Connect with us

Gmina Myślenice

Szkolny orienteering ponownie w Myślenicach

Opublikowano

w

Szkolny orienteering ponownie w Myślenicach

W ubiegły wtorek 21 września uczniowie myślenickich szkół ponownie wystartowali w zawodach orienteeringowych, doskonaląc swoje zdolności nawigacyjne. Tym razem Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu zaprosiło uczestników do Parku Miejskiego na Zarabiu, który stał się areną zmagań dla ponad 70 zespołów, ze szkół podstawowych nr 2 i nr 1 w Myślenicach, które postanowiły przyjąć zaproszenie do wspólnej zabawy.

Poszczególne drużyny, w składzie 2 lub 3-osobowym, miały za zadanie odnaleźć 16 prawidłowych punktów kontrolnych, z ponad 50 rozmieszczonych na terenie Zarabia. Aby tego dokonać musieli się wykazać umiejętnością czytania mapy, logicznego myślenia oraz współpracy w zespole. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z mapami w międzynarodowym standardzie orienteeringowym ISOM, który wykorzystuje uniwersalną symbolikę, stosowaną na całym świecie w imprezach orientacji sportowej.

Klasy 4-6 przybyły w liczbie ponad 90 uczniów, reprezentujących 37 zespołów. Wśród zgłoszonych dominowały klasy 5 i 6, ale rywalizacji ze starszymi kolegami podjęła się również klasa 4b, zdobywając pierwsze doświadczenia. Z tegoroczną trasą najlepiej poradziły sobie drużyny:
I – Posłańcy Breka 6b (Jakub Bicz, Maciej Cichoń, Karol Bergel)
II – Pieseły 5a (Jan Serafin, Jan Bernecki, Franek Mrowiec)
III – Gangusy 6d (Albert Walas, Maksymilian Szklarz)

Dla klas 7-8 organizatorzy przewidzieli dodatkowe wyzwania, w postaci dłuższej trasy, trudniejszych punktów i dodatkowych zadań. Niektóre części mapy należało dopasować we właściwe miejsca, a remisy rozstrzygnął pomiar odległości pomiędzy wyznaczonymi punktami. W tej kategorii zgłosiło się aż 120 osób. Wszystkie zespoły poradziły sobie z pokonaniem trasy, a na podium znaleźli się:
I – Buby Syrenki 8e (Maja Piesakowska, Dagmara Szymska, Oliwia Żądło)
II – TAK 8e (Igor Kęsek, Eryk Żądło, Tymon Batorski)
III – Sprytni 7f (Roksana Maczałaba, Olivier Powell, Mikołaj Śliwa)

 

Na zakończenie zmagań najlepsze zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Myślenice, Wydawnictwo Kartograficzne Compass oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Zabezpieczenie medyczne zapewniła Malta Służba Medyczna Oddział Myślenice.

Zawody dla zespołów z klas 7-8 zostały zorganizowane w ramach działania Popularyzacja orienteeringu na terenie miasta i gminy Myślenice, natomiast wydarzenie dla klas 4-6 było możliwe dzięki Inicjatywie Lokalnej. Udział w obydwu projektach był bezpłatny dla uczniów z terenu gminy, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

informacje: Stowarzyszenie Rozwoju Orinteeringu

zdjęcia: aut. Maja Ingarden oraz Agnieszka Kowalska

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Wydarzenia

październik 2021
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« wrz.   listopad »

youtube

Najczęściej czytane