Connect with us

Religia

Transmisja Mszy Świętej

Opublikowano

w

transmisja mszy osieczany trzemeśnia
Transmisja Mszy Świętej
Transmisja Mszy Świętej
Transmisja Mszy Świętej

 

04.12.2022

II Niedziela Adwentu

Transmisje niedzielnej Mszy Świętej

Tradycyjnie zapraszamy na Transmisję Mszy Świętej z Parafii św. Klemensa w Trzemeśni , Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach która rozpocznie się w niedzielę od godziny 12.00 z Trzemeśni i o 11.30 z Osieczan

 

Transmisja Online dostępne po kliknięciu w linki w przypadku nieaktualnych playerów.

Godz. 18.00 – CEREMONIE WIELKIEGO PIĄTKU

11.30 Transmisja z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach

12.00 Transmisja z Parafii św. Klemensa w Trzemesni

 

 

transmisje z Parafii Trzemeśnia dostępne na :
https://www.youtube.com/channel/UCnl9uv0cMpqtDJbwBg4xHpg
Parafia Tokarnia:
https://www.youtube.com/channel/UC7urGUP-FanqOEgp4O8rS_w
Parafia Skomielna Czarna:
https://www.youtube.com/channel/UC4nbXexPJVh7IIp5lDVP7jA
Parafia Krzczonów:
https://www.youtube.com/channel/UCHzxN0IAP6UvSsU-AOfQ-cA
I wszystko w jednym informacje o czasie nadawania na żywo:
https://www.tok20tv.pl/na-zywo-2

Właściciel, producent i wydawca Myślenice iTV Telewizji Internetowej, operator, montażysta, operator drona, oświetleniowiec.

Gmina Myślenice

Cmentarz choleryczny na Bukówce – zapomniana nekropolia

Opublikowano

w

Jan Stawarz
Cmentarz choleryczny na Bukówce – zapomniana nekropolia
Cmentarz choleryczny na Bukówce – zapomniana nekropolia
Cmentarz choleryczny na Bukówce – zapomniana nekropolia

MYŚLENICE: Jan Stawarz był jednym z najbardziej znanych i poważanych historyków w powiecie myślenickim. Przez dziesiątki lat, swoją pasję zaszczepiał w kolejnych pokoleniach myśleniczan i nie tylko. 24 czerwca 2019 roku, Jan Stawarz odszedł do Domu Pana. Pozostały po nim jednak wspomnienia, również te utrwalone na filmach.

Jan Stawarz był długoletnim nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Myślenicach, przewodnikiem terenowym i przewodnikiem miejskim po Krakowie; mimo przejścia na emeryturę, bardzo aktywni działał w pracy krajoznawczo-turystycznej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Przez wiele lat prowadził przy Myślenickim Ośrodku Kultury klub turystyczny „Truchcik”. Dopóki zdrowie na to pozwalało odwiedzał rokrocznie z pierwszymi klasami Pierwszego Liceum Stary Cmentarz w Myślenicach, opowiadając o pochowanych nań osobach szczególnie zasłużonych dla ziemi myślenickiej oraz o historii miasta. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Tysiąclecia Polski. Został również wyróżniony tytułem Zasłużony Przewodnik PTTK oraz medalem i tytułem Nauczyciel Kraju Ojczystego.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Listopadowe Święta. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021

Opublikowano

w

przez

świeczka
Listopadowe Święta. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021
Listopadowe Święta. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021
Listopadowe Święta. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021

 

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.
Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił”
/Wisława Szymborska/

 

Wszystkich Świętych 1 listopada

Jest to uroczystość w Kościele katolickim ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich. To listopadowy czas zadumy i refleksji. Tego dnia miliony Polaków przybywają na groby najbliższych, zapalając znicze i wspominają swoich krewnych i znajomych. W tym czasie pamiętamy również o tych, których groby na co dzień są zapomniane przez innych. Wspominamy jednocześnie wybitnych Polaków, wybitnych działaczy lokalnych którzy mieli swój wkład w rozwój kultury i dziedzictwa naszego kraju, a odeszli na zawsze.

Historia Święta

Jak wiemy z kart historii dzień Wszystkich Świętych sięga jeszcze czasów antycznych, kiedy to w wybranym dniu wspominano wszystkich męczenników chrześcijańskich. Ponoć bowiem już w IV wieku wprowadzano takie wspomnienie w wielu Kościołach wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu uroczystość Wszystkich Świętych pierwotnie odbywała się 13 maja. Wówczas obchodzono laudację wszystkich męczenników chrześcijańskich, z całego świata, w pierwszą niedzielę po Zielonych Świątkach.  W 741 roku papież Grzegorz III przeniósł jednak to święto na 1 listopada, natomiast w roku 835 papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, by ten obowiązkowymi uczynił obchody uroczystości 1 listopada w całym cesarstwie.

W 935 roku papież Jan XI zdecydował, iż 1 listopada będzie osobnym świętem ku czci Wszystkich Świętych. Od tamtej pory miało ono obowiązywać w całym Kościele. Co więcej, wprowadził także wigilię tego święta. W 1475 roku święto zostało ustanowione za obowiązkowe dla chrześcijan, o czym zdecydował papież Sykstus IV. Do uroczystości dołączył także oktawę obchodów. Wigilia i oktawa zostały zniesione w roku 1955 przez papieża Piusa XII.

Ustanowienie dnia Wszystkich Świętych miało zastąpił pogańskie obrzędy, związane z wiarą w powrót zmarłych na ziemię. Z praktykowanych w średniowieczu obrzędów wyrosło później m.in. dobrze nam znane Halloween.

Ciekawostki związane ze świętem:

  • Uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem kościelnym, jednakże w czasach PRL ówczesne władze próbowały je zawłaszczyć i zsekularyzować. Tym samym przez kilkadziesiąt lat w Polsce mówiło się o „Święcie Zmarłych”. Ta nazwa przetrwała do dziś, choć jest błędna i nie ma nic wspólnego z tradycyjnym, religijnym charakterem tego dnia.
  • Święto mocno związało się też z polską historią i tego dnia władze państwowe, samorządowe a także obywatele dbają o to, aby kwiaty i znicze pojawiły się nie tylko na grobach zmarłych, ale także w miejscach pamięci, przed pomnikami i tablicami, w miejscach bitew i ważnych historycznych wydarzeń.

Wszystkich Świętych a Dzień Zadusznych

1 listopada, jak wskazuje nazwa, modlimy się za osoby, które zostały ogłoszone świętymi, a ich dusze są w niebie. Natomiast 2 listopada to uroczystość upamiętniająca pamięć wszystkich innych zmarłych, którzy do nieba jeszcze nie trafili.

Dzień Zaduszny 2 listopada…

Zaduszki znane również jako Dzień Zaduszny albo Święto Zmarłych co roku obchodzone są 2 listopada, po uroczystości Wszystkich Świętych. W kościele katolickim jest to czas na wspominanie wszystkich zmarłych wiernych. Tradycyjnie Zaduszki wiążą się z odwiedzaniem grobów bliskich, zostawianiem na nich kwiatów i zniczy oraz modlitwą za tych, którzy odeszli.

Skąd się wzięły Zaduszki?

Historia tego dnia wywodzi się jeszcze z praktyk średniowiecznych mnichów, którzy co roku odprawiali nabożeństwa za zmarłych współbraci. Od IX wieku zaczęto odprawiać modlitwy również w intencji nieżyjących świeckich. W roku 998 Odylon, opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych we własnym opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej.

Później zwyczaj ten zaczęły przejmować inne zakony. W roku 1311 roku Stolica Apostolska zdecydowała o wprowadzeniu Dnia Zadusznego do kalendarza oraz liturgii rzymskiej. Jeżeli chodzi o Polskę, najstarsza informacja dotycząca obchodów tego dnia pochodzi z początków XIV wieku, z diecezji wrocławskiej.

Ciekawostka Zaduszek

„Zaduszki” łączą się z ludowymi uroczystościami. To właśnie obrzędy związane z nimi Adam Mickiewicz opisał w „Dziadach”. Tego dnia należy modlić się za wszystkich zmarłych, szczególnie za tych, których dusze przebywają w czyśćcu.

 

Listopadowe Święta. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021 Listopadowe Święta. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021

Materiał archiwalny:

Cmentarz choleryczny na Bukówce w Myślenicach.

źródło: Onet

Kontynuuj czytanie

Gmina Myślenice

Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..

Opublikowano

w

Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..
Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..
Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..
Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..

 

 

Niedzielne popołudnie 9 października. Fundacja Owocna zaprasiła na myślenicki Rynek na koncert papieski, upamiętniający postać wybitnego Polaka – św. Jana Pawła II.

Koncert pn. „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”, to muzyczna, poetycka, modlitewna, refleksyjna, podróż, której „przewodnikiem” był  Karol Wojtyła, śwìęty z Wadowic. Niejednej osobie tego popołudnia, łza w oku się zakręciła.

Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..

Koncert to przegląd grup wokalno-instrumentalnych z gminy Myślenice, z Parafii pw. NNMP, oaz działających w Parafii pw. Św. Brata Alberta na Osiedlu 1000- lecia oraz Parafii pw. św. Wojciecha w Osieczanach. Ponadto na scenie zaprezentował się Zespół Zielony Szlak oraz Ojciec Łukasz Buksa  z Zespołem. Ten ostatni w haryzmatyczny sposób; pogodny, ciekawy i inspirujący poprowadził cały koncert.

Fundatorki podkreślają, że „Jeszcze będzie pięknie mimo wszystko dlatego… założyły wygodne buty i Fundację Owocną” by czerpiąc z nauki św. Jana Pawła II, jak ze źródła czystej wody, z pokorą, czynić świat lepszym. Barbara Bylica i Małgorzata Miszczak obie z pokolenia JPII idą po śladach swego przewodnika, dobrego ojca, Wielkiego Człowieka… Który wciąż jest żywy w ich pamięci.” 

Projekt zrealizowany został przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach Mecenatu Małopolskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.  Dlatego wśród gości nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i gminnych, a także kościelnych.

Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..

Celem koncertu było zjednoczenie mieszkańców, ożywienie wspomnień związanych z św. Janem Pawłem II, przybliżenie na nowo nauki papieża. Koncert miał charakter upamiętniający postać papieża, jak również integrujący społeczeństwo lokalne. 

Podczas koncertu na stoisku tuż obok sceny  miała miejsce promocja książki wydanej w ramach Inicjatywy Lokalnej będącej zbiorem wspomnień, opowiadań, listów i wierszy związanych z osobą Jana Pawła II której autorami są dzieci i młodzież, dorośli ziemi myślenickiej.

Był też słodki poczęstunek, specjalnie nawiązujący do papieskiego rarytasu. 300 kremówek rozeszło się ” niczym świeże bułeczki.  Koncert został przyjęty z entuzjazmem. Myślenice pamiętają. Myślenice wspominają.

Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż..  Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. Koncert Papieski „Ciepło patrzy mi w oczy Bóg”. Fundacja Owocna zaprasiła w sentymentalną podróż.. ————————————————————————————–

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „slenice.pl MAŁOPOLSKA JANOWI PAWŁOWIII findaga OweCna Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Mołopolskiego ZAPRASZAJĄ NA SKĄPANY W OAZOWYCH PIEŚNIACH KONCERT UPAMIĘTNIAJĄCY ŚW. JANA PAWŁAII "Ciepło pat rzy mi W oczy bóg" PAŻDZIERNIKA 2022 NIEDZIELA GODZ. 14:00 MYŚLENICKI RYNEK "Wypłyń na głębię." Św. Jan PawełIl WYSTĄPIĄ: *Grupa formacyjna Młodzi Duchem Schola Gloria z parafii Åw. Brata Alberta w Myślenicach *Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Nazaret- z parafii NNMP w Myślenicach Oaza z parafii św. Wojciecha w Osieczanach Zielony Szlak *0. Łukasz Buksa Zespołem Dla Was: storo, wmnzyka. Śpiew. poezja. kremówki "papieskie". TELEWIZ.JA NTERNETOWA Myślenice ITV REGONPOLLGNL MYŚLENICKA gazeta, DZIENNIKPOLSKI”

 

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

grudzień 2022
PWŚCPSN
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
« lis   sty »

youtube

Najczęściej czytane