fbpx
Connect with us

Bez kategorii

QLED, OLED czy plazma ?- 3 rodzaje telewizorów, które mogą znaleźć się w naszym salonie

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

Mimo ciągłego rozwoju technologicznego i powstaniu nowych środków przekazu telewizory wciąż królują w naszych salonach. Dzięki rozwijaniu starych i wprowadzaniu nowych funkcjonalności urządzenia te są multimedialnym centrum rozrywki, obsługując nie tylko tradycyjne kanały telewizyjne ale również serwisy streamingowe, informacyjne a nawet proste gry. Nowoczesne telewizory łączą się również z innymi urządzeniami (jak choćby soundbar) przez bluetooth lub wifi. Modeli dostępnych na rynku jest mnóstwo, pozostaje tylko pytanie – jak wybrać idealny telewizor?

  1. Telewizory OLED czy QLED?
  2. Plazma, LED czy LCD – który telewizor lepszy?
  3. Jaka rozdzielczość będzie odpowiednia?

Telewizory OLED czy QLED?

Telewizory OLED do wyświetlania obrazu stosują pojedyncze podświetlenia pikseli, dzięki czemu można osiągnąć efekt perfekcyjnego odwzorowania obrazu jak również idealnej czerni. Urządzenia te posiadają bardzo szybki czas reakcji oraz odświeżenia obrazu, świetnie nadają się zatem do gier konsolowych. Technologia OLED gwarantuje idealną jakość niezależnie od kąta, pod jakim spoglądamy na ekran, nie występują tu również zniekształcenia obrazu. Telewizory QLED to po prostu nieco ulepszona technologia LED – mają gorszą jakość obrazu niż OLED, są jednak zauważalnie tańsze, mogą mieć znacznie większe przekątne ekranu, zużywają także mniej prądu.

Plazma, LED czy LCD – który telewizor lepszy?

Technologia LCD była przełomem na rynku telewizorów – stanowiła olbrzymi skok naprzód i pozwoliła na budowę płaskich ekranów. Była ona punktem wyjścia do opracowania systemu wyświetlania LED, opartego na pikselach i ich podświetlaniu białym światłem z brzegów matrycy. Telewizory LED posiadają bardzo dobry, równomiernie oświetlony obraz, są energooszczędne oraz tanie, w porównaniu do innych technologii. Telewizory plazmowe natomiast wykorzystują jonizację plazmy i dzięki wykorzystaniu wytworzonego w ten sposób światła UV tworzą obraz na ekranie. Urządzenia te cechują się wysokim kontrastem, bardzo dobrym odwzorowaniem barw jak również błyskawicznym odświeżaniem.

Jaka rozdzielczość będzie odpowiednia?

Rozdzielczość ekranu to po prostu ilość pikseli w pionie i poziomie – im większa, tym lepszy i wyraźniejszy obraz otrzymamy. Niedawno standardem w telewizorze było Full HD, czyli matryca zawierająca 1920 x 1080 pikseli. Jednak obecnie producenci wyposażają swe telewizory w ekrany o rozdzielczości Ultra HD, która jest cztery razy większa niż Full HD (3840 x 2160 pikseli). Standardem staje się rozdzielczość 4K, w której matryca ma 4096 x 2160 pikseli, natomiast w sklepach pojawiają się już telewizory oferujące 8K (7680 x 4320 pikseli). Urządzenia te (i podobne) można znaleźć na stronie: https://www.morele.net/kategoria/telewizory-412/


Artykuł sponsorowany

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Styczeń 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Gru   Lut »

youtube

Najczęściej czytane