Connect with us

Turystyka

Szlaki czekają na turystów. PTTK Lubomir w Myślenicach zainaugurował nowy sezon turystyczny

Opublikowano

w

Szlaki czekają na turystów. PTTK Lubomir w Myślenicach zainaugurował nowy sezon turystyczny

PTTK Oddział Lubomir w Myślenicach zainaugurował nowy sezon turystyczny. 10 kwietnia przy Schronisko PTTK Kudłacze odbyła się polowa msza święta, a po niej wspólne ognisko z turystycznymi planami na wędrówki oraz konkursami dla młodych piechurów. Lokalne turystyczne szlaki cieszą się dużą popularnością o każdej porze roku, niesłabnące zainteresowanie to znak, że powiat myślenicki jest atrakcyjny pod względem turystyczno-rekreacyjnym.

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Ekologia

Mieszkańcy powiatu myślenickiego pamiętają o naszej planecie nie tylko od święta

Opublikowano

w

przez

Mieszkańcy powiatu myślenickiego pamiętają o naszej planecie nie tylko od święta

W kalendarzu świąt nietypowych, 22 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi.  Święto to obchodzone jest w Polsce już od ponad 30 lat…

Dzień Ziemi to inicjatywa, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie oraz uświadamianie jak ważny dla życia planety jest nasz ekosystem. To również okazja do poprawy świadomości społecznej dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie. Każdego roku obywatele Ziemi w tym dniu zbierają śmieci, sadzą drzewa, organizują pikniki, podpisują petycje i przede wszystkim planują lepszą przyszłość naszej planety.

Mieszkańcy powiatu myślenickiego pamiętają o naszej planecie nie tylko od święta

„Inwestuj w nasza planetę”

Ideę Dnia Ziemi zapoczątkowali Amerykanie w  latach 70. XX wieku, w związku z katastrofą ekologiczną jaka miała miejsce w styczniu 1969 roku u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W pierwszym Dniu Ziemi miliony ludzi zebrały się na ulicach największych amerykańskich miast, aby zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. Od tego czasu, co roku myśl przewodnia Dnia poświęcona jest jednemu, wybranemu zagadnieniu z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Tegoroczny temat Dnia Ziemi brzmi „Inwestuj w naszą planetę”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę przede wszystkim na problem ocieplania się klimatu na Ziemi.

Źródło: 22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Dzień Ziemi lokalnie

Na terenie powiatu myślenickiego, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi odbywa się wiele inicjatyw ekologicznych. Nie oznacza to jednak, że o naszą planetę dba się tylko od święta. Mieszkańcy ziemi myślenickiej w każdym wieku prężnie działają na rzecz lokalnego środowiska przez cały rok w organizowanych akcjach oczyszczania lasów i przydrożnych rowów. Przykładem takiej działalności są Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Harbutowicach, które również w tym roku sprzątały swoją najbliższą okolicę.

 

Fotografia: Józef Gielata.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami!

Opublikowano

w

przez

IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami!

12 lutego na myślenickim Zarabiu w piękną, słoneczną pogodę odbyły się kolejne zawody organizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu z Myślenic. Zgłoszone wcześniej drużyny ruszyły w drogę pełną niespodzianek.

Uczestnicy orienteeringu korzystający z map i kompasów mieli za zadanie przejść specjalnie dla nich wyznaczoną trasę. Na swojej drodze napotkali różne przeszkody, ale mimo to nie poddawali się i dzielnie z uśmiechem na twarzy szli przed siebie.
Każda z grup dotarła do mety, jednak niektórzy nie odnaleźli wszystkich wyznaczonych punktów na swoich mapach. Nie zawsze jest bowiem łatwe zadanie, trzeba użyć swojej wyobraźni i orientacji w terenie, ale najważniejsze jest pozytywne nastawienie!
IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami! IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami! IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami!
Trasę oraz mapki można było dopasować do swoich umiejętności. Do wyboru były trzy rodzaje tras:
TP – trasa rekreacyjna, prosta mapa, krótki dystans, zalecana dla: startujących po raz pierwszy, rodzin z dziećmi, seniorów, zespoły 1-4 osobowe
TT – trasa otwarta, mapa z prostymi przekształceniami, zalecana dla: dorosłych, młodzieży, osób które mają za sobą pierwszy start, zespoły 1-3 osobowe
TUtrasa średniozaawansowana, z przekształceniami, zalecana: dla osób doświadczonych, zespoły 1-2 osobowe
Finalnie drużyna, która uzyskała podczas marszu największą liczbą punktów wygrała. Na wszystkich uczestników zawodów przewidziane były nagrody.
IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami! IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami! IV edycja Myślenickiego Orienteeringu już za nami!
źródło: Agnieszka Rojek Stowarzyszenie Orienteeringu w Myślenicach
opracowała: Martyna Sołtys ze Szkoły im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Sacrum i profanum. Partnerskie spotkania mieszkańców trzech gmin: Gminy Dobczyce, Obec Čimhová i Obec Vitanová

Opublikowano

w

Sacrum i profanum. Partnerskie spotkania mieszkańców trzech gmin: Gminy Dobczyce, Obec Čimhová i Obec Vitanová

Dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego funkcjonuje na dwóch płaszczyznach: w sferze sacrum i profanum. Widoczne jest to w sposób szczególny na terenach wiejskich i w niewielkich miasteczkach, a przejawia się w kulturze materialnej, jak i niematerialnej. Tę pierwszą widać szczególnie w architekturze: kościoły, kapliczki, przydrożne krzyże są stałym wyznacznikiem krajobrazu pogranicza i wpisują się w życie jego mieszkańców. Kultura niematerialna przejawia się w zwyczajach, obrzędach i tradycji.

Dobiega końca projekt „Świętość i codzienność na polsko-słowackim pograniczu” realizowany wspólnie przez Gminę Dobczyce, Obec Vitanova oraz Obec Cimhova, który przyczynił się do ocalenia 9 zabytkowych obiektów kultury materialnej (kapliczek) na pograniczu i zwiększył wiedzę mieszkańców na temat ochrony zabytków. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt pielęgnowania kultury niematerialnej, stąd w ramach projekty popularyzowane było wspólne dziedzictwo. Służyły temu spotkania realizowane w  partnerskich gminach, podczas których prezentowano wybrane zagadnienia kultury niematerialnej pogranicza. Spotkania te realizowano z udziałem międzypokoleniowej reprezentacji mieszkańców gmin. O tych spotkaniach i wspólnej wymianie kulturowej opowiada materiał filmowy zatytułowany Sacrum i profanum. Partnerskie spotkania mieszkańców trzech gmin.

Transgraniczne rezultaty projektu będą trwałe: odwołują się do wiedzy, umiejętności i świadomości mieszkańców, będą służyć rozwojowi turystyki na obszarze projektu, zachowają na długie lata część zabytkowych obiektów pogranicza i pamięć o wielopokoleniowej tradycji.

Cel główny mikroprojektu: ochrona materialnych i niematerialnych elementów dziedzictwa kultury (chrześcijańskiej i świeckiej) na obszarze gmin: Dobczyce, Vitanova i Cimhova oraz ich promocja wśród mieszkańców obszaru realizacji mikroprojektu oraz turystów odwiedzających polsko-słowackie pogranicze.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020.

 

Sacrum i profanum. Partnerskie spotkania mieszkańców trzech gmin: Gminy Dobczyce, Obec Čimhová i Obec Vitanová

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane