Projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która ma na celu chronić polską ziemię przed niekontrolowanym zakupem, został złożony w Sejmie. Według autorów, projektowana ustawa zmierza do wzmocnienia ochrony ziemi rolniczej w Polsce przed jej spekulacyjnym nabywaniem przez osoby, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Obowiązujące obecnie w tej materii przepisy prawne, ich zdaniem w niewystarczający sposób przeciwdziałają spekulacyjnemu nabywaniu nieruchomości rolnych.
– W kampanii obiecaliśmy, że powstrzymamy masowy wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców na tzw. Słupy. Złożeniem projektu ustawy w Sejmie pokazujemy, że dotrzymujemy słowa. Da się chronić polską ziemię – mówił na konferencji prasowej poseł Jarosław Szlachetka. – Dzisiaj najbardziej krzyczą, okłamując rolników, politycy PO-PSL, którzy przez 8 lat nie zrobili nic, żeby skutecznie chronić polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców – dodał poseł Szlachetka.
Projekt ustawy zakłada, że podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości, o których mowa, powinny być, korzystne dla rolników, trwałe dzierżawy. Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni. Projektowana ustawa ma chronić również interes publiczny, poprzez zabezpieczenie żywnościowe kraju, a także przeciwdziała spekulacjom gruntami rolnymi oraz ma wzmocnić pozycję gospodarstw rodzinnych. – Kolejnym działaniem jest zatrzymanie cen nieruchomości rolnych. Polski rolnik nie jest w stanie konkurować z rolnikiem z Niemiec czy Holandii przy zakupie ziemi. Zaproponowane zapisy projektu ustawy są podobnymi, jakie obowiązują w większości krajów UE, m.in. we Francji, Niemczech czy w Hiszpanii – wyjaśnił Jarosław Szlachetka.
Zgodnie z projektem, wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu nie będzie dotyczyć:
- nieruchomości i ich części przeznaczonych na inne cele niż rolne, w szczególności na inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo– rekreacyjne;
- nieruchomości położonych w granicach specjalnych stref ekonomicznych;
- domów, lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródków przydomowych;
- nieruchomości rolnych o powierzchni do 1 ha.
– Należy ponadto wskazać, że minister rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, będzie mógł wyrazić zgodę na sprzedaż innych nieruchomości niż wymienione wyżej, jeśli będą za tym przemawiać względy społeczno-gospodarcze (np. wtedy, gdy izba rolnicza albo inne organizacje rolnicze, wystąpią o przeprowadzenie przetargu ograniczonego na sprzedaż na rzecz rolników indywidualnych – dodał parlamentarzysta z Myślenic.
– Z całą mocą chciałbym powiedzieć że rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz kierownictwo resortu rolnictwa chce postawić przede wszystkim na rozwój rolnictwa indywidualnego w Polsce. Rolnik będzie miał pełne prawo do dziedziczenia, bo to prawo wynika wprost z Konstytucji. W brew temu, co mówią działacze PSL, w obrocie prywatnym nic się nie zmienia – zakończył poseł Jarosław Szlachetka.
Oprac.: Bartosz Cwynar
Źródło i foto: Jarosław Szlachetka