POWIAT MYŚLENICE: Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP przez dwa wolne od pracy dni (13-14 lipca) przyjęło 17 zgłoszeń o zdarzeniach na terenie powiatu myślenickiego: pożar – 1 (ZUO), miejscowych zagrożeń – 15, alarm fałszywy – 1.
W sobotę między innymi interweniowano przy uderzeniu samochodu osobowego w bariery ochronne na drodze ekspresowej S7 w Myślenicach. Osoba kierująca odniosła obrażenia i została odwieziona do szpitala. W Dobczycach na drodze wojewódzkiej DW 964 samochód osobowy uderzył w drzewo. Kierujący wyszedł z pojazdu bez urazów.
W niedzielny poranek o godz. 7.10 po otrzymaniu alarmu z monitoringu zastępy JRG Myślenice udały się do Kościoła NNMP w Myślenicach. Po sprawdzeniu pomieszczeń nie stwierdzono pożaru. Wyjazd zakwalifikowano jako fałszywy z instalacji monitoringu pożarowego. Godzinę później strażacy działali w Myślenicach na drodze ekspresowej S7 po uderzeniu samochodu osobowego w bariery ochronne. Nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń.
Kolejne wyjazdy pojazdów strażackich związane były z opadami deszczu (w niektórych miejscach intensywnymi) gdzie usuwano żwir, ziemię z jezdni dróg powiatowych w miejscowościach gminy Raciechowice (Dąbie, Zegartowice, Krzesławice), pompowaniem zalanej piwnicy w Szkole Podstawowej w Sułkowicach. Godzina 15.38 to wyjazd do kolizji drogowej na drodze wojewódzkiej DW 956 w Harbutowicach. Zderzyły się dwa samochody osobowe. Uszkodzone pojazdy blokowały jeden pas ruchu w kierunku Suchej Beskidzkiej. Na miejscu zdarzenia medycznych czynności ratowniczych udzielał ZRM – nie stwierdził poszkodowanych. Usunięto pojazdy oraz skutki kolizji z jezdni.
Jeszcze nie zakończono tego zdarzenia, a już wpłynęło kolejne zgłoszenie o kolizji na DW 956 w tej samej miejscowości. Zastępy strażaków przedysponowane zostały i podjęły działania w nowym miejscu. Doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Również w tym miejscu działania zastępów polegały na usunięciu pojazdów, rozbitych elementów z jezdni w celu przywrócenia jej dla ruchu kołowego. Strażacy zakończyli dzień biorąc udział w wypadku do jakiego doszło w miejscowości Wiśniowa ok. godziny 22.50 na drodze wojewódzkiej DW 964 gdzie samochód osobowy uderzył w budynek mieszkalny. Trzy osoby podróżujące pojazdem zostały poszkodowane. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym, usunięciu skutków zdarzenia. W związku z uszkodzeniami budynku powiadomiono Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
informacje i zdjęcia: mł. bryg. Roman Ajchler Powiatowa Straż Pożarna Myślenice
Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.
W wypadku polskiego autokaru w Rumunii, który miał miejsce w Moisei w Ruminii 5 lipca zginął kierowca a osiem osób zostało rannych.
Powołując się na RMF FM
Autokarem podróżowało 49 obywateli naszego kraju, wycieczka organizowana przez krakowskie biuro podróży. Grupa pielgrzymkowa miała objeżdżać sanktuaria w Rumuni i na Bałkanach – przekazał wczoraj w rozmowie z RMF FM Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina.
Przyczyny tragedii nie są jeszcze znane, choć rumuńskie media podają dwie prawdopodobne hipotezy: kierowca zasłabł lub w autokarze doszło do wystrzału opony. W skutek czego pojazd wypadł z jezdni i wbił się w ścianę domu.
Jak informowaliśmy wczoraj na stronie Parafia MB Śnieżnej w Tokarni | Facebook pojawiła się informacja o wypadku: „W pielgrzymce brało udział prawdopodobnie 10 osób z naszej parafii. Matko Boża Śnieżna, miej ich w swojej opiece.”
Jeden z komentarzy pod postem zawierał informację: „Żyjemy, dzięki Bogu nikt nie ucierpiał poważniej. Niestety kierowca nie żyje. Módlcie się za Niego.”
Z danych rumuńskiej policji wynika, że do szpitali przewieziono 8 podróżnych. Cztery osoby mogły już opuścić lecznicę, pod opieką lekarzy wciąż pozostają kolejne cztery. Jedna z nich ma bardzo poważny i skomplikowany uraz biodra. Będzie musiała dłużej pozostać w rumuńskim szpitalu, choć jest możliwy transport na dalsze leczenie w Polsce. Będzie to zależało od lekarzy i decyzji rodziny. Kolejna ranna osoba ma połamane ręce i nogi, dwie kolejne mocne wstrząsy mózgów. Ich życie nie jest zagrożone.
Osoby, które po badaniach opuściły szpital, dołączyły do pozostałej grupy, która po wypadku została umieszczona w miejscowym pensjonacie. Z Krakowa wyjechał na razie minibus biura podróży. W zależności od tego ile osób będzie chciało wrócić do kraju, a ile jechać dalej wysłany zostanie drugi autokar.
„W wypadku śmierć poniósł kierowca, który mieszka na terenie naszego powiatu. Rodzinie składamy szczere kondolencje” – przekazał Józef Tomal, starosta myślenicki.
Wśród poszkodowanych i uczestników jest 10 osób z gminy Tokarnia. Dwie osoby zostały lekko ranne. Pielgrzymi dzisiaj pozostają pod opieką władz rumuńskich w hotelu. Z tego, co wiemy na pewno nie chcą dalej podróżować, chcą wrócić do bliskich do kraju. Samorząd powiatowy uruchomił infolinię Ośrodka Interwencji Kryzysowej do kontaktu z rodzinami osób poszkodowanych. Odnotowaliśmy w ostatniej dobie trzy telefony w tej sprawie. Pozostajemy z rodzinami i władzami rumuńskimi w stałym kontakcie – podkreślił starosta Józef Tomal.
Infolinia dla poszkodowanych
Starostwo Powiatowe w Myślenicach poinformowało, że wśród pasażerów autokaru byli m.in. mieszkańcy powiatu myślenickiego. W związku z tym uruchomiło całodobową pomoc Interwentów Kryzysowych.
„Rodziny osób poszkodowanych mogą kontaktować się telefonicznie za pośrednictwem numerów telefonów: 510 132 396, 506 318 838” – wyjaśniono. „Starostowie pozostają w bezpośrednim kontakcie z Wójtem Gminy Tokarnia, z której m.in. pochodzą pielgrzymi” – podkreślono w komunikacie.
To trzynasty punkt paszportowy w Małopolsce. Działa od 30 maja, a już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Właśnie przyjęto tam tysięczny wniosek paszportowy!
– Uruchomienie kolejnego punktu paszportowego w Myślenicach to konkretne wzmocnienie całego systemu, czego potwierdzeniem jest spore zainteresowanie, którym cieszy się ta lokalizacja. Punkt ten został uruchomiony dzięki inicjatywie Posła Władysława Kurowskiego, Burmistrza Jarosława Szlachetki i także przy wsparciu Starosty Powiatu Myślenickiego Józefa Tomala. Wspieram też otwarcie jeszcze jednego punktu paszportowego w Suchej Beskidzkiej.O dodatkowy punkt paszportowy starają się mieszkańcy i władze powiatu miechowskiego
i także w tym zakresie jesteśmy otwarci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W 2022 r. w Małopolsce przyjęliśmy 145 919 wniosków paszportowych. To więcej niż w całym roku 2021 (wówczas złożono 119 989 wniosków) i 2020 (75 394 wnioski). W 2019 roku przyjęliśmy 184 350 wniosków. W 2022 roku wydaliśmy już 127 036 paszportów. W tym roku liczba składanych wniosków paszportowych dynamicznie zmieniała się w kolejnych miesiącach. Najwięcej było ich w marcu: 42 129. W kwietniu złożono 29 205 wniosków paszportowych, w maju – 25 964, zaś w czerwcu –21 668 (do 29 czerwca) Jak widać, czerwiec jest znacząco spokojniejszy niż marzec. Czas oczekiwania na gotowy paszport wynosi do 30 dni od złożenia wniosku. Tego terminu dochowaliśmy, nawet gdy liczba wniosków paszportowych była szczególnie duża.
Odpowiadając na duże zainteresowanie składaniem wniosków paszportowych, pracowaliśmy również w soboty. Podczas ostatniej „Soboty paszportowej” (przyjęliśmy 741 wniosków paszportowych, a wydaliśmy 375 paszportów. Łącznie zatem z obsłużyliśmy 1116 osób, w tym 740 w Krakowie. W tym roku zorganizowaliśmy trzy „Soboty paszportowe”: 23.04., 14.05. oraz 18.06. Z kwietniowej i majowej „Soboty paszportowej” łącznie skorzystało 2567 osób- informuje Małopolski Urząd Wojewódzki.
MYŚLENICE. RYNEK PEŁEN DŹWIĘKÓW. Plenerowe koncerty kameralne na Myślenickim Rynku.
2 lipca godz. 19.00 LiskY 3 lipca godz. 19.00 Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice pod dyrekcją Wojciecha Kwiatka.
Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu przygotował wzorem zeszłego roku weekendową propozycję muzyczną. Koncerty, które będą się odbywały w każdą sobotę o godzinie 19.00 pozwolą Myśleniczanom poznać formacje pochodzące z rodzimej gminy, ale również propozycje muzyczne gości. Koncerty na leżakach cieszyły się dużym zainteresowaniem, a tegoroczna edycja jest wzbogacona również o niedzielne prezentacje orkiestr dętych z terenu Gminy Myślenice.
W cyklu zagrają między innymi: Kornaś Brothers, The Horses, QL Dixie Band, Katarzyna Kubiczek i Dawid Kopp, Szelest, Blessed by Melpomene.
Festiwal Beskidzkie Rytmy i Smaki w Wiśniowej już 3 lipca 2022 r. na scenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu od godziny 17:00.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8:00 – zapraszamy na parking obok Kościoła św. Marcina w Wiśniowej i wspólne wędrowanie przez Ciecień, Księżą Górę aż na Grodzisko gdzie odbędzie się Masza Święta a po niej poczęstunek oraz konkursy i zabawy dla wszystkich piechurów. Szczegóły na plakacie.
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.