Connect with us

Gmina Pcim

Regio-Mural w Pcimiu, o co chodzi?

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Pcim: Regio-Mural w Pcimiu budzi nie lada emocje. Przypomnijmy celem powstania dwóch murali w Pcimiu i Stróży o tematyce regionalnej, jak mówią pomysłodawcy.

Link do materiału dotyczący projektu:

https://www.myslenice-itv.pl/regio-mu-rozpoczal-sie-nabor-do-projektu/

Jak się okazuje mural rozbudził emocje mieszkańców na nowo w sierpniu, cytujemy zatem co następuje:

„Oświadczenie w związku wypowiedziami Proboszcza Parafii św. Mikołaja w Pcimiu – ks. dr. Lucjana Pezdy na temat projektu „Regio-mural Kliszczacy”.

Dnia 3 sierpnia 2019 roku ks. dr Lucjan Pezda wygłosił kazanie, którego fragmenty odnosiły się do naszej inicjatywy społecznej, przedstawiając ją w sposób wybiórczy, zmanipulowany, poparty jedynie własnymi wyobrażeniami, krzywdząc w ten sposób zarówno organizatorów projektu, jak i jego uczestników. Z ambony można było usłyszeć m.in. o tym, iż projekt „Regio-mural Kliszczacy” wykonywała fundacja popierająca LGBT, prawa kobiet do aborcji, a kogut wykonany na jednym z murali symbolizuje zdradę, fałszywość. Na końcu pojawiło się wezwanie, brzmiące mniej więcej: „Uważajcie, bo wasze dzieci też to robiły i brały w tym udział”.

Dnia 10 sierpnia 2019 roku jako pomysłodawcy i organizatorzy z własnej inicjatywy spotkaliśmy się z ks. proboszczem, prosząc o wyjaśnienia oraz informacje, na jakiej podstawie wygłosił takie opinie. Ksiądz powiedział, że przyszła do niego pewna mama zaniepokojona obecnymi działaniami fundacji Klamra, wykonawcy naszych warsztatów. Podczas spotkania okazało się, że ks. dr Lucjan Pezda w ogóle nie orientował się w tym, czego dotyczy projekt, jak przebiegały prace nad nim i jaką rolę pełniła w nim w.w fundacja. Nie zapoznał się także z żadnymi informacjami na temat projektu dostępnymi publicznie na stronie projektu. Nie odpowiedział na pytanie, dlaczego nie poprosił żadnego z organizatorów o jakąkolwiek weryfikację swoich przypuszczeń. Otrzymał od nas także fragmenty słownika symboli Kopalińskiego, w którym zaprezentowana jest rozległa symbolika koguta – daleko odbiegająca od jednostronnej opinii przedstawionej z ambony. Zaraz pod terminem kogut czytamy bowiem m.in.: „jest symbolem słońca, światła, świtu, czujności, Sędziego Świata, Chrystusa, zmartwychwstania, czasu, św. Piotra, zdrady, pokuty (…), i dalej: „Mimo że kogut jest związany z ogniem, pianie jego ma w wierzeniach ludu uśmierzać pożary. Lampy w kształcie koguta symbolizowały Chrystusa: wizerunki koguta na grobowcach – zmartwychwstanie” (s. 146). Spotkanie zakończyło się z naszej strony wezwaniem do sprostowania swoich opinii. Niestety już następnego dnia (11 sierpnia 2019 roku) ks. Proboszcz na mszach świętych o godzinie 7.30, 9.00 oraz 11.30 powrócił do sprawy regionalnych murali, powielając krzywdzące i wybiórcze oraz zmanipulowane opinie dotyczące fundacji i powtarzając m.in.: „Dla mnie kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej”, „niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci następnym razem”.

Projekt „Regio-mural Kliszczacy” powstał z inicjatywy mieszkańców Gminy Pcim w ramach Stowarzyszenia Incjatyw Lokalnych „Talent”. Otrzymał dofinansowanie fundacji PKN Orlen „Dar serca” w konkursie grantowym „Moje miejsce na ziemi”. W ramach projektu odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego dotyczące tradycji regionalnej, street artu, legalności wykonywania graffiti. Firma, która została wybrana do realizacji projektu jest jedną z najlepszych i najbardziej profesjonalnych firm w Polsce zajmujących się muralami. Przekonania i światopogląd pracowników fundacji są ich prywatną sprawą. Podkreślamy, iż nie miały one ŻADNEGO przełożenia ani na projekt, ani na pracę z dziećmi. Każdy może zapoznać się z dostępnym publicznie profilem działalności, sprawdzić efekty i samodzielnie je ocenić.

Celem projektu było powstanie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich. Warsztaty zostały przeprowadzone profesjonalnie i bez zarzutu. Podczas nich zostały zapewnione najwyższe, wręcz więcej niż wymagane, środki bezpieczeństwa. Zawsze podczas zajęć prowadzonych przez Dariusza Paczkowskiego była obecna osoba o uprawnieniach pedagogicznych. Podczas zajęć nie pojawiły się ŻADNE treści o charakterze światopoglądowym czy też promujące LGBT lub prawa kobiet do aborcji. Dzieci spędziły czas w sposób twórczy, zyskały dużo nowej wiedzy i umiejętności, o czym same mówią w reportażu z projektu.

Czujemy się zdumieni i zażenowani, iż musimy to tłumaczyć, ale o tym, dlaczego jako symbol Pcimia został wybrany kogut mówi sam uczestnik projektu w reportażu przygotowanym przez ITV Myślenice, z którym ks. Proboszcz niestety się nie zapoznał: „Sami wymyśliliśmy ten projekt (…) Zaproponowaliśmy koguta, bo Pcim jest wsią (…) a jak się rano wstaje, to na wsi budzi kogut, a nie budzik” – link do filmu w komentarzu (3:47).

Jako organizatorzy i mieszkańcy nie wyrażamy zgody na takie standardy. Łatwo powiedzieć coś z ambony, co dezawuuje pracę wielu osób. Praca ta doceniana została nie tylko przez uczestników projektu, ale także zwykłych przechodniów i wielu mieszkańców gminy. 

Dziwimy się, iż osoba, która ma taki autorytet i jest wysoko wykształcona, nie dokonała podstawowej weryfikacji faktów, nie zapoznała się z dostępnymi informacjami, filmami dotyczącymi projektu oraz nimi manipuluje – jedynie dla własnych celów. Czujemy się dotknięci, ponieważ od Proboszcza oczekiwać należałoby wsparcia wartościowych inicjatyw społecznych, natomiast takie wypowiedzi narażają na szwank pracę społeczną wielu ludzi i generują w mieszkańcach strach przed jakąkolwiek aktywnością oraz stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta (który pieje przecież także na gospodarstwie plebanii) bezpodstawnie wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem tego, iż symbolizuje on w naszym projekcie … po prostu wieś…

Zachęcamy do zapoznania się z reportażem z projektu ITV Myślenice: „Regio-murale zdobią gminę Pcim” dostępnym na tej stronie internetowej: link w komentarzu.

Pomysłodawcy i organizatorzy:
Karolina Jędrysek
Dariusz Martynowicz
Katarzyna Zięba
Adam Żądło

źródło: Regio-mural Kliszczacy

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Grudzień 2019
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« Lis   Sty »
target="_blank"

Facebook

Najczęściej czytane