Connect with us

Gmina Myślenice

Straż Miejska przypomina ”Słońce świeci, czas posprzątać swoje śmieci”

Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Opublikowano

w

GMINA MYŚLENICE: W teorii wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są działania proekologiczne. Mamy świadomość tego, że powinniśmy zrezygnować z korzystania z plastikowych torebek i segregować odpady. Po weekendowym plenerowym rodzinnym pikniku czy spacerze generujemy sporo śmieci, czy trafiają one zawsze do kosza? Jak jest w praktyce? Czy, dorośli, wprowadzają dobre zwyczaje w swoim domu dają tym samym przykład dzieciom? Jeśli nie, najwyższa pora to zmienić. Bo w akcjach „sprzątania świata” biorą udział właśnie dzieci, które zazwyczaj po dorosłych sprzątają chociaż nie muszą tego robić!

Zaśmiecone, chodniki place i skwery to bez wątpienia niechlubne świadectwo nieszanowania przez niektórych mieszkańców, naszego wspólnego otoczenia i wizerunku Myślenic. Każdy oczekuje aby z jednej strony miasto było posprzątane i estetyczne z drugiej strony po niedzieli na terenach rekreacyjnych Zarabia, szlakach turystycznych, rowerowych czy po grilowaniu w rejonie rzeki Raby zostawiają po sobie śmietnisko.

Bywa i tak, że podrzucanie śmieci, palenie czy też wyrzucanie ich w miejscu do tego nie przeznaczonym to dla niektórych osób lub firm sposób na szukanie „oszczędności”, które docelowo wcale do nich nie prowadzą.  Myślenicka Straż Miejska od jakiegoś czasu korzysta z urządzeń, popularnie nazywanych fotopułapkami, które pozwalają na tropienie sprawców takich wykroczeń popełnianych w mało uczęszczanych miejscach. Taki „przenośny monitoring” pomógł w ujęciu mężczyzny, który w m. Polanka regularnie zaśmiecał teren należący do Gminy również sprawcy zaśmiecenia lasu w m. Borzęta zostali ukarani grzywną 1500 zł i musieli po sobie posprzątać. Obecnie trwają ustalenia sprawcy, który w m. Droginia wyrzucił na skraj lasu 45 szt starych opon. Sprawcy wyrzucający śmieci do lasu, przydrożnego rowu czy w miejsca publiczne nie mogą czuć się bezkarnie. Jakiś czas temu „strzałem w dziesiątkę” – okazał się nocny patrol, który ujął mężczyznę na gorącym uczynku nazywanego przez mieszkańców Osieczan, „śmieciarzem”. Uprzednio do tej sprawy sprawdził się również monitoring  który zarejestrował nagranie mężczyzny wysypującego z worka śmieci na przystanek. Sprawca tego czynu nie chciał być rozpoznany dlatego do tego procederu używał czarnej kominiarki i zmieniał ubranie. 

Chciałoby się, aby każdy polubił swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień zadbał aby śmieci trafiały tam gdzie ich miejsce. Segregacja odpadów jest jedną z podstaw ochrony  środowiska dzięki niej zaoszczędzimy surowce naturalne dla następnych pokoleń. Natomiast nie ma i nie będzie zgody na rozmyślne i złośliwe działania, niszczenia mienia, czy dewastowanie przestrzeni, która ma służyć ludziom.
Na szczęście świadomość ekologiczna naszych mieszkańców jest coraz większa i często świadkowie takich zdarzeń zapisują numery rejestracyjne samochodów lub rozpoznają sprawców zanieczyszczeń  przekazując informację do dalszego postępowania Straży Miejskiej – przekonuje Tomasz Burkat Komendant Straży Miejskiej 

Przy okazji „Wiosennych Porządków” Straż Miejska przypomina – posesja musi mieć numer !

Właściciele bądź administratorzy nieruchomości zobowiązani są do ich oznakowania stosownym numerem. Numer taki musi być umieszczony w widocznym miejscu (bezpośrednio na budynku, na furtce, bramie wjazdowej), a także oświetlony w sposób pozwalający na dostrzeżenie go z ulicy przy, której stoi budynek.

Przypominamy, iż nieprawidłowości w utrzymywaniu terenów należacych do gminy należy zgłaszać bezpośrednio do Wydziału Mienia tel. 012 639 23 35 lub 012 639 23 37, natomiast tereny należące do powiatu, Zarząd Dróg Powiatowych pod tel. 012 272 17 33, Straż Miejska nr. tel. 012 639 23 23 lub 0 609 600 003.  Pamiętajmy, że stan czystości naszego miasta zależy głownie od nas samych i naszych codziennych nawyków. Zachęcamy do korzystania z tych numerów telefonów i informowania o każdych nieprawidłowościach w gospodarce odpadami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ŹRÓDŁO: Straż Miejska Myślenice

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

Czerwiec 2019
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
« Maj   Lip »

Facebook

Najczęściej czytane