Connect with us

Gmina Myślenice

PRAW(d)A kobiet w Myślenicach. Czyli kobiety bez-rady …

Opublikowano

w

rada kobiet Myślenice
stw

Zespół ds. Kobiet w Myślenicach został powołany do działania blisko rok temu, miał on pełnić funkcję doradczą i opiniodawczą przy burmistrzu miasta i gminy w Myślenicach.  Na podstawie § 1) ust. 5 Zarządzenia nr 41/2020 burmistrza miasta i gminy Myślenice z dnia 6 marca 2020 r. ws. utworzenia Zespołu Do Spraw Kobiet przy burmistrzu miasta i gminy Myślenice powołano  na członkinie następujące osoby:

  • Bylica Barbara
  • Chudzik–Zięba Dorota
  • Gorzelany–Dziadkowiec Magdalena
  • Kobiałka Bożena
  • Łabędź Janina
  • Miszczak Małgorzata
  • Wincenciak–Walas Ewa

Archiwalny materiał naszej redakcji o powołaniu rady: https://www.myslenice-itv.pl/powstal-zespol-ds-kobiet-przy-burmistrzu-miasta-i-gminy-myslenice/

Rok później ze względu „zmianę priorytetów polityki społecznej” burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka Zespół ds. Kobiet rozwiązał.

Mało kto jednak wie, co się działo z radą przez ten rok!

Cofnijmy się o kilka kroków wstecz by zobaczyć szerszy obraz lokalnej rzeczywistości okiem kobiety społecznie zaangażowanej, okiem kobiety, która w owej radzie również miała swoje miejsce.

Za każdą cenną inicjatywą stoją, idee, pomysły, plany… O tym, że rola kobiet w społeczeństwie lokalnym jest ważna (ni mniej ni więcej, niż rola mężczyzn) nikogo przekonywać nie trzeba. W świecie w którym żyjemy potrzebna jest równowaga. Z danymi się nie dyskutuje we współczesnym świecie rządzą mężczyźni, co istotne również za naszą zgodą i przyzwoleniem. W tej kwestii równouprawnienie jest bezsprzeczne, my kobiety bierzemy udział w wyborach, głosujemy na mężczyzn. Dlaczego? Powodów jest wiele, lecz dziś nie o tym.

Od wielu lat zajmujemy się sprawami społecznymi (zawodowo i pozazawodowo również), sympatyzując ze społecznością lokalną naszego regionu, bowiem na tym by dobrze się działo również nam zależy. Bez lubienia ludzi, bez społecznej misji by nas już nie było. Pojawienie się Rady Kobiet uznałyśmy (ja – Małgorzata Miszczak i Ewelina Mielecka-Stankiewicz) za dobry pomysł. W swoich społecznych działaniach, po szkoleniach ze społecznego Lidreingu stworzyłyśmy grupę Kobiet 100/100 kobiet zaangażowanych. Wiedziałyśmy, że ich znakomite pomysły, powinny ujrzeć światło dzienne. Czułyśmy, że jest znakomita okazja by równowaga się pojawiła, by i nasze głosy zostały usłyszane. Dostałyśmy impuls od kobiet by kandydować, zgłosiłyśmy zatem chęć działania w radzie kobiet. Kandydatek było osiemnaście, z naszej dwójki, to ja zostałam zaproszona do współpracy. Pomyślałyśmy szkoda, że tylko jedna z nas, niemniej jednak wiedziałyśmy, że mój głos będzie głosem wielu kobiet.

W Gazecie Wyborczej piszą o Prawa kobiet w Myślenicach? 

20 luty 2021: „Wincenciak-Walas mówi „Wyborczej”, że zainteresowanie radą w gminie było spore. Zgłosiło się 18 kobiet, wybrano siedem z nich. – Mnie i sześć pań sympatyzujących z partią rządzącą – opisuje. Wincenciak-Walas startowała z listy Platformy Obywatelskiej do Sejmu, ale bezskutecznie. – Nigdy jednak nie chciałam, by polityka centralna narobiła szkód w samorządzie. Wszyscy przecież gramy do jednej bramki: żeby nam się w Myślenicach żyło lepiej – mówi dziś.

Jak widać łączenie roli społecznika z rolą polityka, jest zabiegiem trudnym bo jak łączyć-dzieląc, jak mówić prawdę i rozmijać się z nią??

Skoncentrujmy się zatem na tym co mnie dotyczy, zaś prawdą nie jest, zacznę od cytatu: „sympatyzujących z partią rządzącą.” Ja nie jestem członkiem żadnej partii, nie jestem politykiem, jestem społecznikiem. W tym miejscu zwracam się zatem do Ewy Wincenicak-Walas o sprostowanie swej wypowiedzi w Gazecie Wyborczej.

Prawdą jest, że zainteresowanie myślenicką radą kobiet od początku było duże, nie dziwi mnie to bo kobiety pełnią tyle ważnych społecznie ról. Jesteśmy żonami, mamami, babciami, wychowujemy swoje dzieci, pracujemy zawodowo, mamy swoje biznesy, angażujemy się społecznie, potrafimy po mistrzowsku balansować łącząc życie zawodowe z rodzinnym. Sama też postanowiłam swój społeczny potencjał wykorzystać dla dobra ogółu, o czym więcej na łamach TVP Kraków powiedziałam w maju 2020 roku: https://krakow.tvp.pl/48275692/myslenice-gmina-kobiet

Krok pierwszy. Politycznych rozgrywek!?

Pewnego pięknego dnia, lokalny działacz struktur Platformy Obywatelskiej zadzwonił i „poprosił” bym w głosowaniu podczas wyborów na przewodniczącą owej rady, głosowała na Wincenciak-Walas (!) Ręce mi opadły dosłownie!!! Co to jest? – pomyślałam, w jakim świecie my żyjemy, wpływanie na moje suwerenne decycje, na moją wolność wyboru.

Krok drugi…

Ze względu na trwającą pandemię pojawiła się deklaracja z Urzędu Gminy, że zaczniemy działać za pośrednictwem bezpiecznych połączeń on-line po wakacjach. Minął wrzesień więc czułyśmy, że trzeba uruchomić zespół choćby on-line. Za pomocą komunikatorów, tym samym ja i kilka pań z zespołu ustaliłyśmy, że wyślemy pismo do burmistrza UMiG by zorganizował pierwsze spotkanie Zespołu ds. Kobiet. Jedna z nas napisała pismo do burmistrza (mnie to pismo podesłała Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec), ja podesłałam pismo do Barbary Bylicy.

Pismo zgodnie z ustaleniami wysłane zostało do burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Sportu i Kultury Małgorzaty Ciemińskiej. Niestety bez wspólnych ustaleń z członkiniami Zespołu i przede wszystkim bez naszej zgody, Wincenciak- Walas opublikowała owe pismo na swoim profilu społecznościowym, nawołując do odpowiedzi burmistrza. Mojej zgody na publikację nie miała! Jaki miała cel, przecież jak sama mówi „gramy do jednej bramki”??

Kolejny krok…

Gdy poprosiłam ją grzecznie o wyjaśnienie napisała wówczas, że to z pośpiechu: „ogarnę to później jakoś.” Zanim ogarnęła burmistrz poczuł się przez nas urażony, spytał za pośrednictwem komunikatora: – „dlaczego osobiście się z nim nie kontaktowałyśmy tylko publicznie„? Ręce opadły mi po raz kolejny… Bezradność nie jest jrdnak moją domeną, więc przedstawiłam burmistrzowi on-line swoje zdanie, kwintesencją którego były cztery słowa: „jestem społecznikiem, nie politykiem.”

Kilka zdań z mojej konwersacji z Ewą dnia 28.10.2020, rozmawiałyśmy nt. społecznej rady kobiet więc charakter może być społeczny, prawda? :

– „Sorry za szybko wszystko„… napisała Ewa, więc ja odpisałam: „Spokój potrzebny, ja chce działać na rzecz społeczności lokalnej… więc burza nie jest nam potrzebna.” – „Wiem. Ale widzisz sama bez burzy nic nie będzie. Olewają nas na maxa. A ludzie się śmieją z nas.” (…) dodała „No to czekamy na odpowiedź.” A na kociec potem dodała jeszcze: „Dobra ja się wypisuje.”

Odpowiedź od burmistrza w formie pisemnej otrzymałyśmy kolejnego dnia czyli 29.10.2020, jej treść znajdziecie poniżej. Tego pisma już Ewa Wincenciak-Walas nie opublikowała. Hmmmmm być może „z pośpiechu” bo to był czas strajków kobiet, czas w którym Wincenciak-Walas, tak mocno krzyczała na myślenickim Rynku, „walcząc o prawa kobiet.” O moje prawa walczyć nie musi, nawet bez-rady nie czuję się bezradna.

Pismo od burmistrza Jarosława Szlachetki:

Rozgrywek ciąg dalszy…

Ja na powyższe pismo burmistrza odpowiedziałam, jednoznacznie deklarując niezmiennie chęć mojego społecznego zaangażowania (i bez rady działam). Jaka była odpowiedź Ewy Wincenciak-Walas? Dzień wcześniej chciała zrezygnować, tak ..”

Z rady ds. kobiet sama się nie wypisała i samozwańczo w imieniu „Komisji ds. Kobiet” składała kwiaty pod pomnikiem Niepodległości w Myślenicach podczas listopadowych uroczystości. Ja pytam po co Ewie Wincenciak-Walas Zespół ds. Kobiet? Szuka poklasku, fleszy, platformy na której może samodzielnie błyszczeć? Zespół to współpraca, współdziałanie, współtworzenie!

Na odpowiedź nie czekam (choć pewna jestem, że się pojawi) bowiem od słów, jeszcze ważniejsze są czyny!

Ustalmy zatem fakty: powstanie Zespołu ds. Kobiet (!) to pomysł Ewy Wincenciak-Walas, fakt, wywołanie październikowej burzy również, lutowa likwidacja Zespołu? To pozostawiam opinii publicznej, choć pewna jestem, że jednomyślności nie będzie (a kto wie może i po raz kolejny ataki na mnie się pojawią).

Ręce mi już nie opadają drodzy Państwo, to kolejne doświadczenie, które nauczyło mnie, że zasada „milczenie jest złotem” w tej sytuacji się nie sprawdziło. Ten bowiem kto krzyczy głośno, najczęściej racji nie ma. I choć potrafię milczeć, tym razem nie skorzystałam!

Postscriptum

Rada która ma walczyć „z kimś o prawa kogoś” u samych podstaw ma błędne założenia. Jestem za działaniami zespołowymi kobiet, opartym na współpracy, szacunku. Za radą ds. społecznych, do spraw wsparcia rodzin, ds. budowania świadomości społecznej w tym kobiet również. Za radą która ma być głosem kobiet ale nade wszystko głosem wspierającym społeczeństwo, głosem doradczym, bazującym na kobiecym potencjale, talentach, doświadczeniach i wiedzy. Bo racją jest, że my kobiety mamy wiele do wniesienia w budowanie jakości życia społeczności lokalnej.

U podstaw założenia rady tkwił błąd – „rada kobiet ds. kobiet” to gdzie „rada mężczyzn ds. mężczyzn” czy „rada seniorów ds. seniorów „? Postulat o zmianie nazwy i roli kobiety w owej radzie, miałam zgłosić na pierwszym spotkaniu, ale cóż nie było mi dane…

Z szacunkiem za-radna Małgorzata Miszczak – niedoszła radna Zespołu ds. Kobiet w Myślenicach.


Jeśli szukasz bieżących informacji z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Myślenice

Konferencja prasowa wiceministra Michała Wójcika w Myślenicach

Opublikowano

w

Konferencja prasowa wiceministra Michała Wójcika w Myślenicach
stw

19 sierpnia w centrum Myślenic odbyła się konferencja prasowa wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika w temacie projektu inicjatywy ustawodawczej „W obronie chrześcijaństwa.”

Postulowane zmiany przepisów karnych mają dać realną ochronę prawną osobom wierzącym.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele struktur Solidarnej Polski m.in. Kazimierz Dąbrowski Pełnomocnik Okręgu 12 Solidarnej Polski.

Zapis konferencji

 

Konferencja prasowa wiceministra Michała Wójcika w Myślenicach Konferencja prasowa wiceministra Michała Wójcika w Myślenicach

Konferencja prasowa wiceministra Michała Wójcika w Myślenicach

Konferencja prasowa wiceministra Michała Wójcika w Myślenicach

 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Opublikowano

w

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie
stw

Gorący sierpniowy weekend w naszym rejonie znowu zapowiada się atrakcyjnie! Rozrywka, kultura, koncerty – w powiecie myślenickim znajdziesz wszystko!

 

Gmina Myślenice

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją, drzewo, na świeżym powietrzu i tekst „LeÅne SOBOTY 20 sierpnia 2022 godz. 10:00 Rezerwat "Zamczysko" Zarabie Myślenice Zbiórka przy placu zabaw na Zarabiu (bliżej boiska Dalin) Hufiec ZHP Myślenice i Gra Terenowa Piknik śpiewanie piosenek Kontakt: 536-280-444 klub.dylematy@gmail.com ObowiÄzujÄ… zapisy. Kontakt: tel. 536-280-444 email klub.dylematy@gmail.com lub Messenger Więcej informacji Facebooku na grupie "Leśne Soboty Myślenice Okolice" oraz na stronie Stowarzyszenia Klub Dylematy Mamy Taty http://lubdylematymamyitaty.pl Zapraszają organizatorzy projektu Lesne Soboty oraz Klub ylematy Mamy Taty”

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „680vat MYŚLENIC JarosławSzlachetka Burmistrz Jarosław Szlachetka Myślenice zaprasza Myslemice PEŁEN DŹWIĘKÓW RYNEK OLIWIA TWARDOSZ MUZYKA ALTERNATYWNA SOBOTA 20 SIERPNIA 2022 GODZ. 19.00 RYNEK W MYŚLENICACH W RAZIE NIEPOGODY WYDARZENIE ODWOŁANE M PORTU Myslenice.pl”

Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie grający na instrumentach muzycznych i tekst „680Nat MYŚLENIC Jarosław Szlachetka Burmistrz Myślenice zaprasza Myskence PEŁEN DŹWIĘKÓW RYNEK NORO LIM PIOSENKA POETYCKA @mokismyslenice slenice @mo NIEDZIELA 21 SIERPNIA 2022 GODZ. 19.00 RYNEK W MYŚLENICACH W RAZIE NIEPOGODY WYDARZENIE ODWOŁANE M SPORT Myslenice.pl”

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

We wtorek 22 sierpnia Piknik w Drogini

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie 19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Brak opisu.

Gmina Dobczyce

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Sułkowice

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Tokarnia

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Lubień

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Siepraw

19-21 sierpnia. Lato pełne atrakcji w powiecie myślenickim! Zobaczcie, wybierzcie i bądźcie

Gmina Raciechowice

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „K GMINNY OSRODEK KULTURY RACIECHOWICE RACHCHOWICI WÓJT GMINY RACIECHOWICE ORAZ GMINNY OŚRODEK KULTURY SPORTU w RACIECHOWICACH ZAPRASZAJĄ NA: Dożynki w Raciechowicach 21.08.2022 GODZ. 11:30 11:30 msza w Kościele pw. św. Jakuba w Raciechowicach 13:00 rozpoczęcie Gminnych Dożynek przed siedzibą Domu Kultury w Raciechowicach, Raciechowice 197 16:00 rozstrzygnięcie konkursu dożynkowego 16:30 zabawa taneczna STOISKA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH PIANA PARTY przejazdy bryczkÄ warkoczyki tatuaże DMUCHAŃCE SESJA ZDJĘCIOWA WIJSKI KLIRATY" MALOWANIE TWARZY GRILL ZUMBA AGRA DJEAUFI”

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Biblioteki z Myślenic, Dobczyc, Pcimia, Sułkowic z dofinansowaniem z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Opublikowano

w

biblio plecak 2 3 750x340
stw

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

W NPRCz 2.0 na lata 2021-2025 wyróżniono cztery Priorytety:

Poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych, zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz program dotacyjny dla bibliotek oraz promocja czytelnictwa.

Warto podkreślić, że po wspomniane środki z sukcesem sięgają Biblioteki Ziemi Myślenickiej i tak w tym roku dofinansowanie otrzymały:

☑️ Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach

Biblioteka otrzymała dofinansowanie zakupu nowości ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.

Może być zdjęciem przedstawiającym książka i tekst „"Dofinansowanie dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków Priorytet Kierunek Interwencji 1.1 w ramach NPRCZ 2.0" Nasza biblioteka otrzymała 41 838,00 zt na zakup książek i audiobooków. TEATR HIULTI cZ Narodowy Y... Czytelnictwa Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego Dofinansowano Narodowege wramach realizacjiNarodowegoPr BIBLIOTEKA NARODOWA Miejska Biblioteka Publiczna Kruczka w Myślenicach”

☑️ Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach

10 796 zł – to kwota dofinansowania na zakup nowości wydawniczych dla biblioteki i DLA WAS. Nowości wypełniają półki. Dofinansowanie umożliwia także kontynuację zakupu dostępu do książek elektronicznych.
Na stronie Biblioteki czytamy: –„W imieniu naszych czytelników, którzy korzystają z naszego księgozbioru, jak również z książek elektronicznych, do których biblioteka wykupuje dostęp dziękujemy za wsparcie włodarzom naszego miasta. Na ręce Pana Burmistrzowi Gmina i Miasto Dobczyce Tomasza Susia składamy podziękowanie za możliwość zwiększenia wkładu własnego przez bibliotekę na zakup nowości, co przyczyniło się także do pozyskania większej kwoty dotacji.
„Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst
Na zdjęciu Paweł Piwowarczyk dyrektor Biblioteki w Dobczycach

☑️Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu zakończyła projekt Sieć na kulturę pt. „Projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych”. Za udział biblioteka otrzymała cztery laptopy i dwa tablety, które posłużą do realizacji ciekawych warsztatów i projektów.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „ONLTELIMLREIL.ON GMINNA BIBLIOTEKAPUBLICZNA w PCIMIU wramachprogramu "Dofinansowania dla bibliotek publicznych nazakupnowościwydawniczychoraz uslugizdalnegodostępudoksiążek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków-Priorytet Kierunek interwencji wramach NPRCZ2.0 uzyskała dofinansowanie w kwocie 10 930,00 "Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego wramach realizacj Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" BIBLIOTECA SABOOON”

☑️ Gminna Biblioteka Publiczna w Sułkowicach

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „CZY... Rozwoju Czytelnictwa Narodowy Program NGBP SUŁKOWICE GMINNA PUBLICZNA KS.JÃZEFASADZIKA SULKOWICACH NASZA BIBLIOTEKA OTRZYMAŁA 6000 NA ZAKUP NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH AUDIOBOOKÓW Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0 Narodowy Czytelnictwa Narodowego tylenctee20nalsta2021-20 BIBLIOTEKA NARODOWA noBp GMINNA BIBLIOTEKA SULKOWICE”

informacje i zdjęcia: Biblioteka Myślenice, Biblioteka Dobczyce, Biblioteka Pcim, Biblioteka Sułkowice

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane