Connect with us

Historia

Tak kształtowała się nasza spuścizna narodowa

Opublikowano

w

DOMYSLNE

Gdy w połowie X w., chrześcijaństwo dotarło na ziemie polskie, miało za sobą już dziewięćsetletnią historię. Przyjęcie w 966 roku, chrztu przez Mieszka I wywarło ogromny wpływ, nie tylko na dalsze wierzenia Polan, ale również na sytuację polityczną, państwa położonego między Odrą a Bugiem. Według kronikarza Galla Anonima,  przyjęcie chrztu przez Mieszka, było dużą zasługą  jego żony, czeskiej księżniczki Dobrawy z którą małżeństwo, przyniosło władcy również solidnego sojusznika przeciwko cesarzowi niemieckiemu, który chciał podporządkować sobie tereny leżące na wschodzie Europy.

Niestety, nieznana jest dokładna data ani miejsce, gdzie odbył się chrzest Polski. Hipotetyczne wskazania historyków, pozwalają jednak myśleć, że to ważne wydarzenie, mogło mieć miejsce w: Czechach, Poznaniu, Gnieźnie lub Ostrowie Lednickim zwanym „świętą wyspą”. Najbardziej prawdopodobna datą chrztu jest 14 kwietnia 966 roku, nie zachowało się bowiem żadne źródło, które pozwoliłoby potwierdzić to w stu procentach. Wręcz przeciwnie, późniejsze przekazy oparte na rocznikach i kronikach średniowiecznych, podawały zupełnie rozbieżne informacje, zarówno na temat kolejności wydarzeń jak i samej daty.

Pewne jest jednak to, że dzięki przyjęciu chrześcijaństwa, Mieszko I zrównał się z innymi władcami Europy i umocnił swoją władzę stając się ” Bożym pomazańcem”. Dotychczas pogańskie plemiona, zaczęły był ewangelizowane i nauczane przez odwiedzających Polskę duchownych. W skutek tych działań, słowiański lud, poznał tajniki uprawy roli, nauczył się wykorzystywać nowoczesne narzędzia, dążąc tym samym do rozwoju gospodarki. Zaczęły również powstawać nowe budowle, świątynie a nawet szkoły, w których kształceni byli kandydaci do stanu duchownego. Z biegiem czasu rozwinęła się również sztuka i literatura.

Przyjęcie jednej wiary, niewątpliwie scaliło całe społeczeństwo, dając ogromną możliwość kształtowania tożsamości narodowej i przynależności do kościoła i Europy. Chrzest Mieszka I, był zatem początkiem tworzenia się naszej spuścizny narodowej, chrześcijańskich wartości i tradycji. Obchodzony w tym roku jubileusz 1050- lecia chrztu Polski, jest okazją do zgłębienia naszej wiedzy historycznej i dyskusji na temat dziedzictwa Polaków o którym powinno się dużo mówić.

 

 

Oprac.: Ewelina Mielecka-Stankiewicz

Źródło: Portal Opoka

Kontynuuj czytanie

Gmina Wiśniowa

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze pod okiem młodych odkrywców astronomii

Opublikowano

w

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze pod  okiem młodych odkrywców astronomii

Dokładnie sto lat temu bo w 1922 roku na Górze Lubomir rozpoczęła się działalność astronomiczna. Na miejscu aktualnego Obserwatorium Astronomicznego bowiem, stanęła bowiem Stacja Obserwacyjna, która była filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomimo licznych sukcesów, historia drugiej wojny światowej nie oszczędziła tego miejsca- stacja została zrównana z ziemią. Na szczęście wysiłkiem wielu osób, po latach, Obserwatorium udało się odbudować a z jego dobrodziejstw można na co dzień korzystać. 

Zapraszamy na filmowe odkrywanie Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze wspólnie z dziećmi i młodzieżą z gminy Wiśniowa, które brały udział w wakacyjnych warsztatach filmowo- dziennikarskich realizowanych przez Myślenice iTV Telewizję Regionu Południe .

Film powstał podczas Warsztatów Dziennikarskich organizowanych przez GOKiS Wiśniowa.
Projekt był współfinansowany ze środków gminy Wiśniowa, w ramach realizacji programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w 2022 r.

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim.

 Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim 

Studnię wzniesiono w 1893 roku na miejscu popularnej sadzawki niedługo po uruchomianiu w Myślenicach wodociągów. Wówczas wodę do niej doprowadzano drewnianymi rurami, aż ze źródła wodnego przy Studzience na Stradomiu. Po drodze istniało kilka punktów czerpalnych wzdłuż ulicy Niepodległości, z których korzystali mieszkańcy. W latach późniejszych drewniane rury zastąpiono metalowymi. Zapewne wielu myśleniczan pamięta przedostatni taki punkt czerpalny o secesyjnym wzorze usytuowany był na południowej ścianie, po lewej stronie obok wejścia do budynku Straży Pożarnej w Śródmieściu. 

Perły Myślenic. Rok 1973. Koń przy studni „Tereska” w Rynku myślenickim

Prawdopodobnie w latach 80. ub. wieku ten piękny secesyjny punkt czerpalny zniknął ze ściany tego budynku. Nikt ze znanych mi starszych myśleniczan nie potrafił wyjaśnić mi okoliczności jego demontażu. W czasie gdy w Rynku myślenickim odbywały się jarmarki, studnia „Tereska” stanowiła miejsce pojenia zwierząt, z którymi przybywali tu rolnicy, rzemieślnicy i handlarze. Popularna „Tereska” jest jednym z głównych symboli naszego miasta. Autor zdjęcia Józef Stanisław Błachut.

blachut jozef

 

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 136/36/2022

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Turniej Myślimira A.D. 2022 – myślenickie Zarabie

Opublikowano

w

Turniej Myślimira A.D. 2022 – myślenickie Zarabie

Z okazji jubileuszu 680. lecia lokacji miasta Myślenice na Zarabiu odbył się Turniej Myślimira. W pierwszy wrześniowy weekend mieszkańcy Myślenic oraz goście mogli przenieść się w czasy średniowieczne, poczuć klimat sprzed setek lat… Tak było, sami zobaczcie.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Niepodległości w Myślenicach oraz Miasto i Gmina Myślenice.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

wrzesień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
« sie   paź »

youtube

Najczęściej czytane