Gdy w połowie X w., chrześcijaństwo dotarło na ziemie polskie, miało za sobą już dziewięćsetletnią historię. Przyjęcie w 966 roku, chrztu przez Mieszka I wywarło ogromny wpływ, nie tylko na dalsze wierzenia Polan, ale również na sytuację polityczną, państwa położonego między Odrą a Bugiem. Według kronikarza Galla Anonima, przyjęcie chrztu przez Mieszka, było dużą zasługą jego żony, czeskiej księżniczki Dobrawy z którą małżeństwo, przyniosło władcy również solidnego sojusznika przeciwko cesarzowi niemieckiemu, który chciał podporządkować sobie tereny leżące na wschodzie Europy.
Niestety, nieznana jest dokładna data ani miejsce, gdzie odbył się chrzest Polski. Hipotetyczne wskazania historyków, pozwalają jednak myśleć, że to ważne wydarzenie, mogło mieć miejsce w: Czechach, Poznaniu, Gnieźnie lub Ostrowie Lednickim zwanym „świętą wyspą”. Najbardziej prawdopodobna datą chrztu jest 14 kwietnia 966 roku, nie zachowało się bowiem żadne źródło, które pozwoliłoby potwierdzić to w stu procentach. Wręcz przeciwnie, późniejsze przekazy oparte na rocznikach i kronikach średniowiecznych, podawały zupełnie rozbieżne informacje, zarówno na temat kolejności wydarzeń jak i samej daty.
Pewne jest jednak to, że dzięki przyjęciu chrześcijaństwa, Mieszko I zrównał się z innymi władcami Europy i umocnił swoją władzę stając się ” Bożym pomazańcem”. Dotychczas pogańskie plemiona, zaczęły był ewangelizowane i nauczane przez odwiedzających Polskę duchownych. W skutek tych działań, słowiański lud, poznał tajniki uprawy roli, nauczył się wykorzystywać nowoczesne narzędzia, dążąc tym samym do rozwoju gospodarki. Zaczęły również powstawać nowe budowle, świątynie a nawet szkoły, w których kształceni byli kandydaci do stanu duchownego. Z biegiem czasu rozwinęła się również sztuka i literatura.
Przyjęcie jednej wiary, niewątpliwie scaliło całe społeczeństwo, dając ogromną możliwość kształtowania tożsamości narodowej i przynależności do kościoła i Europy. Chrzest Mieszka I, był zatem początkiem tworzenia się naszej spuścizny narodowej, chrześcijańskich wartości i tradycji. Obchodzony w tym roku jubileusz 1050- lecia chrztu Polski, jest okazją do zgłębienia naszej wiedzy historycznej i dyskusji na temat dziedzictwa Polaków o którym powinno się dużo mówić.
Oprac.: Ewelina Mielecka-Stankiewicz
Źródło: Portal Opoka