Connect with us

Edukacja

„Razem koordynujmy cukrzycę” – Program opieki zdrowotnej nad pacjentem z rozpoznaną cukrzycą w województwie małopolskim

Opublikowano

w

DOMYSLNE

KOMUNIKAT: W ramach kampanii społecznej „Razem koordynujmy cukrzycę” Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej organizują w Krakowie spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego w zakresie poprawy jakości opieki nad chorym z rozpoznaną cukrzycą, a także warsztaty edukacyjne dla pacjentów.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka – członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz wojewoda małopolski – Piotr Ćwik. Patronat nad kampanią sprawuje także konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii – prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek. Patronem
Merytorycznym projektu jest Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, zaś patronem medialnym przedsięwzięcia jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Celem działań jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowo-sercowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 mln1 osób, a zachorowalność ciągle rośnie. Eksperci alarmują, że w województwie małopolskim w roku 2020 liczba nowych pacjentów z cukrzycą wyniesie 12,99 tys., a w roku 2029 aż 14,43 tys.2 mieszkańców. Programy polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy mają szczególne znaczenie, ponieważ umożliwiają realizację potrzeb zdrowotnych mieszkańców i przeciwdziałają rozwojowi groźnych dla życia i zdrowia powikłań
u pacjentów z cukrzycą. Szacuje się, że u co drugiego chorego występuje choroba niedokrwienna serca, a 2/3 zgonów u diabetyków powodują powikłania sercowo-naczyniowe. Powikłania te są
najczęstsze, najbardziej niebezpieczne i najbardziej kosztochłonne. W celu zahamowania epidemii cukrzycy Polskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej nawiązały współpracę z samorządami terytorialnymi wybranych województw: małopolskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

 

 

Jej efektem są pilotażowe spotkania dedykowane tworzeniu programów polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki, wykrywania i zapobiegania rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom.
Spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego odbędzie się 18 września 2017 r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Gospodarzami panelu będą: wojewoda małopolski – Piotr Ćwik oraz poseł na Sejm RP Jarosław Szlachetka – członek Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów.

 

Zaproszenie do dyskusji przyjęły autorytety z dziedziny diabetologii oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. Na spotkaniu zostaną omówione najważniejsze potrzeby w obszarze opieki diabetologicznej , a jego głównym celem będzie opracowanie programu profilaktyki zdrowotnej przeciwdziałania powikłaniom cukrzycy wśród mieszkańców regionu. Program określi optymalne
leczenie dostosowane do potrzeb mieszkańców połączone z holistyczną edukacją diabetologiczną.
Specjalnie w tym celu przygotowany został „Poradnik dla samorządów terytorialnych” dotyczący tworzenia programów polityki zdrowotnej w zakresie cukrzycy”, który zostanie przekazany na spotkaniu wszystkim jego uczestnikom.

Bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów odbędą się również 18 września 2017 r. o godz. 13.30 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Poprowadzą je lekarz diabetolog i edukator diabetologiczny. Chorzy na cukrzycę będą mogli skorzystać z konsultacji żywieniowych. Dowiedzą się, w jaki sposób komponować dietę, aby kontrolować ilość węglowodanów w całodziennym jadłospisie i poszczególnych posiłkach oraz jak skutecznie zapobiegać epizodom hipoglikemii i towarzyszącym chorobie powikłaniom.

 

Organizatorzy kampanii „Razem koordynujmy cukrzycę” są przekonani, że wdrożenie kompleksowej
interwencji edukacyjno-zdrowotnej pozwoli na poprawę zdrowia mieszkańców województwa małopolskiego i zapewni długookresową opiekę oraz wsparcie chorych na cukrzycę w regionie.

Spotkania w regionach startują we wrześniu i potrwają do końca listopada 2017 r.

Partnerem strategicznym projektu jest firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.

 

 

Więcej informacji:
D&D Communication
ul. Marymoncka 14 lok. 30, 01-867 Warszawa
Agnieszka Urban – Tychmanowicz
tel. + 48 505 109 709, e-mail: agnieszka.urban@ddc.com.pl

 

 

 

Źródło: Biuro Poselskie Jarosław Szlachetki

Edukacja

Kurier Myślenicki- odcinek 235

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 235

Zapraszamy na najnowszy odcinek Kuriera Myślenickiego. W tym wydaniu zawarliśmy informacje na temat: pomocy dydaktycznych zakupionych przez szkoły podstawowe w ramach programu Laboratoria Przyszłości, dofinansowań dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Myślenice, Zlotu  Szlakiem Walk Partyzanckich na Suchej Polanie, podziękowań dla osób zaangażowanych w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, Myślenickiego Biegu Ulicznego. W Kurierze znajdziecie także skrót z Inauguracji Roku Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej  2022/23 w Myślenicach. 

Kontynuuj czytanie

Edukacja

„Tylko dusza za krzyżem w stronę Boga szła powoli”- 78. Rocznica Pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika.

Opublikowano

w

„Tylko dusza za krzyżem w stronę Boga szła powoli”- 78. Rocznica Pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika.

Od 1983 społeczność gminy Wiśniowa i gminy Dobczyce, poprzez wspólną organizację Sztafety Szlakiem Walk Partyzanckich, czci pamięć tych, którzy podczas II wojny światowej, walczyli w tym rejonie o niepodległą Polskę. Pamięć żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, oraz ofiar pacyfikacji Wiśniowej i Lipnika wybrzmiała również w 2022 roku i to w bardzo dobitny sposób. 

Kontynuuj czytanie

Edukacja

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Opublikowano

w

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Gmina Myślenice:

16 WRZ O 18:00 – 18 WRZ O 14:00

Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej 2022/2023 „Nie ma lipy!”

Inauguracja Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej 2022/2023 „Nie ma lipy!” | Facebook

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Piątek – 16.09.2022 r. godz. 17.00 ,,DZIEJOPIS. KLISZCZACKI TRÓJKĄT” w

MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI w Myślenicach

 

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

spotkanie z autorem: Bartłomiejem Dyrczem

Myślenicki Bieg Uliczny szczegóły 18 września

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

 

Ważne!!!  W dniu 18.09.2022 (niedziela) w związku z wydarzeniem Myslenicki Bieg Uliczny 2022 w godzinach 9:45 – 11:15 na terenie Zarabia, oraz Osieczan wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu. Z tego powodu od godziny 9:45 do godziny 11:15 zamknięty będzie ruch na ulicach: Parkowa, Zdrojowa, oraz kontynuacja ulicy Zdrojowej, aż do skrzyżowania w Osieczanach. Bardzo prosimy o zaplanowanie wyjazdu pojazdami z posesji przed godziną 9:45 lub po godzinie 11:15. Za utrudnienia przepraszamy ‼️

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „UWAGA! czasowa zmiana organizacji ruchu w dniu 18.09.2022 (niedziela) KRAKÓW 967 MYŚLENICE Osieczany Parkowa Zdrojowa Modrzewiowa Zamknięcie ulic: ul. ZDROJOWA ul. PARKOWA nastąpi w godzinach: 9:45- 11:20 ZAKOPANE”

Koncert Noro Lim – 20. lecie Zespołu 18 września godz. 18:00 Piwnica Pod Lwem Myślenice

(4) NORO LIM – DWUDZIESTOLECIE. Zaproszenie na koncert jubileuszowy – YouTube

Rynek Pełen Dźwięków 18 września  Rynek Myślenice

Może być zdjęciem przedstawiającym 10 osób, ludzie grający na instrumentach muzycznych, ludzie stoją i tekst


Gmina Dobczyce

MAŁOPOLSKA MAJKA DAYS JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ

Małopolska Majka Days - plakat

Dobczyce ponownie staną się gospodarzem tej prestiżowej ogólnopolskiej imprezy, a na starcie obok zawodników stanie brązowy medalista olimpijski Rafał Majka. Kolarze, podobnie jak w latach ubiegłych, wystartują z ul. Witosa (przy Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach).

Dla wszystkich kibiców i zainteresowanych przedstawiamy harmonogram imprezy:

  • 07:00 – 09:30 – Odbiór pakietów startowych w Biurze Zawodów
  • 09:45 – Odprawa techniczna przed startem wyścigów ze startu wspólnego (każdy dystans)
  • 10:00 – Start Dystans „DŁUGI” Gran Fondo
  • 10:15 – Start Dystans „ŚREDNI” Medio Fondo
  • 10:30 – Start Dystans „KRÓTKI” Adventure
  • 10:45 – 11:30 – Imprezy towarzyszące
  • 14:30 – Dekoracja dystansu „KRÓTKI”
  • 14:45 – Dekoracja dystansu „ŚREDNI”
  • 15:00 – Dekoracja dystansu „DŁUGI”

Przebieg tras i szczegóły znajdziecie na: http://www.majkadays.com/

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i tekst „лestr W PODRÓŻY 19.09.2022 r. (poniedziałek) SUPERPO SUPER godz. 18:00 Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach {3: MiejskaBibllotekaPubliczna Dofinansowanoz środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji”

Jeszcze kilka dni dzieli nas od tego wyjątkowego spotkania! 😍
Dołączcie do wydarzenia i przyjdźcie 19.09.2022 r. o godz.18:00 do naszej biblioteki.
JESTEM W PODRÓŻY ❤️ Stasia Piąstka i Michał Piąstka wraz z dziećmi opowiedzą o swojej podróży życia i wspólnym wędrowaniu.
ZAPRASZAMY.
………………………………………………
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Gmina Pcim

Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu i tekst „ORGANIZATOR Gmina Pcim GOKiS Pcim SCHRONISKO PTTK KUDŁACZE 18 WRZEŚNIA 2022 (NIEDZIELA) GODZ. 15.30 konkursy z nagrodami występy zespołów regionalnych degustacja potraw regionalnych zabawa taneczna DJ BROTHERS GMINNY OŚRODEK KULTURY SPORTU Mi zaprasza na ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA I KORPIELA Kakwramh "Jesteśmy Was" Sponsorzy: AGSystem ”N Patronaty medialne: TERBAU Lody Mili TROJBUD KrakowskiBankSpóldzielczy BZOMEX SYYWDAkIA'LODOW Û Myślenice SEDNO DZIENNIKPOLSKI MYŚLENICKA”


Gmina Wiśniowa

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją, na świeżym powietrzu i tekst „M MAŁOPOLSKA ×XXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich 17 WRZEŚNIA 2022 SUCHA POLANA (LIPNIK) 11:00 POLOWA MSZA ŚWIĘTA Wojskowa grochówka Inscenizacja bitwy partyzanckiej Pawilon Edukacyjny PZL Kraków Konkursy atrakcje dla dzieci Projekt zrealizowano przy wspa finansowym Województwa Małopołskiego UBOMIR PTTK POWIAT MYŚLENICKI ZIEMIAM DOBRYM KLIMACIE PANSTHON Malta Służba Medyczna TELWIZJAINERNETOWA Myślenice REGINPOLUDNE LITV MYŚLENICKA gazeta Miastolnfo”

 

Nieco później:

19 września: Sztaferta Szlakiem Walk Partyzanckich Dobczyce -Wiśniowa – szczegóły 

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

16-18 września. Co ciekawego w okolicy? Zobacz, wybierz, bądź!

Nieco dalej:

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i tekst „17 PLAC SOLANKOWEJ ALNISOLIWIELICZKA 09 PIKNIK 2022 STRAŻACKI 150 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ WIELICZCE JUBILEUSZ pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolite Polskiej Andrzeja Dudy DARMOWE ATRAKCJE DLA KAŻDEGO 14:00 strażackie zabawy dzieci 18:00 CHASE'A zabawy terenowe Kopalni dachowania strażackie STRAŻACKIE 30 LAT PAŃSTWOWEJ STRAZY POŻARNEJ WIELICZCE popcorn 15:00 Orkiestry 16:00 POWIAT WIELICKI Występy artystycznei imuzyczne UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE 11:30 Wieliczce scenie Centrum Tańca Ruchu akcja Kamila Łowas zzespołem Polskie swiatowe przeboje 12:30 18:30 KONCERTY GWIAZD WIECZORU ulicamimiasta Wieliczka" przy Solankowej Kopalni Wieliczka" Jubileuszu1 yPożarnej: Wieliczka sztandaru 20:30 LISOWSKA CZADOMAN Teatr ognia NAM 21:00 Wspólna zabawaz DJ-em POLCK GR Remiza.pl TVP3 DZIENNIKPOLSKI wpazkacityo”

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i tekst

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane