fbpx
Connect with us

Powiat myślenicki

Starosta myślenicki: będzie wsparcie dla punktu pobrań – dodatkowy personel, dzięki któremu zwiększy się ilość wykonywanych testów

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

Od kilku dni Szpital Powiatowy w Myślenicach, przeżywa prawdziwe „oblężenie”. Na przyjęcie czekają pacjenci chorzy na COVID – 19, a przed punktem pobrań wymazów w celu wykonania testu na obecność koronawirusa, zorganizowanym  w namiocie przy oddziale zakaźnym, ustawiają się długie kolejki.

W szpitalu zaczyna brakować łóżek dla chorych na COVID – 19. Ludzie z objawami zakażenia czekają przed namiotem  po kilka godzin i często są odsyłani na kolejne dni, co powoduje społeczną flustrację.

Bierzemy sprawy w swoje ręce, żeby pomóc w tym trudnym czasie naszym mieszkańcom. Wczoraj Zarząd Powiatu  przekazał prawie 60 tys. złotych na poprawę warunków obsługi osób podejrzanych o zakażenie. Będą kolejne namioty: jeden dla osób oczekujących na pobranie wymazu, gdzie będzie można usiąść i schronić się przed deszczem lub słońcem, będą toalety, i co najważniejsze, będzie wsparcie dla punktu pobrań – dodatkowy personel, dzięki któremu, skróci się czas obsługi jednej osoby i równocześnie zwiększy się ilość wykonywanych testów. To powinno zmniejszyć kolejki i ulżyć naszym mieszkańcom, bo codziennie przybywa zakażonych – mówi starosta Józef Tomal.

Jak poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki, ostatniej doby przybyło 39 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Od początki trwania pandemii koronawirusa wykryto u 1018 mieszkańców powiatu, a aktualnie zakażone są 433 osoby.

Nowa, rządowa, strategia walki z pandemią zakłada, że lekarze POZ, mogą wydawać skierowania na testy – to bardzo dobrze, tylko nie zadbano o to, żeby tę strategię w pełni zrealizować. Testy, których lekarze zlecają bardzo dużo, trzeba gdzieś wykonać. Trzeba odpowiednio wyposażonego w środki ochrony personelu, który pobierze wymaz, wypełni dokumentację, trzeba karetki i personelu, który przetransportuje próbki do laboratorium, trzeba zorganizować miejsce pobrania i trzeba za to wszystko zapłacić. NFZ zorganizował na terenie Małopolski 26 punktów pobrań, część z nich czynna jest  2 godziny, to za mało – widzimy to po kolejkach, które ustawiają się pod oddziałem zakaźnym.  To, że mamy punkt w Myślenicach i jest czynny 4 godziny, jest zasługą Dyrekcji szpitala i pracowników, którzy jeszcze mają siłę pracować,  z narażeniem własnego zdrowia– dodaje starosta myślenicki.

Znaczny wzrost zakażeń koronawirusem spowodował, że powiat myślenicki, już po raz drugi znalazł się w tak zwanej czerwonej strefie.

W powiatach będących w czerwonej strefie w każdej gminie powinien być mobilny punkt pobrań, chociaż na chwilę, 2-3 razy w tygodniu. Ludzie skarżą się, że z objawami choroby, z podejrzeniem zakażenia SARS Cov-2 muszą jeździć do Myślenic czasem kilka razy, żeby pobrać wymaz. Mobilne punkty w gminach rozwiązałyby problem. To zadanie państwa, ale my nie możemy biernie patrzeć na to co się dzieje. Podjęliśmy błyskawiczne działania: Powiat sfinansuje zatrudnienie drugiej osoby w punkcie pobrań i zapewni dobre warunki zwłaszcza, że na zewnątrz  jest coraz chłodniej – podsumowuje Józef Tomal.

Trzeba tylko mieć nadzieję, że nie braknie personelu, bo lekarze i pielęgniarki są przemęczeni, zakażają się tak jak wszyscy. Aby było jak najmniej zakażonych, apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby stosowali się do zaleceń profilaktyki COVID i stosowali zasadę DDM (Dystans, Dezynfekcja, Maseczka).


Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Październik 2020
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« Wrz   Lis »

youtube

Najczęściej czytane