Connect with us

Gmina Lubień

„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” – film

Opublikowano

w

Premiera filmu: "Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa."
„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” – film
„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” – film

Premiera filmu „Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa” miała miejsce 11 listopada 2021 w sali OSP Krzeczów. 

Tak wymownego zakończenia Święta Niepodległości nikt się nie spodziewał.
🌹Sala pełna po brzegi bo warto pamiętać!
Film zrealizowany nie przez przypadek, bowiem pewne jest, że przypadków nie ma. Spotkanie księdza Piotra Iwanka proboszcza z Krzeczowa z dwójką parafian Gabrieli Matlak oraz jej taty Stanisława Matlaka. 10. miesięcy pracy, 30. godzin materiału filmowego i efekt, który przyjęto owacjami na stojąco.👏👏👏
🌹Po premierze podkreślano z drżeniem w głosie, że to niesamowite, że trudno pozbierać myśli. Rozumiemy to znakomicie.
🌹Świadectwa tych którzy przeżyli pacyfikację i tych którzy odeszli ale swe historie przekazali potomnym, zebrane w syntetyczną całość. Historie ludzkiego życia, bólu i cierpienia pamiętnego dnia 20.06.1943 roku. Podróż z muzyką przeszywającą na wskroś, kojącymi krajobrazami krzeczowskiej przyrody z przesłaniem: by ta historia nigdy się nie powtórzyła!!!

Dziś zapraszamy serdecznie na premierę online. Zobaczcie koniecznie ten film.

🌹Pamiętajmy. Uczmy się. Bądźmy dobrzy. 🌹Gmina Lubień.
Film zrealizowany

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Gmina Lubień

Jezdnia prawa S7 Lubień – Naprawa, w kierunku Zakopanego od dzisiejszego popołudnia ma być udostępniona dla kierowców

Opublikowano

w

Jezdnia prawa S7 Lubień – Naprawa, w kierunku Zakopanego od dzisiejszego popołudnia ma być udostępniona dla kierowców
Jezdnia prawa S7 Lubień – Naprawa, w kierunku Zakopanego od dzisiejszego popołudnia ma być udostępniona dla kierowców
Jezdnia prawa S7 Lubień – Naprawa, w kierunku Zakopanego od dzisiejszego popołudnia ma być udostępniona dla kierowców

30 listopada 2021 r. po odbiorach oznakowania, wczesnym popołudniem, udostępniona zostanie dla ruchu jezdnia prawa S7 Lubień – Naprawa, w kierunku Zakopanego. Tym samym na jezdni lewej, w kierunku Krakowa, ruch odbywał się będzie także dwoma pasami.

S7 Lubień – Naprawa ma długość 7,6 km. Przy dwujezdniowej drodze klasy S powstają dwa MOP-Y : Lubień i Krzeczów. Około 24 % drogi przebiega po obiektach, a 49 % w wykopach. Wybudowano 10 obiektów inżynierskich dla każdej jezdni oraz 6 małych obiektów na potoku Krzywańskim.

Odcinek S7 Lubień – Naprawa jest częścią ok. 16,7 km drogi ekspresowej zakończonej w Rabce Zdroju, którą podzielono na trzy części realizacyjne. Wartość całkowita kontraktu S7 Lubień – Rabka Zdrój wynosi 2 471 380 000,00 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to kwota 1 322 398 015,17 zł. Umowa o dofinansowanie unijne podpisana została 11 września 2017 r.

 

W Naprawie omijamy tunel

Na jezdni w kierunku Nowego Targu i Zakopanego dopuszczalna będzie prędkość 100 km/godz. jednak przed zjazdem na drogę powiatową trzeba prędkość zredukować do 50 km/godz., ponieważ jest tu zawężenie do jednego pasa ruchu. Po dojechaniu do Naprawy trzeba zjechać do drogi powiatowej, która została przebudowana do klasy G, aby mogła przejąć ruch z drogi ekspresowej. W trosce o bezpieczeństwo pieszych wybudowano na niej także chodniki. Tą drogą po ok. 500 m dojeżdżamy do DK7 tzw. Starej Zakopianki i omijamy budowę tunelu.

Z uwagi na zawężenie do jednego pasa ruchu i ograniczenie prędkości, podczas dużego natężenia ruchu, w Naprawie mogą wystąpić zatory.

 

Prace poza jednią

Ukończona została budowa jezdni prawej S7 Lubień Naprawa, co nie oznacza zakończenia całej inwestycji. Będą jeszcze wykonywane prace poza jezdnią, m.in. roboty ziemne i melioracyjne pod obiektami inżynierskimi. Kontynuowane są prace przy budowie ogrodzenia trasy. Nie będzie też można korzystać z miejsc obsługi podróżnych: MOP Lubień i MOP Krzeczów, gdyż tu również trwają prace wykończeniowe. Wszystkie te roboty będą kontynuowane dopóki pozwolą na to warunki atmosferyczne.

 

Wcześniej była lewa jezdnia

Lewą jezdnią S7 na tym odcinku kierowcy mogą przejeżdżać w dwóch kierunkach od 20 grudnia 2019 r. 17 lipca 2020 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING, ponieważ mobilizacja wykonawcy nie wskazywała na możliwość zakończenia budowy prawej jezdni w terminie określonym w aneksie do umowy, czyli do końca października 2020 r. Pomimo licznych działań GDDKiA, skierowanych do wykonawcy, nie doszło do wznowienia i prowadzenia prac w wymaganym zakresie po zakończeniu okresu zimowego (trwał do 15 marca 2020 r.). Wykonawca nie posiadał odpowiedniego potencjału sprzętowego i kadrowego, a także środków do kontynuacji robót. W trybie przewidywanym w umowie, czyli na podstawie Subklauzuli 15.1 Warunki Szczególne Kontraktu, wezwaliśmy wykonawcę do poprawy, w tym do wykonania szeregu ściśle określonych zakresów robót, w terminie do 10 czerwca 2020 r. wykonawca nie wywiązał się z większości postawionych przed nim wymagań:

– brak wymaganego postępu robót,

– narastające opóźnienia,

– nieprawidłowości w rozliczaniu podwykonawców.

1 września 2020 r. podpisaliśmy umowę na kontynuację budowy wiaduktu w ciągu drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień – Naprawa z dotychczasowym jej wykonawcą, polską firmą TBM, która budowała ten wiadukt jako podwykonawca firmy IDS BUD czyli poprzedniego wykonawcy S7 Lubień-Naprawa. W ramach umowy wykonawca miał dokończyć budowę estakady zgodnie z wydaną decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), dokumentacją projektową, specyfikacjami technicznymi wykonania i dokonać odbioru robót budowlanych po ich zakończeniu. Koszt prac po negocjacjach wyceniony został na 42 229 809,81 zł. Zakończenie robót nastąpiło w listopadzie 2021 r.

22 grudnia 2020 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała  umowę na kontynuację budowy drogi ekspresowej S7 na odcinku Lubień – Naprawa z firmą STRABAG Infrastruktura Południe. Koszt inwestycji wynosi ponad 74,5 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje prace przygotowawcze, dokończenie budowy prawej jezdni odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień – Naprawa o długości ok. 7,6 km, miejsc obsługi podróżnych MOP Lubień i MOP Krzeczów, dojazdów technologicznych, systemu odwodnienia pasa drogowego i urządzeń bezpieczeństwa ruchu. W ramach zadania uwzględnione są także urządzenia ochrony środowiska (ekrany, urządzenia oczyszczania wód).

Jak informuje GDDKiA również dzisiaj 30.11.2021 1 uruchomiony zostanie kolejny objazd DK47 w Rdzawce, w km od ok. 7+300 do ok. 7+600.w m. Przekierowanie ruchu na objazd pozwoli na rozpoczęcie robót ziemnych związanych z posadowieniem wiaduktu i przejścia dla zwierząt.

W Rdzawce trwają prace przy trzech obiektach.

-Pale wielkośrednicowe, zbrojenie i betonowanie fundamentu oraz układanie betonu podkładowego wykonywane są na obiekcie nad doliną potoku Kubanowskiego.
-Zasypkę przyczółka, wytwórnię do nasuwania ustroju nośnego oraz zbrojenie segmentu 1 ustroju nośnego wykonują na wiadukcie drogowym w ciągu DK47 nad drogami dojazdowymi oraz ciekiem bez nazwy.
-Betonowana jest głowica słupa oraz wykonywana zasypka przyczółka na wiadukcie drogowym nad rzeką Rabą i dodatkową jezdnią.

Zaawansowanie prac na budowie dwujezdniowej DK47 Rdzawka – Nowy Targ wynosi aktualnie:

– roboty drogowe 44%

– obiekty inżynierskie 40,5%

 


Inf.: GDDKiA

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Gmina Lubień wśród laureatów Eko HERO Małopolski 2021

Opublikowano

w

Gmina Lubień wśród laureatów Eko HERO Małopolski 2021
Gmina Lubień wśród laureatów Eko HERO Małopolski 2021
Gmina Lubień wśród laureatów Eko HERO Małopolski 2021
Uroczystą galą w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w piątek 19 listopada zakończyła się tegoroczna edycja konkursu Eko HERO Małopolski 2021. Spośród wielu nadesłanych zgłoszeń Kapituła wybrała zwycięzców. Wśród małych gmin zwyciężyła Gołcza, najbardziej ekologiczną gminą średnią został Stary Sącz, a dużą Trzebinia. Tytuł Firmy Eko HERO 2021 uzyskała PRAD Sp. z o.o, za wykorzystanie nowoczesnej aparatury do walki z zanieczyszczeniami powietrza i nielegalnymi wysypiskami. Za najciekawszą Ekoinicjatywę jurorzy uznali program „Gmina Gnojnik domem dla płazów”.

Tegoroczny plebiscyt, organizowany wspólnie z Grupą Polska Press, cieszył się dużym zainteresowaniem czytelników. Wpłynęło 71 zgłoszeń od firm, samorządów i mieszkańców, którzy myślą ekologicznie.

Mieszkańcy Małopolski mają coraz większą wiedzę na temat ekologii i tego, jakie działania podjąć, aby zachować nasze dziedzictwo naturalne w dobrym stanie. W tegorocznym konkursie Eko HERO Małopolski nagrodziliśmy te inicjatywy, firmy i samorządy, które dbają o środowisko i mogą pochwalić się działaniami na rzecz poprawy powietrza, czystości wody, ochrony zwierząt czy rozwiązaniami zero waste. Nagrodzone projekty są dowodem na to, że można działać tak, aby troska o ekologię była walorem i korzyścią. Warto wskazywać tego typu działania i brać z nich przykład- powiedział mówi wicemarszałek Józef Gawron.

Kapituła Eko HERO Małopolski 2021 obradowała w składzie: wicemarszałek Józef Gawron, dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak z Politechniki Krakowskiej, współautorka projektu Poligon Energooszczędności, Karolina Laszczak – dyrektor Departamentu Środowiska, Rafał Solecki – dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Marcin Guzik – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oraz redaktor naczelny Gazety Krakowskiej Wojciech Mucha.

Poniżej przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach, a 29 listopada zapraszamy do kiosków po specjalny dodatek do „Gazety Krakowskiej”, w którym szczegółowo zaprezentowane zostaną laureatów i ich działania na rzecz poprawy środowiska w Małopolsce. Filmy o nich nakręci także TV EkoMałopolska.

Wyniki obrad kapituły konkursu Eko HERO Małopolski 2021:

Kategoria Inicjatywa EKO HERO

 1. Gmina Gnojnik domem dla płazów czyli inicjatywy mające na celu ochronę gatunkową żaby trawnej, ropuchy szarej i ropuchy zielonej, które przechodząc przez jezdnię giną pod kołami przejeżdżających samochodów. Działaniom patronuje postać eko bohatera, gminnej maskotki Żabki Rechotki.
 2. „Demos – Jestem częścią świata”– pozarządowa inicjatywa Fundacji Demos w Odporyszowie to rekultywacja 10 ha terenów i wybudowanie wielofunkcyjnego kompleksu składającego się z Domu Dziecka dla 14 dzieci, placówki dziennej dla ponad 100 wychowanków z zapleczem sportowym oraz Centrum Sportów Konnych, z zachowaniem zasad ochrony przyrody i środowiska.
 3. Samowystarczalna Wioska – projekt samowystarczalnej wioski w gminie Łapanów, w miejscowości Cichawka. Stworzenie miejsca, gdzie powraca się do natury, czerpiąc z niej to co najlepsze, przy zachowaniu kultury zero waste.

Kategoria Firma EKO HERO

 1. PRAD Sp. z o.o. dzięki nowoczesnej aparaturze pomiarowej wykrywa źródła spalania odpadów i nielegalne składowiska oraz monitoruje smog.
 2. Noble Lashes czyli ekologiczne rozwiązania w biznesie, integrujące pracowników i klientów wokół idei less waste oraz zaangażowania w akcje ekologiczne.
 3. Kapituła zdecydowała o nie przyznawaniu 3. Miejsca

Kategoria Gmina EKO HERO  do 15 000 mieszkańców

 1. Gołcza – za imponującą skuteczność w pozyskiwaniu funduszy na modernizacyjne projekty infrastrukturalne i osiągnięcia w realizacji m.in. projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”.
 2. Lubień, w której zmodernizowano m.in. system instalacji ciepłej wody użytkowej w oparciu o kolektory słoneczne.
 3. Wielka Wieś, gdzie m.in. dzięki pracy zespołu ekodoradców (EKOTEAM) tylko w 2020 roku dofinansowano wymianę 115 „kopciuchów”.

Kategoria Gmina EKO HERO  15 000 – 30 000 mieszkańców

 1. Stary Sącz, gdzie powstał dworzec przesiadkowy „Parkuj i jedź” i zakupiono – wspólnie z miastem Nowy Sącz – ekologiczny tabor transportowy, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko gminy, ale wszystkich lokalizacji, gdzie dociera nowosądecki MPK.
 2. Nowy Targ, w którym obowiązuje lokalna uchwała antysmogowa, rozbudowuje swoją sieć ciepłowniczą i zwiększa udział odnawialnych źródeł energii na swoim terenie.
 3. Miechów, w której ograniczono jedno z najbardziej emisyjnych źródeł spalin, czyli transport samochodowy, kupując dwa elektryczne autobusy komunikacji miejskiej i budując ścieżkę rowerową i budując stację przesiadkową „Parkuj i jedź”.

Kategoria Gmina EKO HERO  powyżej  30 000 mieszkańców

 1. Trzebinia realizująca z imponującym rozmachem, wspólnie z Trzebińskim Centrum Kultury projekt „Trzebinia po stronie natury”, łączący zarówno działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, jak i m.in. dofinasowania do wymiany pieców.
 2. Andrychów, prowadząca m.in. szeroko zakrojoną edukację ekologiczną, przede wszystkim z zakresu ochrony powietrza i gospodarki odpadami; w 2021 przystąpiła do projektu segregacji zużytych olejów jadalnych.
 3. Tarnów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat prowadzi edukację ekologiczną, in. w 2020 roku zorganizował kampanię ekologiczną „Klimat się zmienia-zmień sposób myślenia. Zmieniaj nawyki – nie Klimat!”

Inf.: Malopolska.pl 

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” Premiera z łzami w oczach!

Opublikowano

w

„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” Premiera z łzami w oczach!
„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” Premiera z łzami w oczach!
„Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.” Premiera z łzami w oczach!

11 listopada 2021 w remizie OSP Krzeczów  miała miejsce premiera filmu: „Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.”  To opowieść o ogromnym ładunku emocjonalnym zebrana przez proboszcza parafii pw. św. Wojciecha BM ks. Piotra Iwanka oraz Gabrielę i Stanisława Matlak w syntetyczny obraz.

Premierę poprzedziło krótkie wprowadzenie księdza proboszcza oraz muzyczny występ Zespołu Cyrniawa z Krzeczowa. W filmie wyjątkowe świadectwa, piękne krajobrazy krzeczowskiej ziemi, regionalna muzyka i śpiew to wszystko przeszyło widzów na wskroś. Po premierze filmu nikt już nie był taki sam. Łzy w oczach i brak słów, jedna myśl: „NIGDY WIĘCEJ”! Po prelekcji głos zabrali zaproszeni goście: senator Andrzej Pająk, poseł Władysław Kurowski, wójt Kazimierz Szczepaniec.

W premierze udział wzięli świadkowie występujący w filmie, którym podziękowano serdecznie wręczając symbolicznie róże.

 

 

Film: „Przyszli o świcie. Opowieść o pacyfikacji Krzeczowa.”

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2021
PWŚCPSN
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane