wciąż.

41. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka.

42. Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.

43. Wy jesteście młodzi, a papież jest stary i trochę zmęczony. Ale identyfikuje się jeszcze z waszymi oczekiwaniami i nadziejami.
podczas Światowych Dni Młodzieży, dn. 28 lipca 2002 roku

44. Niech wspaniałe świadectwa miłości Ojczyzny, bezinteresowności i heroizmu, jakich mamy wiele w naszej historii, będą wyzwaniem do zbiorowego poświęcenia wielkim narodowym celom.
w Parlamencie, dn. 11 czerwca 1999 roku

45. Święci zachęcają wierzących naszych czasów, aby nie cofali się w obliczu trudności, jakie stawia przed nimi wierność wymogom wiary.

46. Poezja to wielka pani, której trzeba się całkowicie poświęcić: obawiam się, że nie byłem wobec niej zupełnie w porządku.

47. Człowiek nie jest tylko sprawcą swoich czynów, ale przez te czyny jest zarazem w jakiś sposób „twórcą siebie samego”.

48. Pełnię modlitwy osiąga człowiek nie wtedy, kiedy najbardziej wyraża siebie, ale wtedy, gdy w niej najpełniej staje się obecny sam Bóg.

49. Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje.

50. Cieszcie się tak jak Ja się cieszę, wszystko oddaję w opiekę Marii Dziewicy.

51. Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć aniżeli być, i chce więcej mieć, nie po to aby bardziej być, lecz by doznać w życiu najwięcej przyjemności.

źródło: stacja7.pl, Archidiecezja Krakowska, film: Centrum Myśli Jana Pawła II


Jeśli jesteś zainteresowany bieżącymi informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Artykuł Społeczny

Piknik „Bez barier – otwarci na świat” – moc fantastycznej zabawy i sportowej rywalizacji

Opublikowano

w

Piknik „Bez barier – otwarci na świat” – moc fantastycznej zabawy i sportowej rywalizacji

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice we wtorek 27 września 2022 zorganizowało pełne sportowej rywalizacji i dobrej zabawy Piknik „Bez barier – otwarci na świat.” Wśród atrakcji: bieg humoru, konkurencje sportowe, zabawy animacje, grillowanie.

W ten jeden z niewielu słonecznych wrześniowych dni 27.09 mogliśmy spędzić wraz z zaproszonymi gośćmi z ŚDS Magiczny Dom, SOSW Myślenice, WTZ Myślenice na Pikniku sportowo- rekreacyjnym pn.” Bez barier- otwarci na świat”. Bieg humoru – wszyscy uczestnicy w kolorowych przebraniach, 7 stacji z kilkoma sportowymi konkurencjami sprawiły każdemu wiele radości. Ten dzień dzięki projektowi z Działaj Lokalnie i PCPR uczestnicy spędzili bardzo miło i przede wszystkim aktywnie. Serdecznie dziękujemy myślenickiej Maltańskiej Służbie Medycznej za to, że tradycyjnie już zabezpiecza wszystkie nasze imprezy” – mówią organizatorzy pikniku.

 

Galeria:

informacje i zdjęcia: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice

 

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo i tekst

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

Opublikowano

w

Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku

 

Projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE realizowany jest przez Muzeum Niepodległości w Myślenicach w jego ramach odbędzie się Piknik lotniczy.

 
Sobota 1 października 2022 r. w godzinach 11.00 – 16.00. 
 
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „680MSL MYŚLENIC Jarosław Szlachetka zaprasza Muzeum Niepodległości w Myślenicach PIKNIK PIKNIK LOTNICZY W programie m.în. rekonstrukcja historyczna warsztaty naukowe inneatrakcje 1PAŻDZIERNIKA 2022 OD 11.00 DO RYNEK w MYSLENICACH RAMACH PROJEKTU: SKRZYDLATE MYSL ENICE Dofinansowano środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA lata 2017-2022 ramach Rządowego Programu Dotacyjnego Dotacy nego „Koalicje dla Niepodległej niepodapła MYŚLENICKI OŚRODEK KULTURY SPORTU PARTNERZY: Muzeum FPODLEGŁOŚCI MYŚLENICACH CENTRUM wun0 IBAOIOEN.MEI PATRONI MEDIALNI: MYŚLENICKA SEDÃO LGD ZEM MYŚLENOKEJ”
 
Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje związane z lotnictwem i historią lotników pochodzących z ziemi myślenickiej.
Będzie krótka gra miejska dla rodzin, stoisko z warsztatami plastycznymi i lotniczymi grami (planszowymi, a także ruchowymi) oraz stanowisko doświadczalne Centrum Edukacji Cogiteon, które pokaże, jak to jest, że samoloty latają. Dopełnieniem będzie spotkanie z grupę rekonstrukcji lotnictwa polskiego oraz kącik gastronomiczny (z jadalnymi chmurami).
 
Partnerami wydarzenia, którzy przygotują swoje stoiska edukacyjne są: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach.
 
Ponadto w ramach projektu #SKRZYDLATEMYŚLENICE
zorganizowana będzie wystawa „Skrzydlate Myślenice”, otwarcie dnia 30 września godz. 17:00 w Muzeum Niepodległości ul. Traugutta 11, wystawa czynna będzie od 30 września do 13 listopada.
 
Skrzydlate Myślenice. Wystawa w Muzeum Niepodległości i Piknik Lotniczy na myślenickim Rynku
 
 
informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach
 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

Opublikowano

w

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Miło nam poinformować, że 4 października br. Delta Twoje Wnętrza będzie obchodziła swoje 1. urodziny w nowym salonie przy ul. Fijałkowskiego 40.

Rok temu zapraszaliśmy Państwa na wielkie otwarcie i zarazem rozpoczęcie nowego etapu w życiu firmy. Podsumowując ten okres przez cały czas staraliśmy się dla Państwa zmieniać i razem z Wami tworzyć miejsce na mapie Myślenic, do którego będziecie chętnie zaglądać w poszukiwaniu inspiracji aranżując
swoją domową przestrzeń.

 

Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami!

 

Ciągle poszerzamy i wzbogacamy naszą ofertę, a to czym możemy się wyróżnić na tle innych to fachowy i przyjazny personel, chętnie służący radą i pomocą. Na bieżąco podążamy za trendami aktualizując nasze ekspozycje i zachęcając Was do metamorfozy Waszych wnętrz. Na tą specjalną okazję przygotowaliśmy dla Państwa różne niespodzianki.

OTRZYMAJ URODZINOWY VOUCHER

Każdy kto skomentuje urodzinowy post na Facebooku https://fb.watch/fI1X5GCmd2/ otrzyma voucher, z którego skorzystać będzie mógł w dniu 4 października br. przy zakupach powyżej 200 zł w naszym Salonie Delta Twoje Wnętrza.

  • na zakupy powyżej 200 zł przysługuje voucher o wartości 30 zł
  • na zakupy powyżej 500 zł przysługuje voucher o wartości 50 zł 
  • na zakupy powyżej 1 000 zł przysługuje voucher o wartości 100 zł

Vouchery można odbierać tylko do dnia 3 października br. do godziny 20:00. Po tym czasie zniknie możliwość wygenerowania voucherów.

 

 

Dodatkowo każdy paragon z tego dnia będzie miał szansę wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Zapraszamy Was do wspólnego świętowania.  

Jesteśmy tak blisko. Skorzystajcie z okazji i odwiedźcie nasz Salon.

Będzie nam bardzo miło, jeżeli w tym ważnym dla nas dniu będziecie nam towarzyszyć.

Zapraszamy Salon Delta Twoje Wnętrza

Link do filmu promocyjnego Delta Twoje Wnętrza:

DELTA TWOJE WNĘTRZA 
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! ul. Fijałkowskiego 40, Myślenice
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! 575 882 690
Delta Twoje Wnętrza zaprasza na swoje 1. urodziny w nowej lokalizacji! Czekają vouchery i konkurs z nagrodami! skrzynka.delta@gmail.com
 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane