fbpx
Connect with us

Gmina Dobczyce

Przeszłość i perspektywy- czyli temat Jeziora Dobczyckiego podjęty przez „PoRabie”

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

DOBCZYCE: Dialog to słowo odmieniane w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Jest na ustach polityków, społeczników, artystów. A jednak tak często używane wydaje się być nieobecne wśród  ludzi. Czy dialog w wersji zaproponowanej przez Stowarzyszenie „PoRabie” okaże się być tą skuteczną, akceptowaną przez różne środowiska wersją? „PoRabie” to nowe stowarzyszenie, które powstało w lutym 2019 roku z inicjatywy kilkunastu osób zainteresowanych realizacją działań na rzecz promocji otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Celem Stowarzyszenia jest podjęcie dialogu w zakresie współpracy różnych instytucji tj. samorządowych, społecznych, naukowych. Zarząd Stowarzyszenia tworzą: prezes Elżbieta Kudlik, zastępca Grzegorz Żuławiński, sekretarz Sylwia Michalec-Jękot, skarbnik Mirosław Grandys.   

W kręgu zainteresowania Stowarzyszenia pozostają tematy kształtowania nowego podejścia do przyrody oraz dorobku historycznego. Wydaje się więc, że propozycja dialogu w wersji „PoRabia” jest niezwykle istotna. Podejmowana jest bowiem od lat przez różne środowiska i dotyka materii specyficznej Jeziora Dobczyckiego – miejsca urokliwego i pełnego śladów przeszłości. Po co więc w tym urokliwym miejscu dialog? Po co szukać przestrzeni na jego prowadzenie? Po to, by spróbować odpowiedzieć na pytania jakże często zadawane przez społeczność lokalną: jak wykorzystać potencjał Jeziora Dobczyckiego, które mimo wielu walorów zamknięte jest dla mieszkańców i turystów? Paradoksalnie ta specyficzna sytuacja jest ogromną szansą, gdyż w dobie błyskawicznych przemian i olbrzymiego tempa życia, które często nie uwzględnia rzeczywistych ludzkich potrzeb można w nowy sposób budować turystykę przyrodniczą i historyczną, a co za tym idzie zadbać o rozwój lokalnych społeczności.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „PoRabie” zorganizowało 16 maja konferencję pt. „Jezioro Dobczyckie – przeszłość i perspektywy”. Wzięli w niej udział przedstawiciele wielu instytucji związanych z Jeziorem Dobczyckim: MPWiK, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, samorządowcy, w szczególności gmin ościennych oraz przedstawiciele rady miejskiej, policji, straży, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

Burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś witając gości, podkreślił znaczenie konferencji dla społeczności lokalnej i z uznaniem zwrócił się do Zarządu Stowarzyszenia, które w krótkim czasie zorganizowało spotkanie poruszające istotny dla mieszkańców temat otoczenia Jeziora Dobczyckiego.

Konferencja oparta była na trzech panelach: wykładowym artystycznym i dyskusyjnym. Każdy z nich budował klimat spotkania sprawiając, że stało się ono niepowtarzalnym czasem, w którym tematyka naukowa splatała się z  doświadczeniem artystycznym zamkniętym merytoryczną dyskusją.

Tematyka wykładów i prelekcji była różnorodna, ale wiązała się ściśle z ochroną i wykorzystaniem walorów przyrodniczych otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Zaproszeni do wygłoszenia wykładu prelegenci w ciekawy i profesjonalny sposób prezentowali swoje tematy. Dr hab. inż. Krzysztof Pawlak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wygłosił wykład o czystym powietrzu, jako nieodzownym atrybucie otoczenia Jeziora Dobczyckiego. Dr Tadeusz Bochnia Zastępca Dyrektora Produkcji MPWiK S.A. przedstawił temat pt: „Zbiornik Dobczycki – po co powstał i jakie ma perspektywy”, dr hab. inż. Tomasz Bergel z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie „Historia i teraźniejszość Zbiornika Dobczyckiego – (nie)znane fakty”, a przyrodnik, sekretarz gminy Siepraw Michał Baran prezentując piękne fotografie opowiedział o różnorodnych gatunkach ptaków mających swoje lęgowiska nad Jeziorem Dobczyckim. Stowarzyszenie „Droginia dla pokoleń” zaprezentowało makietę miejscowości Droginia, która pokazuje teren zalany wodami Jeziora Dobczyckiego.

Między wykładami, a panelem dyskusyjnym miała miejsce część artystyczna, którą zapewnili nauczycieli i uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach. Aktorka Magdalena Sokołowska-Gawrońska odczytała ciekawe fragmenty z historii Jeziora Dobczyckiego przy akompaniamencie wiolonczeli. A wszystko po to, by dać próbkę tego, jak może wyglądać modelowy sposób korzystania z zasobów historycznych i przyrodniczych otoczenia Jeziora.

Warto było wsłuchać się w wymianę zdań ekspertów, biorących udział w panelu dyskusyjnym, który poruszał kwestie istotne z punktu mieszkańców gmin otaczających Jezioro Dobczyckie. W perspektywie rozwoju rekreacji eksperci podkreślali konieczność pogodzenia ważnych funkcji, jakie pełni obecnie Jezioro Dobczyckie – rezerwuaru wody pitnej i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wody.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli: burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś, burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, wójt gminy Siepraw Tadeusz Pitala, prezes Zarządu MPWiK Kraków Piotr Ziętara, oraz starosta powiatu myślenickiego Józef Tomal. W konferencji uczestniczył także przedstawiciel prezydenta Miasta Krakowa  dyrektor Marek Czajka oraz zastępca burmistrza miasta i gminy Myślenice Mateusz Suder, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie reprezentowała dyrektor Katarzyna Biegun. Swoją obecnością zaszczycili spotkanie przedstawiciele Biura Poselskiego Posła Edwarda Siarki oraz Marszałka Województwa Małopolskiego.

ŹRÓDŁO: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „PoRabie”

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Lipiec 2020
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« Cze   Sie »

youtube

Najczęściej czytane