fbpx
Connect with us

Gmina Raciechowice

„Śmierć gminy, trwa przywracanie akcji serca” – IV Sesja Rady Gminy Raciechowice 15.03.2019

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

raciechowice

RACIECHOWICE: IV sesja Rady Gminy Raciechowice, która odbyła się 15 marca 2019 roku odsłoniła tragiczną sytuację finansową w jakiej znajduje się obecnie gmina. W porządku obrad znalazło się 20 punktów pośród których najważniejszymi było wystąpienie prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej Mirosława Legutko, oraz wójta gminy Wacława Żarskiego, który przedstawił aktualny stan finansów gminy.

Od kilku lat mówiło się o „trudnej” sytuacji gospodarczej gminy z której szukano wyjścia, jak się okazuje nie tylko nieskutecznie, ale nade wszystko nieudolnie. Prezes obrazowo przedstawił fatalny stan finansów, tragiczną, najgorszą w Polsce sytuację gminy Raciechowice. Nowy wójt oraz nowa rada stanęli przed nie lada wyzwaniem, na roczny budżet na poziomie 30 mln – przypada dług bagatela 39 milionowy. Ostatnie decyzje poprzedniej władzy podjęte w 2018 roku podwyższyły ów dług do takiej właśnie kwoty!
„Jestem tu aby uświadomić mieszkańcom, że nie jest tak, że kiedyś było fajnie teraz jest niefajnie, ale dziś jest bardzo niefajnie bo kiedyś było niefajnie”. Użył mocny słów, by dotrzeć do świadomości mieszkańców „jesteście martwi, trwa przywracanie akcji serca”, „sytuacja jest tragiczna, będziecie walczyli, żeby gmina była gminą.” Mówił o dwóch możliwościach zgaszenie światła w gminie lub podęcie walki o gminę. Prezes wspomniał również, że o pewnych rzeczach nie zdarzało mu się do tej pory słyszeć, a takowe miały miejsce w Raciechowicach. Ewenement na skalę całej Polski, niestety nie ma się z czego cieszyć!

Walka oznacza staranne przygotowanie „programu naprawczego” przez wójta i gminę, jego akceptację przez RIO, konsekwentne wdrażanie w życie i działanie w oparciu o politykę „zaciskania pasa” przez kolejne 5 lat. Radykalne cięcia kosztów oraz zerowe inwestycje. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że nie ma gwarancji, czy program naprawczy przyniesie oczekiwane skutki.
Radni podjęli decyzję o walce o swoją gminę. Pytanie tylko czy do wszystkich dotarło w jak tragicznej sytuacji jest gmina?
Teraz kolejne kroki przed wójtem i radnymi, misja jest trudna, ale cytując prezesa RIO „walczy się do końca.”

część 1. Wystąpienie wójta gminy Raciechowice Wacława Żarskiego oraz prezesa RIO Mirosława Legutko

/cały materiał z sesji jeszcze dziś na naszej stronie/

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

Maj 2021
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« Kwi   Cze »
target="_blank"

youtube

Najczęściej czytane