Z dniem 1 lutego ruszyła w całym kraju kwalifikacja wojskowa, której procedurą zostanie objętych około 240 tysięcy osób. W powiecie myślenickim, do 11 marca 2016 roku przebadanych zostanie 830 osób z rocznika 1997, oraz 50 osób urodzonych przed 1997 rokiem. Mężczyźni i kobiety, których dotyczy kwalifikacja zobowiązani są do wstawienia się w określonym terminie i miejscu przed powiatową komisją lekarską, wojskowym komendantem uzupełnień, oraz przedstawicielem wójta i burmistrza. W przypadku naszego powiatu kwalifikacja wojskowa odbywa się pod przewodnictwem lek. med. Andrzeja Homendy, oraz lek. med. Andrzeja Cyganka.
Osoby, które zostały wezwane po raz pierwszy powinny zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 3×4 cm bez nakrycia głowy a także dokumenty potwierdzające wykształcenie, lub zaświadczenie o kontynuacji nauki.
Badania przeprowadzane są w celu określenia kategorii do czynnej służby wojskowej.
kategoria A- orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej
kategoria B-orzeczenie o czasowej niezdolności do służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy
kategoria D-orzeczenie o niezdolności do służby wojskowej w czasie pokoju
kategoria E-orzeczenie o niezdolności do służby wojskowej zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie mobilizacji wojennej.
W sytuacji kiedy komisja lekarska nie jest w stanie określić stopnia zdolności do służby wojskowej, może skierować daną osobę na specjalistyczne badania lub obserwację szpitalną. Obowiązek wstawienia się przed komisją może również zostać przeniesiony na inny dzień, jednak w takim wypadku należy niezwłocznie poinformować wójta/burmistrza/prezydenta miasta o przyczynach, które nie pozwalają na wykonanie badań w przewidzianym terminie.
Obowiązek kwalifikacji wojskowej został wprowadzony po zawieszeniu obowiązkowej służby wojskowej i przejściu na armię zawodową.
Opracowanie:Ewelina Mielecka-Stankiewicz
Źródło:Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Starostwo Powiatowe w Myślenicach