Connect with us

Bez kategorii

Stefan Patyk z honorowym wyróżnieniem za aktywną działalność w Małopolsce

Avatar

Opublikowano

w

STRÓŻA: 76-letni Stefan Patyk ze Stróży został laureatem konkursu Poza-Stereotypem – Senior Roku. Odebrał honorowe wyróżnienie w konkursie dla seniorów, którzy aktywnie działają w regionie Małopolski.
W miniony poniedziałek odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, która została zorganizowana w Operze Krakowskiej. Stefan Patyk odebrał z rąk wicemarszałka Wojciecha Kozaka i posła Władysława Kosiniaka- Kamysza honorowe wyróżnienie w konkursie „Poza Stereotypem – Senior Roku 2017.”
Organizatorem wydarzenia był  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Ideą plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy nie zwracając uwagi na upływający czas realizują własne pasje, kreują otaczającą rzeczywistość i swoją postawą łamią stereotypowe postrzeganie osób starszych. Plebiscyt prowadzony jest na terenie województwa małopolskiego i dotyczy osób w wieku emerytalnym (60+), które po zakończeniu aktywności zawodowej wciąż działają w środowisku lokalnym.
Kandydaturę Stefana Patyka zgłosiło Stowarzyszenie Sportownia z Poręby wskazując na działalność obywatelską i sportową laureata z ziemi myślenickiej.
Sylwetka laureata:
Stefan Patyk urodził się w 1942 roku w Krakowie. Przez ponad 40 lat pracował z studentami jako adiunkt, pełnił też funkcję dyrektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach swojej młodości organizował wycieczki górskie i jaskiniowe oraz rajdy dla studentów AGH. Przejechał capmerem pół Europy, poznając nowe miejsca i kultury. W 1998 roku przeprowadził się Stróży koło Myślenic. Po przejściu na emeryturę prowadzi zajęcia dla słuchaczy UTW w Myślenicach i aktywnie uczestniczy w olimpiadach pływackich dedykowanych seniorom. Pomimo posiadania II grupy inwalidzkiej (ruchowej) jeździ na nartach, pływa, gra w bule oraz w speed-ball. Oprócz działalności sportowej angażuje się w akcje prowadzone przez WOŚP oraz działa jako wolontariusz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Myślenicach. W 2017 roku powołuje do życia Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny.
Działania za które została przyznane wyróżnienie:
W 2017 roku Stefan Patyk powołuje Stowarzyszenie Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny. W ramach działalności klubu raz w miesiącu odbywają się otwarte prelekcje i dyskusje na które zapraszani są specjaliści z różnych dziedzin życia społecznego. Każde z spotkań przyciąga wielu słuchaczy. W 2017 roku w myślenickim klubie wystąpiło 12 prelegentów z środowiska nauki, kultury, edukacji i polityki. Warto podkreślić, że wszyscy prelegenci prowadzą spotkania w klubie wolontariusze.
Początkiem 2017 roku Stefan Patyk jest inicjatorem założenia pierwszej w Polsce grupy sportowej w której seniorzy trenują rekreacyjnie speed-ball. Nawiązuje współpracę z Mistrzem Polski, który szkoli go zasad. Przez ponad pół roku Stefan angażuje środowisko myślenickiego UTW w rozwijanie nowego niszowego sportu. Jest także organizatorem pierwszych zawodów w speed-ballu w których wystąpili seniorzy. Na efekty jego działań nie trzeba czekać długo, bo w 2018 roku w speed-ball grają seniorzy w 6 województwach.
 
  
 
  

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Luty 2020
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
« Sty   Mar »
target="_blank"

Facebook

Najczęściej czytane