Klub Dylematy Mamy i Taty powstał z myślą o rodzicach i ich dzieciach z Myślenic i okolic. Spotkania odbywają się w każdą środę, ale prócz tych cyklicznych wydarzeń, klub organizuje także dodatkowe, różnorodne zajęcia- wszystkie bezpłatne !
Spotykamy się co tydzień, a w wakacje nawet dwa razy w tygodniu na różnych zajęciach, warsztatach, szkoleniach i zwyczajnych, ale jak bardzo nam rodzicom potrzebnych pogaduchach. Sporo się u nas dzieje, więc śpieszymy z relacją z naszych tegorocznych działań. Rok 2022 jest najbardziej obfitym w projekty i inicjatywy czasem od momentu powstania klubu, ale to tylko odpowiedź na potrzeby rodziców, które do nas zgłaszają.
Wspieramy najlepiej jak umiemy!- mówi Magdalena Ścibor, jedna z założycielek Klubu Dylematy Mamy i Taty
*Marzec – czerwiec to realizacja zadania publicznego „Aktywne Popołudnia”, w ramach którego odbyło się łącznie 16 spotkań świetlicowych w szkołach podstawowych w Jaworniku i Krzyszkowicach. Każde zajęcia to 2H kreatywności, radości, pisków i wspólnej zabawy dzieci, które korzystają ze świetlicy szkolnej w w.w. placówkach. Ideą takich zajęć ogólnorozwojowych było popularyzowanie aktywności fizycznej oraz nauki poprzez wspólną zabawę i integrację poprzez wykorzystanie kreatywnych i różnorodnych metod takich jak warsztaty plastyczne, sensoryczne, konkurencje sportowe czy scenki dramowe. W projekcie udział wzięło ponad 50 dzieci z klas I- V.

* Czerwiec – lipiec to inicjatywa lokalna „Solidarni”, która zakładała organizację warsztatów florystycznych dla młodych mam, dzięki którym uczestniczki dowiedziały się jak dbać o rośliny doniczkowe, a także miały okazję stworzyć własną kompozycję kwiatową. Była to pachnąca i kolorowa dawka wiedzy i inspiracji, zabrana z sobą do domu i ciesząca oczy jeszcze długie dni. Drugą część tej inicjatywy stanowiły animacyjne wizyty 6 miejsc zbiorowego nocowania rodzin ukraińskich w naszej gminie, a co za tym idzie niespodzianka dla dzieci, które tam przebywają, ponieważ tak bardzo potrzebują powodów do radości. Były bańki mydlane, animatorki, zabawy, muzyka, bajkowe maskotki wszystko po to by wywołać uśmiech na ich buziach.

* Czerwiec – wrzesień to współorganizacja i patronat nad niesamowitym projektem „Leśne soboty”, którego autorami są Malwina Liszka – Piwowarczyk oraz Kasia i Tomasz Tokoń. Ci ludzie to prawdziwi entuzjaści leśnych przygód, czym chcieli zarażać innych rodziców z Myślenic i okolic, a nasz Klub mocno kibicuje i wspiera ich działania. Projekt to cykl rodzinnych wypraw na łono natury, który jest fantastyczną propozycją na spędzania wolnego czasu i edukacji zarazem.
* Lipiec – wrzesień to Działaj Lokalnie i projekt „Rodzinne aktywności„, który ma na celu wsparcie rodzin poprzez: zaprezentowanie zdrowych, kreatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz integrację uczestników projektu, poszerzenie kompetencji rodzicielskich, zdobycie wiedzy, poprawę poczucia bezpieczeństwa w roli rodzica, poprawę kondycji fizycznej uczestników. Odbędą się zajęcia dla rodziców z jogi twarzy, pilatesu, dla dzieci sensoryczne i umuzykalniające a dla całych rodzin z pierwszej pomocy.
* wrzesień to długo wyczekiwany i bardzo dla nas ważny projekt „Jak gotować dla dzieci w żłobkach i przedszkolach” w ramach środków FIO Małopolska Lokalnie. Celem projektu jest poszerzenie świadomości pracowników działu obsługi i administracji (intendentów i kucharzy) odpowiedzialnych za żywienie w placówkach żłobkowych i przedszkolnych odnośnie zdrowego odżywiania, nauka czytania i analizowania etykiet na produktach, nabywanie wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie poprzez właściwe odżywanie, propagowanie zdrowego stylu życia, poznanie i wdrażanie przepisów zawierających zdrowe produkty do codziennej diety. W konsekwencji uniknięcie otyłości i chorób z nią związanych, zarówno somatycznych jak i problemów emocjonalnych i psychospołecznych m.in. niska samoocena dziecka, izolacja społeczna, depresja.
* wrzesień i projekt „Terabajka” przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Myślenicach i Centrum Usług Społecznych, który zakłada organizację zajęć z bajkoterapii i spotkań z teatrem kamishibai dla małych dzieci w wieku 3-6lat. Kamishibai to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, a w trakcie zajęć z bajkoterapii wykorzystywane są odpowiednio dobrane pozycje literatury dziecięcej, a czytanie zostanie wzbogacone również dodatkowymi formami kreatywnymi pracy z uczestnikami, co pozwala na rozwój emocjonalny, poznawczy i artystyczny dzieci.
Do zobaczenia w Klubie Dylematy Mamy i Taty, zapraszamy do nas ! – dodaje Magdalena Ścibor