Connect with us

Polityka

Projekt ustawy o ochronie polskiej ziemi trafił pod obrady Sejmu

Opublikowano

w

DOMYSLNE

Projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która ma na celu chronić polską ziemię przed niekontrolowanym zakupem, został złożony w Sejmie. Według autorów, projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym nabywaniem przez osoby, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Obowiązujące obecnie w tej materii przepisy prawne, ich zdaniem w niewystarczający sposób przeciwdziałają spekulacyjnemu nabywaniu nieruchomości rolnych.

– W kampanii obiecaliśmy, że powstrzymamy masowy wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców na tzw. Słupy. Złożeniem projektu ustawy w Sejmie pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Da się chronić polską ziemię – mówił na konferencji prasowej poseł Jarosław Szlachetka. – Dzisiaj najbardziej krzyczą, okłamując rolników, politycy PO-PSL, którzy przez 8 lat nie zrobili nic, żeby skutecznie chronić polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców – dodał poseł Szlachetka.

Projekt ustawy zakłada, że podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości, o których mowa, powinny być, korzystne dla rolników, trwałe dzierżawy. Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Projektowana ustawa ma chronić również interes publiczny, poprzez zabezpieczenie żywnościowe kraju, a także przeciwdziała spekulacjom gruntami rolnymi oraz ma wzmocnić pozycję gospodarstw rodzinnych. – Kolejnym działaniem jest zatrzymanie cen nieruchomości rolnych. Polski rolnik nie jest w stanie konkurować z rolnikiem z Niemiec czy Holandii przy zakupie ziemi. Zaproponowane zapisy projektu ustawy są podobnymi, jakie obowiązują w większości krajów UE, m.in. we Francji, Niemczech czy w Hiszpanii – wyjaśnił Jarosław Szlachetka.

Zgodnie z projektem, wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu nie będzie dotyczyć:

  • nieruchomości i ich części przeznaczonych na inne cele niż rolne, w szczególności na inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo– rekreacyjne;
  • nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych;
  • domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych;
  • nieruchomości rolnych o powierzchni do 1 ha.

– Należy ponadto wskazać, że minister rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, będzie mógł wyrazić zgodę na sprzedaż innych nieruchomości niż wymienione wyżej, jeśli będą za tym przemawiać względy społeczno-gospodarcze (np. wtedy, gdy izba rolnicza albo inne organizacje rolnicze, wystąpią o przeprowadzenie przetargu ograniczonego na sprzedaż na rzecz rolników indywidualnych – dodał parlamentarzysta z Myślenic.

– Z całą mocą chciałbym powiedzieć że rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz kierownictwo resortu rolnictwa chce postawić przede wszystkim na rozwój rolnictwa indywidualnego w Polsce. Rolnik będzie miał pełne prawo do dziedziczenia, bo to prawo wynika wprost z Konstytucji. W brew temu, co mówią działacze PSL, w obrocie prywatnym nic się nie zmienia – zakończył poseł Jarosław Szlachetka.

 

Oprac.: Bartosz Cwynar

Źródło i foto: Jarosław Szlachetka

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Wyprzedzał w miejscach objętych zakazem – szybko został ukarany mandatem

Opublikowano

w

przez

Wyprzedzał w miejscach objętych zakazem – szybko został ukarany mandatem

Wysokie stawki mandatów obowiązują od początku roku. Wśród wykroczeń, za które stosowane są wysokie kwoty grzywny jest m.in. wyprzedzanie w miejscu objętym zakazem. Przekonał się o tym kierowca osobowego forda, który ukarany został mandatem w wysokości 1500 złotych.

Wyprzedzał w miejscach objętych zakazem – szybko został ukarany mandatem

W czwartek (14.04.br.) policjanci z myślenickiej drogówki w ramach akcji  „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” objęli nadzorem rejon jednego z przejść dla pieszych w Harbutowicach. Około godz. 10, kierujący osobowym fordem rozpoczął manewr wyprzedzania na ,,podwójnej ciągłej” i wyprzedzając tak dwa samochody, kontynuował jazdę lewym pasem nawet po przejściu dla pieszych.  Policjanci zatrzymali szarżującego kierowcę. 44-letni mieszkaniec województwa śląskiego został ukarany  mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a na jego konto wpłynęło również 10 punktów karnych.

 

Świadkiem zdarzenia był kierujący innym pojazdem, który przysłał na naszą skrzynkę mailową nagranie – dziękujemy.

Apelujemy o ostrożność, rozsądek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Jeśli posiadasz kamerkę samochodową i  nagrałeś rażące naruszenia przepisów kodeksu drogowego, to możesz je przesłać na adres mailowy  stopagresjidrogowej@malopolska.policja.gov.pl.
Więcej info:  https://malopolska.policja.gov.pl/krk/wolnytekst/139,Stop-agresji-drogowej.html

 

Źródło: mł.asp. Dawid Wietrzyk, Oficer prasowy KPP w Myślenicach

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Projekt budowy kolei Kraków – Myślenice z rządowym dofinansowaniem!

Opublikowano

w

Projekt budowy kolei Kraków – Myślenice z rządowym dofinansowaniem!

Jak dowiedzieliśmy się z dzisiejszej konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury w Janowie Lubelskim: projekt budowy połączenia kolejowego Kraków – Myślenice otrzymał rządowe dofinasowanie w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej +.

Projekt budowy kolei Kraków – Myślenice z rządowym dofinansowaniem!

Listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w programie Kolej + przedstawili na konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister Andrzej Bittel.

Województwo Małopolskie otrzyma środki na projekt dokumentacyjny linii Kraków – Myślenice, a pozytywnie rozpatrzone zostały również wnioski dofinansowania połączeń Kraków – Olkusz, Kraków – Niepołomice oraz Gorlice – Jasło.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował ponadto, że budżet programu Kolej + został zwiększony z 5,5 miliarda złotych do 11 miliardów złotych. Łącznie rządowy program pozwoli na budowę nowych linii, rewitalizację lub odbudowę 34 projektów w całej Polsce o łącznej długości odcinków linii kolejowych wynoszących 1203 kilometry.

– To kolejny duży krok w kierunku budowy kolei do Myślenic. Przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do budowy nowego, brakującego połączenia kolejowego o charakterze szybkiej kolei aglomeracyjnej. Połączenie kolejowe na linii Kraków – Myślenice to jedyna alternatywa dla zatłoczonej „Zakopianki” i minimalizacji negatywnego oddziaływania transportu na środowisko. Uzyskanie wsparcia finansowego, przy dużej konkurencji projektów z innych części naszego kraju, to dowód na to, że inwestycja jest potrzebna, i że władze Małopolski oraz Ministerstwo Infrastruktury ze spółką kolejową patrzą na nią przychylnym okiem – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Projekt budowy kolei Kraków – Myślenice z rządowym dofinansowaniem!

informacje: Ministerstwo Infrastruktury oraz UMiG Myślenice

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki- odcinek 204

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 204

Zapraszamy na najnowsze wydanie Kuriera Myślenickiego. W tym odcinku zawarliśmy informacje na temat: przyjęcia przez Radę Miejską w Myślenicach budżetu na 2022 rok oraz planowanych inwestycji, kolejnego dobrego sezonu myślenickiego Klubu Petanque, akcji „Rodacy Bohaterom” dzięki której na kresy dotarły różnorodne dary, oferty na miesiąc luty Centrum Aktywności Lokalnej  w Myślenicach oraz Drogini. W Kurierze znajdziecie także zaproszenie na Bieg Tropem Wilczym, który odbędzie się w Myślenicach w niedzielę, 6 marca.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane