fbpx
Connect with us

Powiat myślenicki

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

POWIAT MYŚLENICKI: 16 lipca w Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze – pamiętaj  o bezpieczeństwie”.  Spotkanie z seniorami z trenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa.

Celem akcji było uświadamianie kierowców, rowerzystów i pieszych 60+, jak zgodnie z zasadami – prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób stosować elementy odblaskowe i dlaczego są one tak ważne oraz jak sprawność psychofizyczna (która z wiekiem jest coraz słabsza), ma wpływ na zdolność kierowania autem, rowerem, ale również na korzystanie z drogi jako pieszego.                                                            

Dziękuję Ministerstwu Infrastruktury i Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za tę cenną akcję, za wybór Starostwa Powiatowego w Myślenicach jako gospodarza tego spotkania. Podziękowania kieruję również do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach za współpracę  i włączenie się w działania promujące kwestie bezpieczeństwa na drogach wśród osób powyżej 60 roku życia. Tego typu akcje są bardzo potrzebne, edukują oraz budują poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych na drodze. Zarządowi Powiatu Myślenickiego zależy na bezpieczeństwie seniorów – zarówno kierujących pojazdami, jak  i rowerzystów oraz  pieszych poruszających się na drogach naszego Powiatu. Dlatego chętnie włączamy się w tę ogólnopolską akcję służącą wzrostowi świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze – podkreślił Rafał Kudas Wicestarosta Myślenicki, witając zebranych.

Mariusz Sztal – ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, pełnił z pełnomocnictwa   Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rolę głównej osoby prowadzącej i zarazem moderatora spotkania w myślenickim Starostwie.

Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących bezpiecznego poruszania na drodze, m.in.: jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako kierowca – senior, rowerzysta – senior, pieszy – senior uwzględniając zmiany biologiczne i mentalne postępujące wraz z wiekiem, mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach: st. sierżant Dawid Wietrzyk – rzecznik prasowy oraz st. aspirant Adam Biela – specjalista z Wydziału Ruchu Drogowego omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drogach w powiecie myślenickim oraz wskazali na co zwracać szczególną uwagę, by zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu. Rozmawiali z seniorami o realnych zagrożeniach na drogach w powiecie myślenickim. W prezentacji wskazali konkretne, niebezpieczne miejsca, gdzie wydarzają się wypadki drogowe, poinformowali jak unikać zagrożeń drogowych.

Ekspert Mariusz Sztal przedstawił specjalnie przygotowane epizody filmowe z sytuacjami niebezpiecznymi w ruchu drogowym. Rozmawiał z seniorami  o przyczynach występowania wypadków, jak również o sposobach unikania sytuacji niebezpiecznych. Zwracając się do seniorów jako uczestników ruchu drogowego, M. Sztal podkreślił, iż najważniejszy jest sposób myślenia – poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwie swoje i innych na drodze, prawidłowe postrzeganie i ocena zagrożeń drogowych. Uwrażliwił  osoby starsze na zagrożenia występujące na drodze, których przyczyny to przede wszystkim brak szczególnej ostrożności; słabszy wzrok uczestników ruchu; problemy z motoryką; brak empatii; zmęczenie.

W trakcie spotkania seniorzy mogli sprawdzić: ostrość swojego wzroku (przy pomocy tablic okulistycznych), stopień dostrzegania barwy czerwonej i zielonej (przy pomocy specjalistycznych tablic okulistycznych stosowanych w badaniach kierowców zawodowych), swój refleks (przy pomocy miernika czasu reakcji).

Seniorzy – rowerzyści, którzy przyjechali swoimi jednośladami mogli zostawić je w bezpłatnym serwisie na parkingu Starostwa, gdzie każdy z rowerów poddany został podstawowemu przeglądowi technicznemu oraz doposażony w elementy obowiązkowego wyposażenia, jak np. oświetlenie czy elementy odblaskowe.

Na zakończenie spotkania każdy senior otrzymał certyfikat udziału w akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”.

Spotkanie informacyjno-edukacyjne zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”, koordynowanej przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Partnerem strategicznym akcji była Policja, zaś partnerem lokalnym Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Oprac: WPSiFE

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Lipiec 2020
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Cze   Sie »

youtube

Najczęściej czytane