Connect with us

Artykuł Społeczny

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

Opublikowano

w

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic
Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic
Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

Czy słyszeliście już od rolnictwie miejskim?  Uprawa warzyw hydroponicznie przez cały rok w kontenerach to już się dzieje, tuż obok nas w Myślenicach. Innowacja w obszarze upraw, której podstawą jest skrócenie łańcucha dostaw i umożliwienie produkcji żywności roślinnej zwłaszcza w aglomeracjach miejskich. Założycielami i pomysłodawcami upraw wertykalnych w kontenerach są Marcin Firla i Bartłomiej Burkowicz założyciele spółki BMGreenish.

Pionowe uprawy – zielone ściany – cieszą się coraz większym zainteresowaniem z dwóch względów oszczędności miejsca i pieniędzy. BMGreenish to system uprawy wertykalnej w kontenerach zaś rośliny rosną w „kieszeniach” na stelażach, które wykonane są ze stali nierdzewnej.  Taka uprawa odbywa się przez cały rok, niezależnie od panujących warunków pogodowych.  Ułatwia to całoroczną produkcję roślin i ogranicza import towarów. We wnętrzu kontenera pokrytego folią aluminiową odbijającego światło, panują warunki sprzyjające wzrostowi roślin. Wilgotność i temperatura powietrza jest stale kontrolowana oraz są regulowane stosownymi urządzeniami.

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

Warto dodać, że kontener BMGreenish jest prototypem zbudowanym na bazie istniejącego blaszanego kontenera, ocieplonego pianką i wełną. Przednia szyba z poliwęglanu pozwala na wykorzystanie słońca do ogrzewania, jak i nasłonecznienia roślin. Rośliny są doświetlane lampami typu LED dostarczonymi przez firmę Plantalux. Aby uprawa była bardziej samowystarczalna, podejmowane są próby założenia paneli fotowoltaicznych służących do asymilacji i przetworzenia niezbędnej energii do prowadzenia upraw. Kontener prototypowy ma wymiary 6 m długości i po 2 m wysokości i szerokości.

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

 

Misją BMGrenish

Umożliwienie dostępu do roślin przez okrągły rok.  Wykorzystanie technologii do automatyzacji upraw oraz wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Wyeliminowanie importu roślin.

 

Za każdą firmą, każdym pomysłem stoją ludzie. Kto zatem stoi za marką  BMGreenish Bartłomiej Burkowicz – konstruktor oraz Marcin Firla – product manager,  który jest motorem napędowym przedsięwzięcia.

Krótka rozmowa z pomysłodawcami BMGrennish Bartłomiejem Burkowiczem i Marcinem Firlą.

Skąd jesteś? Czym najczęściej bawiłeś się w dzieciństwie?

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z MyślenicBartłomiej Burkowicz: Urodziłem się w Krakowie. Konstruktor z ciekawości nie z zamiłowania.  W dzieciństwie byłem mistrzem w rozbieraniu zabawek na części, raz ciotka podarowała mi betoniarkę i jeszcze nie zdążyła usiąść ja już wiedziałem co jest w środku:)  Oglądałem chyba wszystkie odcinki Adama Słodowego, i on zawsze powtarzał ze nie musimy tego robić w domu oczywiście robiłem odwrotnie i powtarzałem prawie wszystkie eksperymenty. Uwielbiam rozwiązywać problemy i robić coś łatwiej.

Marcin Firla: – Tworzenie rozwiązań do problemów, które napotykałem, przykład zrobienie sobie własnej deski do snowboardingu, kiedy nie było jeszcze dostępu do takiej technologii a potrzeba już była. Zawsze patrzyłem na wszystko inaczej, tak ze się da. Innym przykładem może być eksperymentowanie w kuchni i przekonywanie Mamy do tego by tez spróbowała podejść do gotowania inaczej. Motto przewodnie cos z niczego, przykład: Wino bananowe.

Czym jest taka uprawa wertykalna?

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z MyślenicBartłomiej Burkowicz: Jest to uprawa roślin przy zminimalizowaniu kontaktu ze światem zewnętrznym nawet bez użycia ziemi (kokos) i przy jednoczesnym dostarczaniu wszystkiego co potrzebuje, światło jedzenie klimat.  Rośliny rosną poziomo, pod kątem i pożywka jest podawana bezpośrednio do korzeniu (część jadalna nie ma kontaktu z pożywieniem co zapewnia minimalizację chorób).

Czemu pomysł na wertykalne uprawy?

Marcin Firla: – Wertykalne uprawy po to by wykorzystać dostępne przestrzenie do granic możliwości, zminimalizować ilość pracy do otrzymania takich samych lub i większych efektów, plonów. Ponadto by odciąć się od jak największej ilości czynników, które mogą pokrzyżować plany upraw. Ogólnie rzecz biorąc, to pójście w stronę samowystarczalności.

Na jakim etapie  jesteście w BMGgreenish i jakie macie plany?

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z MyślenicBartłomiej Burkowicz: Prototyp działa jest przetestowany, przystępujemy teraz do reklamowania się i edukowania odbiorców w celu sprzedaży systemu uprawowego w 3 wersjach. Kontener z wyposażeniem. Ścianka uprawowa do użytku domowego (mamy już kilka wersji). Taca uprawowa dla dzieci oraz jesteśmy otwarci na propozycje z zewnątrz i problemy, jeżeli ktoś ma problem do rozwiązania my się śmiało możemy podjąć go rozwiązać.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów.

Redakcja Myślenice iTV

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic  Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

 

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic      Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

 Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic     Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

  Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic   Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

Rolnictwo miejskie – innowacyjna uprawa wertykalna firmy BMGreenish z Myślenic

 

Źródła: Bartłomieja Burkowicz spotkanie 15 grudnia 2021 r.

https://www.bmgreenish.com

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Artykuł Społeczny

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

Opublikowano

w

Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu
Głogoczów. Nie ma takiej drugiej jak „Ciocia Helenka”. Posłuchajcie autorskich wierszy o rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu

W każdej miejscowości są osoby, obok których nie można, nie powinno się przejść obojętnie. W Głogoczowie jedną z takich osób, jest urodzona 8 lutego 1944 roku Helena Dziedzic, zwana potocznie przez wielu mieszkańców „Ciocią Helenką”. Pani Helena to prawdziwa skarbnica wiedzy na różnorodne tematy- szczególnie te związane z dawnymi  tradycjami Głogoczowa czy ludowymi przyśpiewkami. 

„Ciocia Helenka” od wielu lat pisze, śpiewa, recytuje- wiersz na każdą okoliczność przygotowuje.  O tym, że tak jest, można się przekonać podczas wydarzeń z udziałem Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie- którego Pani Helena jest aktywną członkinią. Chociaż aktywną to chyba za mało powiedziane- to prawdziwa dusza towarzystwa i wulkan pozytywnej energii. Działalność społeczna Pani Heleny, to dowód na to, że w słowie „senior” mieści się dużo więcej niż tylko określenie czasu jesieni życia. 

W 2020 roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie realizowało projekt „Nasz Senior – nasz Skarb”, którego celem było zachowanie tożsamości lokalnej Głogoczowa poprzez przeciwdziałanie skutkom epidemii jakim była izolacja społeczna seniorów z Głogoczowa. W ramach projektu, zaplanowane zostały nagrania 4 filmów/ wywiadów z wybranymi głogoczowskimi seniorami, którzy opowiedzieli jak dawnej wyglądało życie w ich wsi. Jako pierwsza o zwyczajach ślubnych w Głogoczowie swoje wspomnienia przekazała właśnie Pani Helena Dziedzic.

Wywiad można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=jf-4-tvM3dA&t=2s

O tym, że „Ciocię Helenkę” długo nie trzeba namawiać do aktywności- również tych nieszablonowych, przekonać się można było całkiem niedawno. Gospodynie nagrały bowiem rapowy utwór w którym zachęcały do wspólnego włączenia się w archimistrzostwa tagowania. „Ciocia Helenka” w rapowaniu odnalazła się bardzo szybko, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ta forma wyrazu bardzo jej się spodobała. 

Rap gospodyń dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=uoQaPP27tNo

Dziś jednak chcemy zaprezentować Państwu zbiór twórczości Pani Heleny, który zarejestrowaliśmy podczas realizacji jednego z projektów dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. To między innym wiersze o…rodzinie, życiu, a nawet księdzu proboszczu. 

 

 

 

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Opublikowano

w

Czad- cichy zabójca….Z tymi informacjami warto się zapoznać

Tlenek węgla (CO, nazwa zwyczajowa: czad) powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do całkowitego spalania. Tlenek węgla może być również produktem spalania gazu ziemnego. Czad jest gazem bardzo niebezpiecznym ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Tworzy połączenie zwane karboksyhemoglobiną, które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Już wdychanie powietrza ze stężeniem 0,16% objętościowego CO, powoduje po dwóch godzinach zgon.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.

Infografika dotycząca bezpiecznych zachowań dotyczących czadu: - wietrz pomieszczenia w których korzystasz z term i pieców gazowych, - zainstaluj czujnik czadu, - nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, - sprawdź szczelność przewodów kominowych, - sprawdzaj wentylację, zwłaszcza łazienek, - objawy zatrucia tlenkiem węgla: zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, ból głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech, zaburzenia tętna. W każdym niepokojącym przypadku natychmiast dzwoń pod 112.

 

Objawy zatrucia

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależne są od stężenia CO we wdychanym powietrzu oraz od stężenia karboksyhemoglobiny we krwi. Do najważniejszych objawów, które mogą mieć różne natężenie, należą:

 • ból głowy;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zawroty głowy;
 • osłabienie;
 • wymioty;
 • konwulsje, drgawki;
 • utrata przytomności;
 • śpiączka;
 • zaburzenia tętna;
 • zwolniony oddech.

Kiedy?

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków są:

 • wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze;
 • niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych;
 • niesprawne przewody kominowe w budynków;
 • niedrożna wentylacja pomieszczeń;
 • pożary.

Czad – ochrona

 • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić;
 • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do kratki;
 • nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych;
 • upewnić się, że użytkowane piecyki, kuchenki czy termy gazowe są sprawne; używać ich zgodnie z instrukcją producenta;
 • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania systemów wentylacji pomieszczeń, ponieważ okna wykonane w nowych technologiach zapewniają dużą szczelność;
 • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien;
 • zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania;
 • w wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, a istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Szczegółowe informacje na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i tego jak im zapobiec na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

http://www.straz.gov.pl/porady/czad

Instytucjami monitorującymi zagrożenie jest Państwowa Straż Pożarna oraz Nadzór Budowlany.

 


Źródło: https://www.gov.pl/

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Opublikowano

w

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ
Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

27 listopada 2022 roku w Hali Sportowej przy Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach szachiści z całego powiatu myślenickiego oraz pasjonaci królewskiej gry z sąsiednich miejscowości zakończyli wspólną wędrówkę po wszystkich gminach powiatu, tym samym kończąc projekt SZACHY NIEDZIELĄ, w którym uczestniczyli od marca tego roku.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

W Myślenicach rozegrano dziewiąty turniej całego cyklu spotkań szachowych, oraz uroczyście rozdano nagrody w klasyfikacji generalnej dla zwycięzców. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, dyplomami i atrakcyjnymi nagrodami.

Patronat honorowy nad całym IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach objął Starosta Powiatu Myślenickiego Pan Józef Tomal, a w zależności w jakim regionie odbywał się turniej- włodarze poszczególnych gmin. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji ORLEN. Organizatorzy, czyli  Stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów oraz Ognisko TKKF Dobczyce szczególne podziękowania kierują do Pana Marcina Sudra, który nieustannie od wielu lat, wspiera działania na rzecz miłośników królewskiej gry.

Wielki Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach – SZACHY NIEDZIELĄ

Szachy Niedzielą- połączyły podczas tych dziewięciu spotkań ok 300 szachistów, spośród których większa część wędrowała od gminy do gminy rozgrywając turnieje szachowe i zbierając punkty do klasyfikacji generalnej. Imponującym jest fakt, że turnieje szachowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród szachistów z całej Małopolski – spotkania te połączyły kluby szachowe, pokolenia, rodziny i przyjaciół. 

Poniżej prezentujemy pełną klasyfikacje zwycięzców:

W klasyfikacji: Najlepsza Rodzina Szachowa

I miejsce Rodzina Jaśkowiec z Trzemeśni

II miejsce Rodzina Satoła z Fałkowic

III miejsce Rodzina Łapczyńskich z Krakowa

W poszczególnych grupach:

Gr A

 1. Dariusz Dziewoński (MAT Myślenice)
 2. Artur Łapczyński (UKS Goniec Staniątki)
 3. Maksymilian Nowakowski (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka Natalia Górnisiewicz (Ognisko TKKF Dobczyce)

Gr B

 1. Kamil Wawro (MKS MOS Wieliczka)
 2. Łukasz Grabowski (Ognisko TKKF Dobczyce)
 3. Jakub Bylica (Jordanów)

Najlepsza zawodniczka: Aleksandra Jaśkowiec (MAT Myślenice)

Gr C

 1. Maciej Jamrozik (MAT Myślenice)
 2. Tomasz Satoła (MAT Myślenice)
 3. Jakub Jamka (Ognisko TKKF Dobczyce)

Najlepsza zawodniczka: Faustyna Wrona (MKS MOS Wieliczka)

Gr D

 1. Szymon Machaj (KKSZ Kraków)
 2. Artur Kurowski (MAT Myślenice)
 3. Patryk Kot (UKS Goniec Staniątki)

Najlepsza zawodniczka: Anna Jamrozik (MAT Myślenice)

Dziewięć dni, dziewięć gmin powiatu myślenickiego, dziewięć turniejów szachowych i wspólnych spotkań przyniosło oczekiwane efekty:  integracja środowiska szachowego, pokazanie – rodzinom, dzieciom i młodzieży ciekawego sposobu na spędzanie czasu wolnego i poznawanie nowych, dotąd dla niektórych nieznanych miejsc. Projekt zakończył się pełnym sukcesem i satysfakcją.


Informacje i zdjęcia: MAT Myślenice

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane