Connect with us

Gmina Myślenice

Sukcesy drużynowe myślenickich szachistów – awans juniorów MAT-a do I ligi i seniorów do II ligi

Opublikowano

w

Sukcesy drużynowe myślenickich szachistów – awans juniorów MAT-a do I ligi i seniorów do II ligi

Czerwiec 2021 można uznać za miesiąc, w którym pięcioletnia praca zawodników, trenerów oraz zarządu klubu szachowego MAT Myślenice przyniosła największe pozytywne efekty. Sukcesy, które miały miejsce w ostatnim okresie cieszą, tym bardziej, że chyba najwięksi optymiści nie byliby w stanie ich przewidzieć. Wspomniane sukcesy to awans drużyny Juniorów MATa do I ligi oraz seniorów do II ligi.

Pierwszy z sukcesów miał miejsce w malowniczym Poroninie podczas rozgrywek II ligi juniorów, która w dniach 16.06-25.06 została zorganizowana przez UKS przy SP8 w Chrzanowie. 11 rund tempem 90 min+30 sekund na każdy ruch to dystans wymagający bardzo dobrego przygotowania psychicznego jak i fizycznego, gdyż 1 partia może trwać nawet 5 godzin. Do turnieju przystąpiło 37 drużyn z całej Polski, pragnących uzyskać awans do I ligi. Przez 9 dni, w których rozgrywane były partie, sześciu naszych zawodników walczyło o jak najlepsze zaprezentowanie się na tle innych drużyn. W barwach klubu z Myślenic wystąpili: Tomasz Pietrzak, Bartłomiej Piwowarczyk, Samuel Maj, Maciej Jamrozik, Katarzyna Uliasz oraz Gabriela Tokarz. Bardzo ważną osobą w drużynie był Jakub Suder, który tym razem nie był zawodnikiem, a trenerem i przygotowywał każdego z naszych zawodników do partii. Do każdego meczu drużyna podchodziła bardzo zmotywowana, co doprowadziło do końcowego sukcesu. 14 punktów meczowych, zdobytych dzięki 5 wygranym, 4 remisom pozwoliły na zdobycie 3 miejsca i uzyskanie awansu do I ligi. Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna Hetmana Katowice a drugie drużyna z Wieliczki.

Zawodnicy odnieśli również indywidualne sukcesy. Bartłomiej Piwowarczyk uzyskując 9,5 punktu z 11 partii zdobył 1 miejsce na 2 szachownicy, a Samuel Maj z wynikiem 8,5 punktu uplasował się na 3 miejscu na 3 szachownicy. Dodatkowo Bartłomiej otrzymał nagrodę za najładniejszą partię 7 rundy, w której w dobrym stylu pokonał swojego przeciwnika w zaledwie 26 posunięć. Udział w I lidze sprawia, że drużyna Juniorów MAT Myślenice awansowała do czołowej „20” drużyn (na prawie 400 klubów z całej Polski), co sprawia, że klub z Myślenic liczy się na arenie ogólnopolskiej.

Kolejny duży sukces szachiści MATa odnieśli w Drużynowych Mistrzostwach Małopolski Seniorów – III liga. Rozgrywki te prowadzone były przez dwa weekendy tj. 29-30.05 oraz 26-27.06 i odbywały się w Centrum Informatyki AGH w Krakowie. Patronat honorowy nad turniejem objął prof. dr hab. inż. Jerzy Lis – Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na starcie zmagań stanęło 10 drużyn z Małopolski. Stawką zawodów był awans do wyższego szczebla rozgrywek, w którym biorą udział kluby z całej Polski. Partie rozgrywane były tempem 90 min + 30 sekund na każde wykonane posunięcie. Każda drużyna rozegrała 9 meczy systemem kołowym tzn. „każdy z każdym”. W turnieju nasze miasto reprezentowała drużyna MAT Myślenice w składzie: Jakub Suder, Arkadiusz Piwowarczyk, Tomasz Pietrzak, Samuel Maj, Bartłomiej Piwowarczyk, Zygmunt Soliwoda, Filip Sobala oraz Katarzyna Uliasz. Nasza drużyna zmagania zakończyła 6 wygranymi meczami, 1 remisem i 2 porażkami co sprawiło, że w ostatecznej klasyfikacji zajęła fantastyczne 3 miejsce premiowane awansem do II Ligi Seniorów, która odbędzie się już we wrześniu w Sypniewie (woj. Wielkopolskie).

Dodatkowo, należy wyróżnić dwóch zawodników, którzy otrzymali nagrody za wyniki na swoich szachownicach. Jakub Suder z wynikiem 6,5 punktu z 7 partii zajął 1 miejsce na 1 szachownicy, a Bartłomiej Piwowarczyk z wynikiem 6 punktów z 9 partii uplasował się na 1 miejscu na 4 szachownicy.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy awans do ogólnopolskiego szczebla rozgrywek seniorów w historii klubu, co świadczy o bardzo dużych postępach naszych szachistów.

Dwa uzyskane awanse do wyższych lig, w tak krótkim czasie, to wielki sukces naszych młodych zawodników. Dla większości z nich był to bardzo trudny miesiąc, ponieważ rozegranie 20 niezwykle długich partii to duże wyzwanie, a fakt, że udało im się w tak wspaniałym stylu wykonać zadanie, pokazuje ich wielki talent i zaangażowanie w królewską grę. Mamy nadzieję, że dalej będą rozwijać swoją karierę i zdobywać kolejne trofea.

Całej drużynie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych turniejach.

Sukcesy drużynowe myślenickich szachistów – awans juniorów MAT-a do I ligi i seniorów do II ligi
Sukcesy drużynowe myślenickich szachistów – awans juniorów MAT-a do I ligi i seniorów do II ligi

TEKST: Bartłomiej Piwowarczyk

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz   lis »

youtube

Najczęściej czytane