Connect with us

Sport

Puchar Europy w Sumo – Erd – Węgry

Avatar

Opublikowano

w

W dniach 12-13.01.2019 w miejscowości Erd na Węgrzech odbył się Puchar Europy w Sumo.
W Pucharze uczestniczyło 390 zawodników i zawodniczek z 8 krajów: Węgier, Ukrainy, Estonii, Niemiec, Włoch, Norwegii, Rosji i Polski. Walki odbywały się we wszystkich grupach wiekowych: młodzików, kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów. W grupie seniorów zawody były równocześnie etapem kwalifikacji do Word Games, które odbędą się w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych.
Ze względu na brak funduszy na wyjazd w Polskim Związku Sumo reprezentacja Polski liczyła zaledwie 17 zawodników i zawodniczek, którzy musieli opłacić udział ze środków własnych, lub klubów. Wśród nich było dwóch zawodników KS Dalin Myślenice – Krzysztof Szpakiewicz i Jakub Miska, którzy wyjechali na zawody w towarzystwie trenerów Roberta Proszkowca i Ryszarda Szpakiewicza. Wyjazd został zrealizowany dzięki wsparciu i pomocy sponsorów. 

Zawodnicy z Myślenic (podobnie jak większość uczestników Pucharu) skorzystali z regulaminowej możliwości startu w dwóch grupach wiekowych – swojej U18 i starszej U21. Dzięki temu stoczyli więcej walk zdobywając trzy medale – dwa złote i jeden srebrny. Krzysiek Szpakiewicz walczący w obydwu grupach wiekowych w kategorii wagowej do 60 kg był bezkonkurencyjny w finale pokonując reprezentantów Węgier – Zoltana Madarassy i Estonii – Nikitę Kurylovicha. Kuba Miska walczył w kat. wagowej do 70 kg. Paradoksalnie srebrny medal zdobył w grupie starszej U21 przegrywając jedynie z Ukraińcem Volodymyrem Belovtsovem, a w grupie U18 zajął piąte miejsce. Pierwszą walkę przegrał z Włochem Federico Vergari, a następnie po wygraniu dwóch walk repasażowych w pojedynku o brązowy medal zmierzył się z zawodnikiem gospodarzy Akosem Gyntitsem. Jak to się często zdarza w sumo o porażce zadecydował ułamek sekundy.
Jak podkreśla trener Szpakiwiecz – Bardzo cieszy nas postawa zawodników, którzy pomimo różnego typu przeszkód w treningach walczyli bardzo skutecznie z trudnymi przeciwnikami. Jest to dobry prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Młodzieżowców, które odbędą się 24 lutego w Myślenicach.
Sekcja zapaśnicza składa podziękowania Państwu Marcie i Janowi Sawickim za pomoc w realizacji wyjazdu, oraz Panu Jarosławowi Bochenkowi z firmy Seat Dynamica za udostępnienie samochodu na wyjazd.

Wydarzenia

Sierpień 2019
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Lip   Wrz »

Facebook

Najczęściej czytane