Connect with us

Artykuł Społeczny

Prognoza burzowa na dzisiejszą noc i jutro (18/19 i 19.02.2022 r.)

Opublikowano

w

burza
stw
Uwaga, prognoza dotyczy zjawisk towarzyszących burzom. W nocy z piątku na sobotę i w sobotę najsilniejsze porywy wiatru wynikać będą z gradientu ciśnienia, dlatego niezależenie od prognozy burzowej – oficjalne ostrzeżenia IMGW-PIB na wiatr sięgać będą stopni 2 i 3.
Prognoza burzowa na noc 18/19.02.22 (piątek/sobota)
Dzisiaj w nocy i jutro w pierwszej połowie dnia Polska ponownie będzie w zasięgu głębokiego i bardzo aktywnego niżu. Ośrodek niskiego ciśnienia z wartościami rzędu 965-970 hPa będzie przemieszczał się przez Danię, południową Szwecję, Morze Bałtyckie w kierunku Estonii i Rosji. Z niżem tym związany będzie system frontów atmosferycznych: ciepłego a za nim chłodnego. Przed frontem chłodnym będzie napływała bardzo ciepła, jak na luty i wilgotna masa powietrza.
Ciepłe i wilgotne powietrze wygeneruje podwyższone wartości energii konwekcji CAPE do około 150 kg/J. Jednak w znacznej mierze energia ta będzie skumulowana w bardzo płytkiej warstwie dolnej troposfery, co będzie skutkowało mniejszą elektryzacją chmur. Front chłodny prawdopodobnie utworzy pofalowaną strukturę szkwałową, podobne jak miało to miejsce w nocy ze środy na czwartek. Jednak, konwekcja w niej będzie płytsza i mniej zwarta, najprawdopodobniej – z mniejszą szansą na powstanie mezowirów, które w ostatni czwartek przyczyniły się do powstania wielu tornad. Dzisiejszej nocy szansa na rozwój trąb powietrznych nie jest wykluczona jednak obecnie wygląda na znacznie mniejszą.
Nieco większe prawdopodobieństwo głębokiej konwekcji i bardziej aktywnych ale rozproszonych struktur burzowych wystąpi głównie w rejonie Pomorza, w chłodniej masie napływającej za frontem. Nocne burze będą tworzyć się w środowisku bardzo silnego wiatru w niskich warstwach troposfery którego prędkość będzie dochodzić do 35 m/s, na wysokości ok 1,5 km (850 hPa). Skutkiem tego mogą być gwałtowne porywy wiatru, podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych, sięgające 100-110 km/h.
Dodatkowo nad ranem nad północną Polską będzie przemieszczał się kolejny płytki niż, który jeszcze bardziej zwiększy różnicę ciśnienia, co spowoduje jeszcze większe prędkości porywów wiatru. Jednak w tym czasie nie przewiduje się powstawania burz. Prognoza burzowa na dzień 19.02.22 (sobota).
Polska będzie w zasięgu odsuwającego się niżu. Przez Pomorze przemieści się wtórny front chłodny, za którym napłynie chwiejna masa powietrza – pionowy gradient termiczny sięgnie około 0,7 K/100 m. W napływającym chłodnym powietrzu, parametry wilgotnościowe będą miały umiarkowane wartości – średni stosunek zmieszania wyniesie około 6 g/kg. Całość przełoży się na ograniczone wartości CAPE – do około 100-150 J/kg dość dynamicznym środowisku wiatrowym. Prędkość wiatru w niskiej troposferze, na poziomie 850 mb wyniesie około 25-30 m/s, ścinanie wiatru 0-1 km 10-15 m/s, ścinanie w warstwach 0-3 km 15-18 m/s.
Ograniczeniem dla burz będzie niezbyt pewne źródło inicjacji konwekcji – wraz ze wzrostem ciśnienia pole baryczne będzie się „wykliniać” – dlatego największa szansa powstania burz utrzyma się nad Pomorzem, gdzie wpływ zatoki niżowej będzie stosunkowo dłuższy. Powstałe tam burze potem mogą przemieścić się nad Kujawy, Warmię czy Mazowsze. Z warunków tych wynika, że sobotnie burze będą nieliczne – lokalne, ale nadal z dużym ryzykiem gwałtownych porywów wiatru do około 90-100 km/h. Ponadto, miejscami przemieszczającej się konwekcji towarzyszyć mogą krótkotrwałe śnieżyce lub grad.
Prognoza burzowa na dzisiejszą  noc i jutro (18/19 i 19.02.2022 r.)
Prognoza burzowa na dzisiejszą  noc i jutro (18/19 i 19.02.2022 r.)
Źródło: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Artykuł Społeczny

Nowy okres zasiłkowy 2022/2023. Złóż wniosek o zasiłek rodzinny, specjalny, opiekuńczy oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Opublikowano

w

Nowy okres zasiłkowy 2022/2023. Złóż wniosek o zasiłek rodzinny, specjalny, opiekuńczy oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego
 

Od 1 lipca 2022r. rusza nabór wniosków na nowy okres zasiłkowy 2022/2023. W miesiącu lipcu można składać wnioski w formie elektronicznej o zasiłek rodzinny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres zasiłkowy 2022/2023.

Od 1 sierpnia 2022 r. istnieje możliwość złożenia wniosków drogą tradycyjną, papierową.
 
W Myślenicach bezpośrednia obsługa klienta będzie możliwa po dokonaniu rezerwacji na stronie CUS lub po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu pod nr telefonu 570 556 433.
 
W przypadku złożenia wniosku o zasiłek rodzinny, specjalny zasiłek opiekuńczy w okresie:
– od 1 lipca 2022 do 31 sierpnia 2022 – wypłata świadczeń następuje do 30 listopada 2022
– od 1 września 2022 do 31 października 2022- wypłata świadczeń następuje do 31 grudnia 2022
– od 1 listopada 2022 do 31 grudnia 2022- wypłata świadczeń następuje do 28 lutego 2023.
W przypadku wniosków złożonych o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego w okresie:
– od od 1 lipca 2022 do 31 sierpnia 2022 – wypłata świadczeń następuje do 31 października 2022,
– od 1 września do 30 września 2022- wypłata świadczeń następuje do 30 listopada 2022
– 1 października do dnia 31 października 2022- wypłata świadczeń następuje do 31grudnia 2022.
 
Może być zdjęciem przedstawiającym 12 osób i tekst „CENTRUM SPOŁECZNYCH Myślenicach MYŚLA POTRZEBACH Home Aktualności nas Pomoc społeczna 122721998 Świadczenia bip Publicznel Biuietyn Usługi Projekty Programy Kontakt RODO Rezerwacje Rodzina Seniorzy Bądź na bieżąco Aktualności Osoby zniepetnosprawnościa CAL Protokół wyboru wykonawcy: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie "Przeprowadzenie sporządzenie rozwiązywania społecznych Gminy Myślenice na lata 2023 -2030" STOP PRZEMOCY!”
 
i

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM

Opublikowano

w

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM

Od 29 czerwca do 2 lipca br., w 5 etapach zorganizowany zostanie 33. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków. W tej międzynarodowej sportowej imprezie weźmie udział około 150 kolarzy, którzy przejadą trasę o długości 773 kilometrów w 5 województwach, w tym również w Małopolsce. 30 czerwca br. kolarze dotrą na drogi powiatu myślenickiego. W związku z tym należy spodziewać się utrudnień w ruchu.

TRASA III ETAPU WYŚCIGU W DNIU 30 CZERWCA (JAWORZNO-NOWY SĄCZ):

START: JAWORZNO W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM – PRZEJAZD PRZEZ WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE: POWIAT OŚWIĘCIMSKI, CHRZANOWSKI, KRAKOWSKI, WADOWICKI, MYŚLENICKI (Sułkowice, Myślenice, Dobczyce), LIMANOWSKI, NOWOSĄDECKI. ROGI – NASZACOWICE – PODEGRODZIE – STADŁA – BRZEZNA – PODRZECZE – ŚWINIARSKO – MAŁA WIEŚ – CHEŁMIEC – NOWY SĄCZ: UL. KRAKOWSKA – UL. LEGIONÓW – UL. KAZIMIERZA WIELKIEGO – META: RYNEK

Na trasie Sułkowice – Dobczyce znacznych utrudnień w ruchu należy spodziewać się w godzinach od  14:30 od 16:40. W tym czasie funkcjonariusze będą zapewniać bezpieczeństwo, dbać o porządek publiczny orazzabezpieczać trasę przejazdu zawodników. Wyścig będzie odbywać się przy ruchu częściowo ograniczonym, wstrzymywanym przez umundurowanych policjantów na czas przejazdu czołówki, peletonu i zawodników ze stratą nie większą niż 15 minut. Przypominamy, że uczestnicy wyścigu posiadają pierwszeństwo przejazdu w miejscach nadzorowanych i kierowanych przez policjantów.

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM

UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM
UWAGA! 30 CZERWCA BR. NA DROGACH POWIATU MYŚLENICKIEGO UTRUDNIENIA W RUCHU ZWIĄZANE Z WYŚCIGIEM KOLARSKIM
 
 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych- wakacje 2022

Opublikowano

w

Policyjna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnych- wakacje 2022
stw

To już 4. edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pn. Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2022, który spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz dużym zainteresowaniem mediów.

Dane dotyczące wypadków w okresie wakacyjnym

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - dane przedstawione na mapie znajdują się w tekście poniżej.

  • Wszystkie wypadki [12]
  • Ostatnia doba [4]
  • Od początku wakacji [8]
  • Wypadki drogowe, w których osoba zmarła w okresie do 30 dni [N/A]

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana jest mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji.

Bieżąca aktualizacja mapy, w tym wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze.

Kolejny raz, w promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, włączyła się  firma Screen Network S.A., która na ponad 20 tys. ekranach rozmieszczonych w 553 miastach, m.in.: przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i  centrach handlowych, wyświetlać będzie mapę z aktualnymi danymi.

 


 

ŹRÓDŁO: BRD, KGP, Małopolska Policja

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane