Connect with us

Historia

Bajka „Potęga miłości” – Pola Gorczyca. Z cyklu 100 Bajek…

Opublikowano

w

potęga miłości


Bajka z cyklu 100 Bajek na 100.lecie urodzin św. Jana Pawła II. Wasze bajki!

Jak uczcić setne urodziny Kogoś kto miał wpływ na wiele pokoleń Polek i Polaków? Już wiemy, że na różne sposoby. Nasza redakcja wraz z Pasieką -zajęcia dla dzieci zaprosiły do konkursu z św. Janem Pawłem w centrum. Tym samym z wielką przyjemnością publikujemy zwycięskie prace przesłane przez mieszkańców ziemi myślenickiej na konkurs pn. „100 Bajek na 100. lecie urodzin św. Jana Pawła II.”

Kilka filmów i kilkanaście prac w formie papierowej na przestrzeni maja i czerwca br. publikować będziemy na łamach naszej telewizji Myślenice iTV. Dziś dwie bajki przybliżające nauczanie wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Poniżej prezentujemy bajkę Poli Gorczycy.


„Potęga miłości” autorka: Pola Gorczyca

Jutro niepewne…Tylko dziś jest Twoje. Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie. Nie potrafi przebaczać innym, kto sam nie zaznał przebaczenia.

Przed małym domem na ławce siedziała otulona kocem kobieta. Stęsknionym wzrokiem patrzyła przed siebie. Był maj. W powietrzu czuć było wilgoć po gwałtownej burzy, parowanie ziemi, w oddali zapach rzepaku. Ale ona jakby nie tego oczekiwała.
W młodości całe jej życie koncentrowało się wokół chłopca i dziewczynki. Przyjemność sprawiały zwykłe obowiązki. To, że ma dla kogo podgrzać mleko, zrobić kanapkę z serem. Dzieci były szczęśliwe. Robiła wszystko dla nich, często zapominając o sobie.
Z upływem czasu na dzieci spadły nowe obowiązki i coraz rzadziej odwiedzały rodzinny dom. Ale ona była cierpliwa. Trochę smutna, gdy zapomniały zadzwonić w dzień matki, urodziny, święta.
Tłumaczyła je, że ciężko pracują. Dlaczego miałyby odwiedzać matkę? Ona nie miała wpływowych znajomych, którzy załatwiliby lepszą pracę. Nie była kimś, kim mogłyby się pochwalić przed przyjaciółmi. Była tylko matką codziennie pomimo zimna, deszczu, palącego słońca czekającą przed swoim małym domkiem. Dała jedynie miłość, jednak ten „towar nie był artykułem”, za którym podążał świat.
Mimo to wciąż patrzyła na drogę. Nagle podjechał samochód, z którego wyszła piękna kobieta i przystojny mężczyzna. Po twarzy matki popłynęły łzy. Po chwili cała trójka zaniosła się płaczem. Matka, córka i syn.
Co ich przywiodło do matki? To miłość, której szukali w świecie, a mieli ją tak blisko.Majątek, biżuteria, samochód, mieszkanie to wszystko można kupić. Kiedy byli z mamą, nigdy nie brakowało im ciepła i miłości. Dopiero teraz zrozumieli, że prawdziwe ubóstwo nie ma nic wspólnego z brakiem pieniędzy, że biednym jest ten, którego serce jest ubogie
i nieczułe na innych. Nie pytała ich o powód powrotu do domu. Czuła, że w końcu znajdą właściwą drogę.
Tak jak ona kiedyś wybaczenie i miłość. Wiedziała, że nauczyła swoje dzieci kochać i to wystarczy. Miłość często rani. Ale warto cierpliwie czekać.
Przed małym domem wśród woni majowego bzu na ławce siedzi kobieta. Jej radosne oczy wciąż patrzą to w lewo, to w prawo. Czasem nie nadąża śledzić wzrokiem małych nóżek. Wkoło słychać ciągłe pytania: Babciu, a dlaczego liście są zielone? A dlaczego…

Bajka „Potęga miłości” – Pola Gorczyca. Z cyklu 100 Bajek…

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Bufet gastronomiczny „MIKRUS” na Zarabiu na zdjęciu sprzed 50. lat

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Bufet gastronomiczny „MIKRUS” na Zarabiu na zdjęciu sprzed 50. lat

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta.

Dziś znowu zabieramy Was na Zarabie do bufetu gastronomicznego „MIKRUS” przy górnym Jazie nad Rabą na fotografii sprzed 50-ciu lat. Wielu z Was jeszcze pamięta ten budynek, dania i napoje w nim serwowane, smaki dzieciństwa nad rzeką Rabą.

Perły Myślenic. Bufet gastronomiczny „MIKRUS” na Zarabiu na zdjęciu sprzed 50. lat

To była jedyna placówka gastronomiczna prowadzona w tym miejscu przez myślenicką PSS „Społem”. Budynek baru przetrwał do dziś dzięki temu, że posadowiony był na solidnej betonowej podmurówce. Oparł się w ten sposób licznym powodziom nawiedzającym ten teren.

Fotografia Henryka Hermanowicza z archiwum Józefa Stanisława Błachuta.

 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

Perły Myślenic 120/20/2022

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki- odcinek 219

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 219

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: Powiatowego Dnia Strażaka w Myślenicach, naboru zadań do Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego, Małopolskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,  myślenickiej edycji Nocy Galerii i Nocy Muzeów, pomocy dla uchodźców z Ukrainy która napłynęła ze Słowenii za pośrednictwem Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach, konkursu ofert na realizację zadań: Wakacje 2022 i Wakacje 2022 z osobami z niepełnosprawnościami. W Kurierze znajdziecie także zaproszenie na Dzień Dziecka 2022.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Muzeum Niepodległości w Myślenicach z dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opublikowano

w

Muzeum Niepodległości w Myślenicach z dofinansowaniem z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dobre wiadomości płyną z Muzeum Niepodległości w Myślenicach, które pozyskało środki na realizację swojego projektu „Skąd się wzięły Myślenice.” Kwota dofinansowania z programu „Patriotyzm jutra”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi, aż 51 000 zł.

Jak mówi dyrektor placówki Łukasz Malinowski: – „Wydarzenia realizowane w ramach tego projektu będą oczywiście związane z tegoroczną 680. rocznicą lokacji naszego miasta. Planujemy między innymi turniej rycerski, wystawę i wydanie książki z najdawniejszymi dokumentami dotyczącymi Myślenic. Dziękujemy partnerom naszego projektu: Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Zespół Placówek Oświatowych w Bysinie, Szkoła Podstawowa w Jaworniku, Szkoła podstawowa nr 1 w Myślenicach, Szkoła Podstawowa Nr 2 Myślenice Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice. 
Tradycyjnie naszymi patronami medialnymi będą: Gazeta Myślenicka, Myślenicka24.pl, Myślenice Itv Telewizja Internetowa – Region Południe,  SEDNO. Wszystkie działania podejmujemy  we współpracy z Miasto i Gmina Myślenice.”
 

„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program dotacyjny realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego operatorem od 2009 roku jest Muzeum Historii Polski. Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania i badania historii, także tej lokalnej.

O dofinansowanie  w ramach programu mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje kultury, koła gospodyń wiejskich i spółdzielnie socjalne.

informacje: Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz muzhp.pl

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane