fbpx
Connect with us

Inwestycje

Powiat myślenicki czwarty w Polsce w Rankingu Powiatów

Opublikowano

w

DOMYSLNE

POWIAT MYŚLENICKI: Piąty tytuł Laureata Rankingu Związku Powiatów Polskich dla powiatu myślenickiego.

W prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolskim Rankingu Powiatów za rok 2016 powiat myślenicki już po raz piąty z rzędu (poprzednio w latach 2012 – 2015) zdobył zaszczytny tytuł Laureata Rankingu Powiatów 2016, zajmując 4. miejsce w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców. Wynik osiągnięty w prestiżowym rankingu w 2016 r. potwierdza przynależność naszego powiatu do grona liderów samorządów powiatowych w Polsce.

Wśród powiatów z Małopolski, sklasyfikowanych w pierwszej dziesiątce tego rankingu,
w kategorii powiaty o wielkości powyżej 120 tys. mieszkańców, powiat myślenicki został liderem – wyprzedził pozostałe powiaty z naszego województwa uzyskując najwyższą punktację.

 

Powiat myślenicki wysoko oceniono w rankingu za pozyskanie zewnętrznych funduszy, zarówno zagranicznych, jak i krajowych. W ubiegłym roku nasz samorząd powiatowy szeroko sięgał po pozabudżetowe wsparcie m.in. na inwestycje w infrastrukturze drogowej, realizowane projekty w obszarach: ochrony zdrowia, edukacji, rynku pracy, pomocy społecznej i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Maksymalną liczbę punktów zdobył za promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych – instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii wykonane w naszym powiecie. Doceniono także wydarzenia kulturalne, przeprowadzone imprezy sportowe promujące aktywny styl życia, konkursy powiatowe, szkolenie kadry samorządowej oraz działania promocyjne.

Podkreślić należy, że nie jest łatwo znaleźć się w gronie najlepszych powiatów w Polsce, a szczególnie w wyróżnianej w rankingu, pierwszej dziesiątce, ze względu na dużą liczbę rywalizujących powiatów, które często dysponują większymi budżetami, w porównaniu do budżetu  powiatu myślenickiego.

Klasyfikacja Związku Powiatów Polskich jest jednym z najbardziej cenionych przez samorządowców zestawień. Wysokie notowania uzyskane w ciągu ostatnich lat w prestiżowym rankingu budują dobrą markę powiatu myślenickiego w przestrzeni publicznej. Ranking Gmin i Powiatów Związku Powiatów Polskich jest najpopularniejszym i najbardziej kompleksowym tego typu konkursem dla samorządów.

– Powiat myślenicki na 4.miejscu w Polsce wśród największych powiatów w prestiżowym rankingu, to wynik, który odzwierciedla dobry kierunek rozwoju we wszystkich sektorach działania powiatu. Wysoka lokata naszego powiatu świadczy o kontynuacji przyjętej polityki realizacji znaczących inwestycji majątkowych i infrastrukturalnych, pozytywnie wpływających na życie mieszkańców powiatu myślenickiego. W 2016 uzyskaliśmy jeszcze więcej punktów w Rankingu niż w poprzednich latach, sięgając po dostępne źródła zewnętrznego dofinansowania przeznaczone m.in. na nowe inwestycje drogowe, wyposażenie i modernizację myślenickiego szpitala, ciągły rozwój szkół ponadgimnazjalnych, działania w obszarze rynku pracy, pomocy społecznej, obsługi administracyjnej mieszkańców i inwestorów. Nasz wysiłek oraz współpraca mieszkańców powiatu sprawiły, że od lat utrzymujemy się w ścisłej czołówce powiatów w Polsce. Mam satysfakcję, że praca, którą wykonaliśmy została kolejny raz uhonorowana tak znaczącym wyróżnieniem podkreślił starosta Józef Tomal.

– 4. miejsce w Polsce dla Powiatu Myślenickiego w ubiegłorocznej edycji Rankingu i kolejny, piąty już tytuł Laureata Rankingu, stanowią dowód wysokiej oceny dokonań powiatu myślenickiego w skali ogólnopolskiej. Uzyskane wyróżnienie jest potwierdzeniem konsekwentnie realizowanych działań proinwestycyjnych i prorozwojowych przez nasz samorząd powiatowy – starostę, Zarząd Powiatu i Radę Powiatu Myślenickiego – służących rozwojowi powiatu. W ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 pozyskujemy środki finansowe pochodzące z funduszy zewnętrznych i funduszy krajowych, które są wydatkowane na realizowane projekty i inwestycje w wielu obszarach życia społeczno-gospodarczego powiatu. Warto w tym miejscu podkreślić właściwe wdrażanie polityki rozwoju powiatu przez starostę Józefa Tomala, który skutecznie zabiega o środki zewnętrzne, finansowanie planów i programów  rozwoju lokalnego podnoszących standard życia mieszkańców – powiedział wicestarosta Tomasz Suś.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczeniem dyplomów i pucharów dla Laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów nastąpi podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbędzie się 11-12 maja br. w Kołobrzegu.

Ogólnopolski Ranking prowadzony przez Związek Powiatów Polskich jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem urzędu; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Szeroki wachlarz kategorii rankingowych daje samorządom powiatowym szansę pokazana swoich mocnych stron w różnych dziedzinach oraz wdrożonych działań służących zrównoważonemu rozwojowi. Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

 

 

Źródło i foto: WPSiFE Starostwa Powiatowego w Myślenicach

red. Bartosz Cwynar

Wydarzenia

Czerwiec 2021
PWŚCPSN
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
« Maj   Lip »
target="_blank"

youtube

Najczęściej czytane