Connect with us

Gmina Raciechowice

Radni próbują wszystkiego, aby ratować gminę Raciechowice.

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

GMINA RACIECHOWICE: Tragiczna sytuacja gminy Raciechowice, zmusiła wójta Wacława Żarskiego oraz radnych, do podjęcia różnorodnych działań, mających na celu niedopuszczenie do likwidacji gminy.

Przypomnijmy, że podczas IV sesji Rady Gminy , która odbyła się 15 marca 2019 roku, przedstawiona została kondycja finansowa gminy Raciechowice. W porządku obrad, znalazło się 20 punktów, pośród których najważniejszymi było wystąpienie prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej Mirosława Legutko, oraz wójta gminy Wacława Żarskiego.

Od kilku lat mówiło się o „trudnej” sytuacji gospodarczej gminy z której szukano wyjścia, jak się okazuje nie tylko nieskutecznie, ale nade wszystko nieudolnie. Nowy wójt oraz nowa rada stanęli przed nie lada wyzwaniem, na roczny budżet na poziomie 30 mln – przypada dług bagatela 39 milionowy. Ostatnie decyzje poprzedniej władzy podjęte w 2018 roku podwyższyły ów dług do takiej właśnie kwoty!
Jestem tu aby uświadomić mieszkańcom, że nie jest tak, że kiedyś było fajnie teraz jest niefajnie, ale dziś jest bardzo niefajnie bo kiedyś było niefajnie”. Użył mocny słów, by dotrzeć do świadomości mieszkańców „jesteście martwi, trwa przywracanie akcji serca”, „sytuacja jest tragiczna, będziecie walczyli, żeby gmina była gminą- mówił podczas sesji prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej Mirosław Legutko

Walka oznacza staranne przygotowanie „programu naprawczego” przez wójta i gminę, jego akceptację przez RIO, konsekwentne wdrażanie w życie i działanie w oparciu o politykę „zaciskania pasa” przez kolejne 5 lat. Radykalne cięcia kosztów oraz zerowe inwestycje. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że nie ma gwarancji, czy program naprawczy przyniesie oczekiwane skutki.


Radni, nie złożyli jednak broni, podjęli decyzję o walce o swoją gminę. Pytanie tylko, czy do wszystkich dotarło w jak tragicznej sytuacji ona jest ?
Misja jest trudna, ale cytując prezesa RIO „walczy się do końca.” Walczy i podejmuje w tej walce konsekwentne kroki.

I kroki zostały podjęte. W kwietniu Radni Gminy Raciechowice, stosowną uchwałą, zatwierdzili przygotowany plan naprawczy. Dokument, został przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która ma go zaopiniować. Od stanowiska RIO zależy, czy gmina Raciechowice otrzyma z Ministerstwa Finansów kredyt w wysokości 23 milionów złotych, który pozwoli na spłatę najpilniejszych zobowiązań i utrzymanie się na mapie powiatu myślenickiego.

Czekając na opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, radni gminy Raciechowice, szukają również innych rozwiązań, które mogą przyczynić się do polepszenia, obecnie tragicznej sytuacji finansowej.

Z inicjatywy Radnych Gminy Raciechowice rozpoczyna się akcja pod hasłem Ratujemy Gminę Raciechowice . Ci którzy śledzą losy naszej gminy wiedzą, że jesteśmy obecnie najbardziej zadłużona gminą w Polsce. Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby wesprzeć naszą Gminę, a tym samym naszą małą Ojczyznę do przekazania darowizny na rzecz gminy Raciechowice na cele statutowe- mówi Danuta Grzesik, radna Rady Gminy Raciechowice.

WPŁATY można dokonać tytułem: „ DAROWIZNA” na konto Gminy Raciechowice, nr rachunku bankowego: 
09 8602 0000 0000 0000 2440 0001.

Przekazanie darowizny jest dobrowolne.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Wrzesień 2019
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30       
« Sie   Paź »

Facebook

Najczęściej czytane