Connect with us

Edukacja

Stanowisko MKO NSZZ „Solidarność” w Myślenicach w sprawie projektu likwidacji gimnazjów

Opublikowano

w

DOMYSLNE

GMINA MYŚLENICE: Poniżej publikujemy stanowisko Międzyzakładowej Komisji Oświaty NSZZ „Solidarność” w Myślenicach w sprawie projektu likwidacji gimnazjów (tekst przesłany przez MKO NSZZ „Solidarność” w Myślenicach , poddany jedynie korekcie redakcyjnej). 

„W nawiązaniu do opublikowanego tekstu, przesłanego przez biuro poselskie pana Jarosława Szlachetki (tekst „Związkowcy z posłem o reformie edukacji” z 13.10.2016 – przyp. red.), dotyczącego spotkania przedstawicieli MKO NSZZ „Solidarność” w Myślenicach z posłem na Sejm Jarosławem Szlachetką,  dotyczącego zagadnień związanych z planowaną reformą oświaty, pragniemy uzupełnić zamieszczone informacje o najistotniejsze, przedstawione przez nas na spotkaniu kwestie:

– wyraziliśmy swoje negatywne stanowisko wobec projektu likwidacji gimnazjów. Naszym zdaniem Ministerstwo Edukacji nie przedstawiło merytorycznych argumentów, wykluczających na przykład możliwość przeprowadzenia zmian programowych w ramach istniejącego systemu szkolnego;

– wyraziliśmy sprzeciw wobec niektórych wypowiedzi pani minister, z których można wywnioskować, że negatywnie ocenia jakość pracy nauczycieli gimnazjów;

– wyraziliśmy zaniepokojenie zniknięciem z obecnych wypowiedzi pani minister, koncepcji „nowoczesnej szkoły nawiązującej do dobrych wzorców zachodnich”, w których uczeń wraca po szkole do domu po odrobieniu zadań i częściowym przygotowaniu się do zajęć, na kolejny dzień pod opieką nauczycieli. Miało to umożliwić zwiększenie efektywności nauczania, odciążenie rodziców i zwiększenie miejsc pracy dla nauczycieli, co pozwoliłoby uniknąć zwolnień, spowodowanych likwidacją gimnazjów;

– przedstawiliśmy swoje propozycje w kwestiach dotyczących pedagogów, psychologów i bibliotekarzy w proponowanym nowym systemie;

– zwróciliśmy uwagę na rolę doradztwa zawodowego w sytuacji planowanej reformy szkolnictwa zawodowego. Proponowana liczba godzin doradztwa zawodowego jest niewystarczająca, drastycznie niższa od potrzeb i na przykład obecnie realizowanych w gimnazjach, prowadzonych przez samorząd miasta i gminy Myślenice;

– wyraziliśmy przekonanie o konieczności wzmocnienia kształcenia w tzw. „przedmiotach ścisłych”;

– zwróciliśmy uwagę na trudności, jakie napotkają dzieci obecnych klas szóstych szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjów. Za niespełna trzy lata uczniowie tych dwóch roczników jednocześnie przejdą do szkół średnich, co spowoduje w większości tych szkól naukę na dwie zmiany;

– wyraziliśmy obawy o proces tworzenia nowej sieci szkół przez jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli reforma zostanie wprowadzona w życie, to według projektu, samorządy będą musiały opracować nową sieć szkół do połowy lutego. Biorąc pod uwagę, iż projekty nie zostały jeszcze skierowane do Sejmu, należy przypuszczać, że cały proces legislacyjny zostanie ukończony pod koniec grudnia i dopiero wtedy będą znane, istotne dla tworzenia nowej sieci szkół przepisy. Samorządy będą miały bardzo mało czasu na prawidłową realizację całego procesu, w którym powinien się znaleźć czas na konsultacje z rodzicami, środowiskami lokalnymi i nauczycielskimi.

Na koniec wręczyliśmy panu posłowi propozycje działań osłonowych dla nauczycieli, gdyby wbrew naszemu stanowisku zostały wprowadzone zmiany, powodujące likwidację gimnazjów.”

 

Źródło: MKO NSZZ „Solidarność” w Myślenicach

 

Kontynuuj czytanie

Edukacja

KRUS zaprasza dzieci roników! Kurs e – learningowego pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

Opublikowano

w

KRUS zaprasza dzieci roników! Kurs e – learningowego pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

Placówka Terenowa KRUS Myślenice, informuje że po raz czwarty zostanie przeprowadzone losowanie nagród dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, które rozwiążą i prześlą do Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego certyfikat potwierdzający ukończenie kursu e – learningowego pt. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy.”

 
Ważne by do certyfikatu dołączyć formularz zgłoszeniowy. Pocztą tradycyjną na adres: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, al. Niepodległości 190, 00-608 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: hulajnoga@krus.gov.pl z dopiskiem w tytule: „Kurs e-learningowy dla dzieci”.
 
Nagrody rzeczowe (hulajnogi) przewidziano dla 50 osób, wylosowanych spośród wszystkich dzieci, które wyślą ww. dokumenty w wymaganym terminie, tj. do 6 listopada 2022 r.
 
Szczegółowe informacje i zasady przyznawania nagród zostały umieszczone na stronie internetowej Kasy www.krus.gov.pl .
 
 
informacje: KRUS Myślenice

Kontynuuj czytanie

Edukacja

Lisiecka Przestrzeń Rozwoju. Festiwal Organizacji Społecznych – Piknik Lisiecki 2022

Opublikowano

w

Lisiecka Przestrzeń Rozwoju. Festiwal Organizacji Społecznych – Piknik Lisiecki 2022

Rynek w Liszkacj 24 września 2022. Sobotnie popołudnie. Gwarnie, barwnie, smacznie, artystycznie, zdecydowanie rówżnorodnie i atrakcyjnie. Wszystko to za sprawą Lisieckiej Przestrzeni Rozwoju, która we współpracy z Fundacją Przestrzeń Rozwoju oraz Gminą Liszki zorganizowała Festiwal Organizacji Społecznych – Piknik Lisiecki.

Wydarzenie przyjęta przez społeczność lokalną z entuzjazmem. W jednym miejscu 25 stoisk wystawienniczych i przedstawieciele 35 organizacji lokalnych. Na stoiskach moc dóbr wszelakich a na scenie ludzie dobrych serc i różnowordnych talentów.

Lisiecka Przestrzeń Rozwoju. Festiwal Organizacji Społecznych – Piknik Lisiecki 2022
Lisiecka Przestrzeń rozwoju po raz drugi zorganizowała wydarzenie z ludźmi i dla ludzi, promujące organizacje społeczne, dające okazję mieszkańcom lisieckiej ziemi do poznania wszystkich tych, którzy na co dzień działają na ich rzecz.

Kontynuuj czytanie

Edukacja

Kurier Myślenicki- odcinek 235

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki- odcinek 235

Zapraszamy na najnowszy odcinek Kuriera Myślenickiego. W tym wydaniu zawarliśmy informacje na temat: pomocy dydaktycznych zakupionych przez szkoły podstawowe w ramach programu Laboratoria Przyszłości, dofinansowań dla Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Myślenice, Zlotu  Szlakiem Walk Partyzanckich na Suchej Polanie, podziękowań dla osób zaangażowanych w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, Myślenickiego Biegu Ulicznego. W Kurierze znajdziecie także skrót z Inauguracji Roku Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej  2022/23 w Myślenicach. 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

październik 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« wrz   lis »

youtube

Najczęściej czytane