Connect with us

Gmina Pcim

Tetyana Pryt- mieszkająca w Stróży utalentowana poetka dzieli się swoją historią i twórczością

Opublikowano

w

Tatiana Pryt miniatura
Tetyana Pryt- mieszkająca w Stróży utalentowana poetka dzieli się swoją historią i twórczością

Poezja jest wtedy, gdy emocje znajdują swoje myśli, a myśli znajdują swoje słowa- mówił Robert Frost. W tym wypadku są emocje, są myśli i są słowa- wszystko to składa się na poezję tworzoną przez mieszkankę Stróży poetkę Tetyanę Pryt.

Tetyana Pryt ( TAT POETRY), urodzona 20 listopada 1980 roku w małym prowincjonalnym powiatowym miasteczku Rokitno na Ukrainie. Wychowywała się bez ojca, za to z matką i babcia. Wielki wpływ na jej rozwój życiowy wywarła babcia od strony matki, Kalinicz Wiera, która opowiadała jej wiele bajek oraz biblijnych opowieści. Od dzieciństwa Tetyana kochała poezję, uwielbiała śpiewać, tańczyć, rysować oraz oglądać indyjskie filmy. Jej wielkim marzeniem było zostać baletnicą oraz nauczyć się gry na pianinie.


Udało mi się wstąpić do Szkoły Muzycznej na dział fortepiano i ukończyć szkołę z wyróżnieniem.

Brałam udział w licznych koncertach, wielką fascynacją dla mnie było komponowanie muzycznych kompozycji oraz tworzenie do utworów muzycznych tekstów piosenek. Zaczęłam pisać moje pierwsze wiersze, kiedy nie było w pobliżu fortepianu, będąc studentką pierwszego roku na Wydziale Zarządzania Instytutu Przedsiębiorczości „Strategią” na Ukrainie W latach studenckich większość wierszy pisałam dla siebie. Poezja była lekarstwem i przyjemnością dla mojej duszy.

W 2004 roku przeprowadziłam się na stałe zamieszkanie do Polski, gdzie nadal mieszkam. Od strony mamy jestem polskiego pochodzenia , latem w dzieciństwie często spędzałam wakacje w Polsce, więc nie miałam szczególnych problemów z tym językiem. Przez wiele lat mojego życia w Polsce rozwijałam umiejętności przedsiębiorcze i równolegle czas od czasu rodziły się moje wiersze w języku rosyjskim – dla mojej własnej przyjemności, dla wyrażania emocji, dla rozwoju mojego wewnętrznego duchowego świata. Z czasem zaczęłam pisać wiersze po polsku, angielsku i ukraińsku.

Ostatnio we mnie pojawiła się ogromna potrzeba dzielenia się swoją twórczością ze społeczeństwem. To uczucie jest tak silne, że nie pozostaje nic innego, jak tylko realizować wolę swojej duszy.

Zaczęłam publikować moje wiersze na swojej Facebook stronie. Zapisałam się do grup poetów „Piękno słowa”, „ Dotyk Piękna”, które prowadzi dobrze znany poeta i wydawca wierszy wielu polskich poetów Pan Andrzej Krzysztof Malesa. Umieściłam swoją twórczość również na polskim portalu Ludzi Sztuki www.portalludzisztuki.pl pod pseudonimem TAT. Czas od czasu biorę udział w wieczorach poetyckich w Krakowie . Mój pierwszy debiut czytania wierszy w j. polskim był zorganizowany przez słynną krakowską działaczkę na rzecz osób twórczych i założycielkę Salonu Artystycznego SABASS ,Pani Beatę Annę Symolon , który odbył się w restauracji „ Pod Katarynką”. Obecnie współpracuję z krakowskim kompozytorem i muzykiem Panem Markiem Cichoniem. Miałam przyjemność napisać do jego muzycznych kompozycji teksty do czterech piosenekw j. polskim .

Również korzystam z doradztwa oraz doświadczenia słynnego poety i pisarza, malarza, literaty krakowskiego Pana Józefa Janczewskiego, który jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz lubię odwiedzać Salon Poezji Pani Anny Dymnej przy Teatrze Im. J. Słowackiego i korzystać z jej doświadczenia.

W 2018 roku napisałam tekst do piosenki „ LOVE COMING TO THE WORLD” w j. angielskim pod muzykę słynnego polskiego kompozytora i muzyka Pana Andrzeja Kurylewicza z filmu „ Polskie drogi” oraz tekst do słynnej melodii The Secret Garden „ LOVE IS EVERYWHERE”

Uczestniczyłam w konkursach w Polsce: Duży Format, Festiwal Sztuki ORZEŁ 2017, Liść Konwalii, Hymn Zachwytu, Złoty Syfon W Rosji zostałam nominowana na poetę roku 2018 dot . Literackiej Nagrody im A. Puszkina . W 2019 roku nominowana do Konkursu „Ruś moja” Im. Siergieja Jesienina oraz na poetę 2019 Literackiej Nagrody im. Anny Achmatowej. W 2020 roku otrzymałam medal im. Anny Achmatowej 130 lat oraz medal im. Siergaja Jesienina za wkład w rozwój literatury rosyjskiej.

Jestem członkiem Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury , należę do Internacjonalnego Sojuszu pisarzy, poetów, dramaturgów i dziennikarzy z siedzibą w Rosji oraz do Internacjonalnej Gildii Pisarzy z siedzibą w Niemczech.

Obecnie pracuję nad projektem rozwoju osobistego, w którym zamierzam umieścić moje wiersze w 4 oryginalnych językach, moje obrazy i praktyczne zadania dla czytelników, aby pomóc im obudzić ich wewnętrzny świat. W tym roku napisałam swoją pierwszą książkę z wierszami w j. polskim, obrazami i ćwiczeniami rozwijającymi twórczy potencjał dzieci w wieku od 5 do 10 lat pod nazwą „ Owocowy Ogród” Moje ulubione tematy poetyckie to: filozofia, religia, miłość, natura, społeczeństwo.

Ulubieni poeci: A. Ahmatova, L. Kostenko, Rumi, Omar Khayam, Viera Polozkowa.

Moim głównym celem jest założyć międzynarodowy fundusz rozwoju społeczeństwa pod nazwą LOVE. Moja religia – to MIŁOŚĆ. WIERZĘ IŻ MIŁOŚĆ URATUJE ŚWIAT !

Zapraszam do zapoznania się z moją poezją…

ZASTRASZENI

Czy wiecie co nas czeka jutro?

Gdy ktoś czy coś zamyka ludzkie twarze.

Gdy ciągle zastraszeni i słyszymy kłótnie.

Nastąpi dzień gdy twarze będą mieli tatuaże.

Od kogo ludzki los uzależniony?

Od Boga czy wyłącznie od Mamony?

Gdy rzeczywistość krzywdą potępiona

Przez chore wizje hormonów.

A przecież musi ktoś zwyciężyć?

I kto to będzie : Strach czy Miłość?

Czy człowiek będzie to co kocha mierzyć?

Czy tak i będzie zmieniał  wartość w ilość?

TAT 18.10.2020 ( 15.25)


ZACZAROWANA

Jeden dzień przynosi tyle wrażeń.

Ile nie w stanie przynieść cały rok.

W jednym dniu może być tyle wydarzeń!

To jak wielka fala, która robi swój skok.

Serce bije mocno, a dusza tańczy,

Kiedy widzi to piękno obfitości.

Lata motylem gdzie chcę i nie walczy.

Odżyła! Wypiła kawę młodości.

Ta trawa seledynowa,

 I góry, co dotykają niebo.

Ta przestrzeń, leciutki wiaterek

I słońce, łaskocze policzki me.

Ja kocham. To moje kredo.

Ten uśmiech z wrażenia…

 Czas nie ma końca…

ZA-CZA-RO-WA-NA!

Jestem tym krajem oczarowana.

Tym pięknem górzystej krainy.

Od rzeczywistości przez mig oderwana.

Zaczarowana, w ramionach bajecznej doliny.

TAT 26.09.2020 ( 19.36)


ZAUFAJ

Gdy księżyc powie Ci o życiu,

W spragnionych piaskach Twej pustyni,

Zaufaj wiatru który płynie,

Pod niebem jasnej Twej Świątyni.

Gdy gwiazdy w nocy barwnie świecą,

A wewnątrz Ciebie sama ciemność.

Zaufaj światłom które lecą

Gdzie żyje serce, gdzie jest wieczność.

Gdy słońce w Tobie pali piaski,

A skłuta dusza siedzi w klatce,

Zaufaj sobie, zerwij maski,

Z których spawałeś własną kratkę.

Strumieniem byłeś, nim pozostań.

Nie buduj z życia bagnowiska.

Zaufaj sercu, tempo zwolnij.

Oazę znajdziesz w czystym kąpielisku.

TAT 01.11.2018 ( 15:13)


KORYTARZE

W snach widzę długie korytarze.

I dusze ludzkie rozkojarzone.

Jak cisza ogarnia ich zdrętwiałe twarze,

Jak ciało zostało nagie, upokorzone…

I życie skończone tak nagle i bez powrotu,

W tym ciągłym pośpiechu, w tym labiryncie marzeń.

Teatru niema !… tylko scena w grocie,

Gdzie jesteś sam  pod wpływem wrażeń…

Dlaczego błąkam po tych korytarzach?

Zaczynam widzieć całkiem na odwrót świat !

Jak człowiek ciągle żyje w mirażach,

W tworzonych kłamstwach przez tysiąc lat.

Jak dużo odcieni w tych korytarzach,

Jak dużo uczucia, miłości i łez.

Bóg żyje wszędzie, jest tak potężnym malarzem,

Lecz człowiek w matryce pędzi do stacji kres.

I tylko wtedy jak idzie tym korytarzem,

Zaczyna widzieć w pełni kim jest.

Ogląda stracone życie za szklanym witrażem,

Lecz czas jego minął  i niema opcji wstecz.

TAT  29.01.2017r. ( 13.21)

Dziennikarz, zarówno z zawodu jak i z zamiłowania. Od zawsze aktywnie zainteresowana szeroko pojętą komunikacją społeczną i działaniem w jej obrębie. Prywatnie, żona, matka, pasjonatka historii i mody, ceniąca sobie przede wszystkim szczerość i życie w zgodzie ze swoimi zasadami.

Gmina Pcim

,,Tulipan” zatrzymany przez myślenickich kryminalnych. Oszust usłyszał już zarzuty

Opublikowano

w

,,Tulipan” zatrzymany przez myślenickich kryminalnych. Oszust usłyszał już zarzuty
,,Tulipan” zatrzymany przez myślenickich kryminalnych. Oszust usłyszał już zarzuty

Kryminalni z Myślenic wpadli na trop i zatrzymali 31-latka, który oszukiwał poznaną na portalu randkowym mieszkankę gminy Pcim i jej rodzinę, pożyczając od nich pieniądze na łączną kwotę opiewającą powyżej 200 tys. złotych. ,,Tulipan ” usłyszał już zarzuty oszustwa.

Myśleniccy kryminalni uzyskali informacje, że jedna z rodzin w gminie Pcim może padać ofiarą oszustwa na tzw. tulipana. 28-letnia kobieta, która poznała 31-latka z województwa mazowieckiego na jednym z portali randkowych, nie była świadoma, że oszukuje on ją i jej bliskich pożyczając od nich pieniądze.

Dopiero kiedy policjanci zdemaskowali oszusta, zaczęły wychodzić szczegóły jego działania. Pod różnymi pretekstami pożyczał od swojej partnerki i jej rodziny pieniądze. Te rzekomo potrzebne były mu na ratowanie firmy (podawał się za człowieka majętnego), problemów z Urzędem Skarbowym, policją, czy wsparcie dla chorych członków rodziny. Oszust zdobył ogromne zaufanie rodziny. Wielu jej członków pożyczało mu pieniądze – nawet wielokrotnie. Co ciekawe, w większości przypadków nie wiedzieli oni o pozostałych pożyczkach, zaciąganych u bliskich. Jednorazowe pożyczki wynosiły nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a taki proceder trwał niemal rok. Łącznie oszust ,,pożyczył” od swojej partnerki i członków jej rodziny ponad 200 tysięcy złotych.

12 stycznia br. kryminalni zatrzymali 31-latka. Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustw i przyznał się do winy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Teraz policjanci sprawdzą, czy rodzina z gminy Pcim to jedyni pokrzywdzeni przez ,,tulipana”.

 

informacje: Oficer prasowy KPP w Myślenicach mł.asp. Dawid Wietrzyk 

 

zdjęcie poglądowe: via internet

Kontynuuj czytanie

Gmina Pcim

Pcim. Nagraj walentynkową piosenkę i weź udział w Ogólnopolskim Konkursie

Opublikowano

w

Pcim. Nagraj walentynkową piosenkę i weź udział w Ogólnopolskim Konkursie
Pcim. Nagraj walentynkową piosenkę i weź udział w Ogólnopolskim Konkursie

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu zaprasza na Ogólnopolski Konkurs Walentynkowy Piosenki Online. Celem konkursu jest rozwój i propagowanie artystycznych talentów.

konkurs dedykowany jest uczniom w dwóch kategoriach wiekowych:

 • szkół podstawowych klasy IV – VIII
 • ponadpodstawowych
 1.  Warunkiem uczestnictwa jest:
 1. wypełnienie i nadesłanie ( skanem lub zdjęciem) podpisanej karty zgłoszenia oraz oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych (RODO)na adres mailowy gokpcim@op.pl do: 9 lutego 2022.
 2. polubienie profilu Kulturalna Gmina Pcim na FB, następnie przesłanie linku do nagrania na tym profilu w wiadomości prywatnej do:9  lutego 2022
 3. tytuł nagrania powinien być opatrzony wpisem o następującej treści: Walentynkowy Konkurs Piosenki „Serca dwa”, imię i nazwisko uczestnika//tytuł utworu/kategoria wiekowa

 

 1. Szczegóły techniczne:

Piosenki mogą być wykonane z podkładem muzycznym, akompaniamentem własnym lub a’capella. Nagrania filmowe należy umieścić w serwisie www.youtube.pl jako nagranie niepubliczne. Ścieżka audio nie może być przetwarzana, poprawiana i modyfikowana studyjnie. Osoba biorąca w konkursie zaświadcza, że nagranie nie brało udziału w innych konkursach.

 

 1. Jury:

W obydwu kategoriach wyłonionych zostanie po 3 laureatów, nadesłane nagrania oceni profesjonalne Jury pod kątem:

 • interpretacji utworu
 • wrażliwości muzycznej
 • pomysłowości prezentacji
 • ogólnego wrażenia artystycznego
 1. Nagrody:

Ogłoszenie wyników nastąpi 14 lutego 2022

Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe, a ich piosenki zostaną zaprezentowane na profilu Kulturalna Gmina Pcim

 1. Inne:

Zgłoszenie się do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

W sprawach nie uregulowanych regulaminem decyduje Organizator Konkursu. Organizator zastrzega sobie prawo do ewentualnych zmian w regulaminie.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Dofinansowanie na szkolenia językowe, komputerowe, kursy prawa jazdy w Małopolsce

Opublikowano

w

Dofinansowanie na szkolenia językowe, komputerowe, kursy prawa jazdy w Małopolsce
Dofinansowanie na szkolenia językowe, komputerowe, kursy prawa jazdy w Małopolsce

Logo Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, przekierowanie prowadzi do serwisu Pociąg do kariery

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach ze Skillem – dobrze trafiłeś! Skill znalazł sposób na rozdawanie umiejętności nawet w tym trudnym czasie – zdobędziesz je podczas szkoleń i kursów z dofinansowaniem unijnym. Teraz z naszej oferty skorzystasz całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu.

Żółty prostokąt, na którym są dwa kwadraty w kolorze różowym i niebieskim oraz postać Skilla (puchata kulka z długim ogonem, przypomina coś pomiędzy wiewiórką a kotem). Napisy: Kierunek Kariera oraz Kierunek Kariera Zawodowa online #zostań w domu

Dofinansowanie w projektach „Kierunek Kariera” i „Kierunek Kariera Zawodowa” możesz wykorzystać na szkolenia językowe, komputerowe, kursy prawa jazdy, ale również na wszelkie szkolenia zawodowe umożliwiające zmianę lub nabycie nowych kompetencji zawodowych, potwierdzone egzaminami.

W obecnej sytuacji, niewielu z nas czuje się bezpiecznie. Konsekwencje epidemii odczujemy wszyscy, niezależnie od stanowiska. W tym trudnym zawodowo czasie, zanim podejmiesz decyzję, co dalej, warto skorzystać z usług doradztwa zawodowego. Podczas rozmowy online, doradca pomoże Ci odkryć Twoje mocne strony i da Ci wskazówki, jak odnaleźć się w nowej sytuacji na rynku pracy. Wspólnie określicie jakich szkoleń potrzebujesz.

Kto może otrzymać dofinansowanie szkolenia lub kursu?

 • Musisz mieć ukończone 25 lat (nie ma górnej granicy wieku) i pracować;
 • Musisz też być związany z Małopolską (przez miejsce zamieszkania, pracy lub nauki);
 • Dodatkowo, jeśli masz mniej niż 50 lat, możesz mieć maksymalnie średnie wykształcenie*

* Od 3 marca 2021 r. do projektu przyjmowane są również osoby posiadające ukończone szkoły policealne lub pomaturalne. UWAGA! nie dotyczy to osób posiadających wykształcenie wyższe (studia licencjackie, magisterskie itp.) – osoby z wykształceniem wyższym mogły przystąpić do projektu, tylko jeżeli ukończyły 50 r.ż. lub posiadały orzeczenie o niepełnosprawności (wymagania dla osób z niepełnosprawnościami podano niżej) **

** Od 14 czerwca do 31 grudnia 2021 r.  w projekcie Kierunek Kariera trwała rekrutacja limitowana dla osób posiadających wyższe wykształcenie. Rekrutacja została zakończona. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Osoby poniżej 25 roku życia nie są przyjmowane do projektu Kierunek Kariera / Kierunek Kariera Zawodowa. Uruchomiony został jednak analogiczny projekt z dofinansowaniem szkoleń dla młodych, pracujących, z niskimi dochodami. Więcej szczegółów o projekcie „Łap skilla!” na stronie www.pociagdokariery.

Kim jest osoba pracująca?

Jeżeli:

 • jesteś zatrudniony na umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło, na podstawie powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub
 • prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników lub
 • jesteś rolnikiem.

To jesteś osobą pracującą.

Jak się zgłosić?

Przed przystąpieniem do projektu  zapoznaj się z treścią regulaminów naszych projektów.
Przeczytaj też aktualne zalecenia w ramach naszych projektów, przyjęte w związku z panującą epidemią.

Co trzeba zrobić – krok po kroku

Krok 1: Rejestracja. Wejdź na naszą stronę internetową, wypełnij formularz zgłoszeniowy i umów się na rozmowę z doradcą zawodowym. Krok 2: Bilans Kariery. Porozmawiaj z doradcą, odkryj jakie możliwości dają Kierunek Kariera i Kierunek Kariera Zawodowa oraz jak najlepiej je wykorzystać. Krok 3: Bony na szkolenia. U Twojego doradcy zamów bony na szkolenia językowe, komputerowe i inne ogólne. Możesz otrzymać do 180 bonów o wartości 2700 zł. Krok 4: Kursy zawodowe. Samodzielnie zamów bony na szkolenia i kursy zawodowe przez formularz na stronie. Możesz otrzymać do 337 bonów o wartości 5055 zł. Krok 5: Umowa i koszt. Podpisz umowę o dofinansowanie i wpłać 15% wartości zamawianych bonów na podany w umowie numer konta. Krok 6: Szkolenia i kursy. Zapisz się na wybrane szkolenie w Bazie Usług Rozwojowych. Zapłać za nie bonami. Ukończ kurs i podnieś swoje kwalifikacje!

 Zarejestruj się na stronie w zakładce „Zgłoś się”

2. Skorzystaj z rozmowy z doradcą zawodowym przez internet

O szczegółach rozmowy przy pomocy komunikatora internetowego poinformuje Cię mailowo Twój doradca zawodowy. Zapoznaj się z wymaganiami technicznymi, które powinieneś spełnić, żeby zdalnie skorzystać z usługi doradczej.

Z doradcą porozmawiasz o swojej dotychczasowej karierze zawodowej i możliwościach jej rozwoju. Razem sporządzicie Twój Bilans Kariery. Usługa ta pozwala odkryć, nazwać i uporządkować, dotychczasowe doświadczenie i umiejętności oraz posiadane zaświadczenia i certyfikaty przez uczestnika projektu. W efekcie prowadzonego Bilansu poznaje swoje możliwości, potencjał, kompetencje i przygotowuje wspólnie z doradca portfolio oraz indywidualny plan rozwoju edukacyjno-zawodowego.
Z doradcą porozmawiasz bez wychodzenia z domu! W dniu rozmowy, o umówionej godzinie, kliknij w link, który dostałeś na maila od swojego doradcy zawodowego.

 

3. Zamów bony z Kierunku Kariera lub Kierunku Kariera Zawodowa

Podczas rozmowy z doradcą zamówisz bony na szkolenia ogólne: językowe, komputerowe, kursy prawa jazdy. Bony na szkolenia zawodowe zamówisz samodzielnie w zakładce „Zamów bony”.

Za szkolenia zapłacisz bonami szkoleniowymi, które otrzymasz po zawarciu z nami umowy i wpłacie 15% wartości zamówionych bonów.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, może się okazać, że dofinansowanie wybranych przez Ciebie w ramach projektu szkoleń stanowić będzie pomoc de minimis. Wówczas, przed zawarciem umowy, należy złożyć m.in. formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.

4. Podpisz umowę/umowy na zakup bonów i wpłać wkład własny

5. Zapisz się na szkolenie wybrane na stronie https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl

Osoby z niepełnosprawnościami

Jeżeli jesteś w wieku pomiędzy 25 a 65 lat, jesteś osobą z niepełnosprawnościami i masz dokument, który to potwierdza oraz jesteś związany z Małopolską (tutaj mieszkasz, pracujesz lub uczysz się) – skontaktuj się z naszym rzecznikiem osób z niepełnosprawnościami. Przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę doradztwa i dofinansowania do szkoleń.

Osoby z niepełnosprawnościami są przyjmowane do projektu Kierunek Kariera / Kierunek Kariera Zawodowa nawet jeżeli nie są osobami pracującymi oraz niezależnie od posiadanego wykształcenia.

Kontakt do rzecznika osób z niepełnosprawnościami:

Ewa Półchłopek
tel. 12 619 84 09
e-mail: bon@wup-krakow.pl

W budynku (plac na Stawach 1) posiadamy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz doradców zawodowych posługujących się językiem migowym.

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Kierunek  Kariera” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Działanie 10.3 „Rozwój kompetencji i umiejętności osób dorosłych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Kierunek Kariera Zawodowa” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, Działanie 10.2.4 „Kształcenie zawodowe osób dorosłych” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

informacje i grafiki: Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

styczeń 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« gru   lut »

youtube

Najczęściej czytane