Connect with us

Gmina Myślenice

Tegoroczna działalność Klubu Dylematy Mamy i Taty to prawdziwy rozkwit różnorodnych aktywności

Opublikowano

w

Tegoroczna działalność Klubu Dylematy Mamy i Taty to prawdziwy rozkwit różnorodnych aktywności
stw

Klub Dylematy Mamy i Taty powstał z myślą o rodzicach i ich dzieciach z Myślenic i okolic. Spotkania odbywają się w każdą środę, ale prócz tych cyklicznych wydarzeń, klub organizuje także dodatkowe, różnorodne zajęcia- wszystkie bezpłatne ! 

Spotykamy się co tydzień, a w wakacje nawet dwa razy w tygodniu na różnych zajęciach, warsztatach, szkoleniach i zwyczajnych, ale jak bardzo nam rodzicom potrzebnych pogaduchach. Sporo się u nas dzieje, więc śpieszymy  z relacją z naszych tegorocznych działań. Rok 2022 jest najbardziej obfitym w projekty i inicjatywy czasem od momentu powstania klubu, ale to tylko odpowiedź na potrzeby rodziców, które do nas zgłaszają.
Wspieramy najlepiej jak umiemy!- mówi Magdalena Ścibor, jedna z założycielek Klubu Dylematy Mamy i Taty 

*Marzec – czerwiec to realizacja zadania publicznego „Aktywne Popołudnia”, w ramach którego odbyło się łącznie 16 spotkań świetlicowych w szkołach podstawowych w Jaworniku i Krzyszkowicach. Każde zajęcia to 2H kreatywności, radości, pisków i wspólnej zabawy dzieci, które korzystają ze świetlicy szkolnej w w.w. placówkach. Ideą takich zajęć ogólnorozwojowych było popularyzowanie aktywności fizycznej oraz nauki poprzez wspólną zabawę i integrację poprzez wykorzystanie kreatywnych i różnorodnych metod takich jak warsztaty plastyczne, sensoryczne, konkurencje sportowe czy scenki dramowe. W projekcie udział wzięło ponad 50 dzieci z klas I- V.

Tegoroczna działalność Klubu Dylematy Mamy i Taty to prawdziwy rozkwit różnorodnych aktywności

* Czerwiec – lipiec to inicjatywa lokalna „Solidarni”, która zakładała organizację warsztatów florystycznych dla młodych mam, dzięki którym uczestniczki dowiedziały się jak dbać o rośliny doniczkowe, a także miały okazję stworzyć własną kompozycję kwiatową. Była to pachnąca i kolorowa dawka wiedzy i inspiracji, zabrana z sobą do domu i ciesząca oczy jeszcze długie dni. Drugą część tej inicjatywy stanowiły animacyjne wizyty 6 miejsc zbiorowego nocowania rodzin ukraińskich w naszej gminie, a co za tym idzie niespodzianka dla dzieci, które tam przebywają, ponieważ tak bardzo potrzebują powodów do radości. Były bańki mydlane, animatorki, zabawy, muzyka, bajkowe maskotki wszystko po to by wywołać uśmiech na ich buziach.

Tegoroczna działalność Klubu Dylematy Mamy i Taty to prawdziwy rozkwit różnorodnych aktywności

* Czerwiec – wrzesień to współorganizacja i patronat nad niesamowitym projektem „Leśne soboty”, którego autorami są Malwina Liszka – Piwowarczyk oraz Kasia i Tomasz Tokoń. Ci ludzie to prawdziwi entuzjaści leśnych przygód, czym chcieli zarażać innych rodziców z Myślenic i okolic, a nasz Klub mocno kibicuje i wspiera ich działania. Projekt to cykl rodzinnych wypraw na łono natury, który jest fantastyczną propozycją na spędzania wolnego czasu i edukacji zarazem.

* Lipiec – wrzesień to Działaj Lokalnie i projekt „Rodzinne aktywności„, który ma na celu wsparcie rodzin poprzez: zaprezentowanie zdrowych, kreatywnych sposobów spędzania wolnego czasu oraz integrację uczestników projektu, poszerzenie kompetencji rodzicielskich, zdobycie wiedzy, poprawę poczucia bezpieczeństwa w roli rodzica, poprawę kondycji fizycznej uczestników. Odbędą się zajęcia dla rodziców z jogi twarzy, pilatesu, dla dzieci sensoryczne i umuzykalniające a dla całych rodzin z pierwszej pomocy.

* wrzesień to długo wyczekiwany i bardzo dla nas ważny projekt „Jak gotować dla dzieci w żłobkach i przedszkolach” w ramach środków FIO Małopolska Lokalnie. Celem projektu jest poszerzenie świadomości pracowników działu obsługi i administracji (intendentów i kucharzy) odpowiedzialnych za żywienie w placówkach żłobkowych i przedszkolnych odnośnie zdrowego odżywiania, nauka czytania i analizowania etykiet na produktach, nabywanie wiedzy i umiejętności w zakresie dbania o własne zdrowie poprzez właściwe odżywanie, propagowanie zdrowego stylu życia, poznanie i wdrażanie przepisów zawierających zdrowe produkty do codziennej diety. W konsekwencji uniknięcie otyłości i chorób z nią związanych, zarówno somatycznych jak i problemów emocjonalnych i psychospołecznych m.in. niska samoocena dziecka, izolacja społeczna, depresja.

* wrzesień i projekt „Terabajka” przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Myślenicach i Centrum Usług Społecznych, który zakłada organizację zajęć z bajkoterapii i spotkań z teatrem kamishibai dla małych dzieci w wieku 3-6lat. Kamishibai to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, a w trakcie zajęć z bajkoterapii wykorzystywane są odpowiednio dobrane pozycje literatury dziecięcej, a czytanie zostanie wzbogacone również dodatkowymi formami kreatywnymi pracy z uczestnikami, co pozwala na rozwój emocjonalny, poznawczy i artystyczny dzieci.

Do zobaczenia w Klubie Dylematy Mamy i Taty, zapraszamy do nas ! – dodaje Magdalena Ścibor 

 

 

 

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Myślenice

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia

Opublikowano

w

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia
stw

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Panorama północno-zachodniej pierzei Rynku myślenickiego z początku XX wieku na pocztówce wysłanej z Myślenic do młynarza Józefa Dworaka mieszkającego w Bohemii.

Perły Myślenic. Rynek z początku XX wieku, pierzeja północno-zachodnia

 

Numerem 1 oznaczono ówczesny punkt pojenia koni i studnię „Tereska” na której zamontowana była wówczas lampa gazowa oświetlająca nocą to właśnie miejsce.

Numerem 2 – jeden z kilku istniejących wówczas miejskich gołębników.

Numerem 3 – figurę Świętego Floriana, która zdobi nasz myślenicki Rynek do dnia dzisiejszego, a numerem 4 – budynki mieszkalno – gospodarcze na podwórka których można było wjechać szeroką bramą wjazdową.

Wszystkie widoczne budynki mieszkalne uległy spaleniu podczas pożaru w roku 1926.

W tle kościół parafii Narodzenia NMP z wysoką wieżą wybudowaną „Zbawicielowi świata na przełomie wieków” i kaplicą Matki Bożej Myślenickiej.

Numerem 5 oznaczono ówczesną drogę z Myślenic w kierunku Zakopanego. Wśród widocznych budowli swoją architekturą wyróżnia się budynek szkolny, widoczny po prawej stronie, powstały w latach 1873 – 1877. W czasie wojen zajmowany był przez wojska nieprzyjaciół, więc nauka w nim odbywała się nieregularnie. Od 1909 roku szkoła męska nosiła imię Juliusza Słowackiego, a żeńska – Królowej Jadwigi.

Przygotowując opis do tej fotografii, wertując kartki książki „Pamiętniki urzędników galicyjskich” Wydawnictwa Literackiego – Kraków 1978 r., natknąłem się na bardzo ciekawy zapis o Myślenicach. Benedykt Gregorowicz wędrując we wrześniu 1854 roku wynajętą dorożką z Żywca do Lwowa tak wspomina nocleg w Myślenicach – zapis w oryginale brzmi następująco:

„… zajechaliśmy na nocleg do zajezdnego domu w Myślenicach w Rynku, na rogu przy cesarskim gościńcu.

Otrzymaliśmy piękny, duży pokój na dole, którego okna wychodziły na Rynek, gdzie już po 8 godzinie zupełna panowała cisza i gdzieniegdzie tylko światełko z okien migało. Po wieczerzy, którą dość smacznie sporządzono, uśpiwszy dzieci, udaliśmy się także na spoczynek, a ponieważ nigdy nie mogę rychło zasnąć, nie zgasiłem świecy i zacząłem czytać, mając jakąś książkę przy sobie. Leżąc naprzeciw okna, uważałem, że ktoś koło niego się chodzi i do nas zagląda.

Wstałem więc i otworzywszy okienki zapytałem człowieka pod oknem stojącego, czego by chciał. Zapytany odpowiada mi z zupełną spokojnością: – Ej, pseprasam wielmożnego pana, bo jo to nocnym stróżem, a ze mi dziwno było, dlaczego się tu tak długo świeci, to musiałem się przekonać, teroz widzę, że państwo zajechali na nocleg, to jesce pseprosom i dobranoc państwu życę. Pomyślałem sobie: „ostrożność chwalebna” – ale zaraz nasunęła mi się smutna uwaga, iż bardzo mało i rzadko muszą tu przyjeżdżać nocować, kiedy bacznemu stróżowi nocnemu jako osobliwość wpadła w oczy, iż w izbie gościnnej po 9 godzinie wieczorem jeszcze się świeci. Cóż to za zmiana !

Myślenice niegdyś miasto obwodowe, a po przeniesieniu urzędu obwodowego do Wadowic i poprowadzeniu głównego traktu pocztowego przez Podgórze i Mogilany, zeszło to miasteczko do mieściny jakby od świata zapomnianej, gdzie we wrześniu po 8 godzinie wieczorem żywej duszy na Rynku nie zobaczy prócz stróża nocnego służbę pełniącego, a i ten po 10 godzinie zapewne już chrapie snem sprawiedliwego, przekonawszy się o bezpiecznej swej rzeszy”.

 

Pocztówka z archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.
 

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

 

 

 

Perły Myślenic 131/31/2022

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Kurier Myślenicki – odcinek 231

Opublikowano

w

Kurier Myślenicki – odcinek 231
stw

Zapraszamy na najnowszy odcinek Kuriera Myślenickiego nr 231.

W tym wydaniu znajdziecie informacje na temat: prestiżowego wydarzenia kolarskiego czyli Tour de Pologne, które po raz kolejny zagościło na drogach gminy Myślenice, Myślenickiej Scenie Letniej w Zawadzie. Ponadto dowiecie się jakie porozumienie zostało podpisane przez przedstawicieli WOT-u oraz Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Myślenice, a także na jaki cel mieszkańcy Łęk wydali środki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022.

 

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Dodatek węglowy – niebawem mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice będą mogli składać wnioski

Opublikowano

w

Dodatek węglowy – niebawem mieszkańcy Miasta i Gminy Myślenice będą mogli składać wnioski
stw

12 sierpnia w Myślenicach odbyła się konferencja prasowa podczas której burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz dyrektor CUS w Myślenicach Małgorzata Aleksandrowicz poinformowali o warunkach otrzymania tzw. dodatku węglowego*.

 Myślenice może starać się o wypłatę dodatku węglowego w kwocie 3000 zł. Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka w obecności dyrektor Centrum Usług Społecznych Małgorzaty Aleksandrowicz przedstawił wytyczne dotyczące przyjmowania wniosków od mieszkańców Gminy Myślenice. Wciąż jednak nie został opracowany wniosek, który będzie można złożyć w trzech lokalizacjach na terenie miasta.

– W czwartek 11 sierpnia Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Dodatek przysługuje tym gospodarstwom domowym, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazali węgiel kamienny jako główne źródło ogrzewania. W Myślenicach wnioski będzie można składać zarówno w Centrum Usług Społecznych, czyli dawnym ośrodku pomocy społecznej przy ul. Słowackiego 82, a także w specjalnych urnach w Urzędzie Miasta oraz Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rynek 27. Wnioski o jednorazowe świadczenie i wypłatę 3000 zł przyjmowane będą do 30 listopada bieżącego roku, natomiast wnioski do pobrania przedstawimy na naszych stronach internetowych niezwłocznie po ich opublikowaniu – mówi burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

Realizacją dodatku węglowego na terenie Gminy Myślenice decyzją burmistrza zajmować się będzie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego, po opublikowaniu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, będzie można pobrać ze strony www.cusmyslenice.pl lub w siedzibie Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przy ul. Słowackiego 82 i Rynek 27 oraz Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice ul. Rynek 8/9. Wnioski będzie można składać do 30 listopada 2022r. Wzór wniosku został przedstawiony, natomiast wciąż niedostępny jest właściwy wniosek.

– Jednorazowy dodatek węglowy w kwocie 3000 zł będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. W proponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – wyjaśnia Małgorzata Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Szczegółowy wniosek zostanie opublikowany niezwłocznie po przedstawieniu go przez Ministra Klimatu i Środowiska. Wniosek zostanie opublikowany zarówno na stronie www.myslenice.pl jak również www.cusmyslenice.pl

 

* Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym 2022. Wsparcie wynosić będzie 3 tysiące złotych. Na dodatek węglowy będą mogli liczyć tylko ogrzewający węglem. Pojawił się już ujednolicony, rządowy wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego.  5 sierpnia Sejm odrzucił poprawki Senatu i przegłosował ustawę w pierwotnym kształcie, wprowadzającą tzw. dodatek węglowy.

Każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest węgiel, brykiet lub pellet ma prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tysięcy złotych. Na 1 gospodarstwo domowe przysługuje 1 dodatek. Przy wypłacie dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, a sam dodatek będzie zwolniony z opodatkowania. Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada br.

 

Zobacz obraz źródłowy

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

sierpień 2022
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
« lip   wrz »

youtube

Najczęściej czytane