Connect with us

Religia

Transmisja Mszy Świętej

Opublikowano

w

transmisja mszy osieczany trzemeśnia
stw

26.06.2022

Czternasta  Niedziela zwykła

Transmisje niedzielnej Mszy Świętej

Tradycyjnie zapraszamy na Transmisję Mszy Świętej z Parafii św. Klemensa w Trzemeśni , Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach która rozpocznie się w niedzielę od godziny 12.00 z Trzemeśni i o 11.30 z Osieczan

 

Transmisja Online dostępne po kliknięciu w linki w przypadku nieaktualnych playerów.

Godz. 18.00 – CEREMONIE WIELKIEGO PIĄTKU

11.30 Transmisja z parafii pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Osieczanach

12.00 Transmisja z Parafii św. Klemensa w Trzemesni

 

 

transmisje z Parafii Trzemeśnia dostępne na :
https://www.youtube.com/channel/UCnl9uv0cMpqtDJbwBg4xHpg
Parafia Tokarnia:
https://www.youtube.com/channel/UC7urGUP-FanqOEgp4O8rS_w
Parafia Skomielna Czarna:
https://www.youtube.com/channel/UC4nbXexPJVh7IIp5lDVP7jA
Parafia Krzczonów:
https://www.youtube.com/channel/UCHzxN0IAP6UvSsU-AOfQ-cA
I wszystko w jednym informacje o czasie nadawania na żywo:
https://www.tok20tv.pl/na-zywo-2

Właściciel, producent i wydawca Myślenice iTV Telewizji Internetowej, operator, montażysta, operator drona, oświetleniowiec.

Gmina Lubień

Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja

Opublikowano

w

Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja
stw
 

Parafia św. Wojciecha w Krzeczowie (gmina Lubień)  zaprosiła na uroczystość poświęcenia Jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II Wielkiego w Krzeczowie 7 czerwca 2022 r. (wtorek).

Poświęcenia tego dokona ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski wraz z przedstawicielami Episkopatu Polski.

Uroczystość rozpoczęła się o 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia i modlitewnym czuwaniem prowadzonym przez ks. Marcina Filara oraz młodzież z udziałem  Regionalnego Zespołu „Cyrniawa” około godz. 16.15 ks. Arcybiskup wraz z biskupami i rozpoczęli Nabożeństwo Słowa Bożego, w czasie którego nastąpiło poświęcenie Krzyża w Krzeczowie*.

Zapraszamy na transmisję z uroczystości:
 

* Krzyż w Krzeczowie stoi na najwyższym wzniesieniu Krzeczowa, na wznoszącej się  631 m n.p.m. Kiecce. Już stąd był widoczny z daleka, ale teraz dzięki podświetleniu konstrukcji, jest jeszcze lepiej widoczny. To właśnie tu w roku 2015 z inicjatywy emerytowanego księdza proboszcza Antoniego Płaczka narodził się pomysł budowy krzyża.

Krzyż upamiętnia setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą na rok 2020. Miał również upamiętniać setną rocznicę Bitwy Warszawskiej znanej też jako „cud nad Wisłą”, a wreszcie budowę nowej, ekspresowej zakopianki, która przebiega przez Krzeczów w jego sąsiedztwie.

To jedyny taki krzyż między Krakowem a Zakopanem, stoi dokładnie w połowie drogi między dwoma krzyżami, krzyżem na Giewoncie a krzyżem Królowej Jadwigi na Wawelu. Stalowa konstrukcja krzyża to 27 metrów, co symbolizuje 27 lat pontyfikatu św. Jana Pawła II, z czego 24 góruje nad ziemią a 3 wbudowane są w betonową stopę. Rozpiętość ramion to 15 metrów.

Realizacja wielkiego dzieła była możliwa dzięki finansowemu wsparciu i pomocy Fundatorów. Krzyż św. Jana Pawła II jest uzupełnieniem drogi krzyżowej, która powstała w Krzeczowie w roku 2013. Oba elementy stanowią stałe miejsca pielgrzymek, wzbogaciły pejzaż Krzeczowa, a nade wszystko silnie zapisały się w świadomości mieszkańców, pielgrzymów pielęgnując wiarę, kulturę i wartości patriotyczne.

Może być zdjęciem przedstawiającym niebo
 
Galeria zdjęć z poświęcenia krzyża Myślenice iTV:
 
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja
Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja Poświęcenie jubileuszowego Krzyża św. Jana Pawła II w Krzeczowie 07.06.2022 – relacja
 
zdjęcia: Parafia św. Wojciecha

Kontynuuj czytanie

Artykuł Społeczny

Majówka w Kornatce. Piękna tradycja „majówek” która nie zaginie, a będzie się odradzać…

Opublikowano

w

Majówka w Kornatce. Piękna tradycja „majówek” która nie zaginie, a będzie się odradzać…
stw

Dobiegł końca miesiąc maj – miesiąc poświęcony Matce Bożej. Wraz z jego końcem ucichł wieczorny śpiew Litanii Loretańskiej oraz pięknych, maryjnych pieśni przy przydrożnych figurach w wielu miejscowościach na ziemi polskiej.

Przy tych kapliczkach czy krzyżach przy drogach na wsi można spotkać było modlące się śpiewem grupki osób. Dziś ten zwyczaj jest już coraz rzadszy, ale dawniej przychodziła na nie cała wieś: dzieci i starsi, mężczyźni i kobiety. Nawet jak trwała zabawa taneczna, to przerywano ją, a wszyscy udawali się na majówkę. Po jej zakończeniu kontynuowano dalej zabawę. Kapliczki te były wznoszone jako wotum wdzięczności za uratowanie komuś życia, ratunek przed powodzią, nieszczęściem, wynagrodzenie za swoje grzechy czy też ze zwyczajnych odruchów serca. Poza tym we wsiach nieposiadających kościołów kapliczki i krzyże te stawały się ośrodkami lokalnego kultu.

Mamy nadzieję, że ta piękna tradycja „majówek” nie zaginie, a będzie się odradzać. Tak jak to miało miejsce w Kornatce. A wszystko to dzięki inicjatywie miejscowego stowarzyszenia „Gościniec”, Sołtysa i Rady Sołeckiej oraz OSP Kornatka i OSP Brzezowa, którzy w tym roku postanowili kultywować tę piękną tradycję, spotykając się co piątek przy wybranych kapliczkach na wspólnej modlitwie z akompaniamentem młodych muzyków.

6 maja spotkano się przy kapliczce na obok skrzyżowania Kornatka – Droginia – Łęki, gdzie za sprawą miejscowych mieszkańców tradycja majówek jest corocznie kultywowana. 13 maja wspólna modlitwa miała miejsce przy kapliczce obok skrzyżowania Kornatka – Myślenice – Zasań. 20 i 27 maja modlono się w Brzezowej. Najpierw w kaplicy, gdzie odbywają się coniedzielne msze, a później przy przydrożnej kapliczce, znajdującej się przy skręcie w drogę na tzw. „Kopiec”. Uroczyste zakończenie tegorocznych majówek miało miejsce przy kaplicy poniżej boiska sportowego w Kornatce. Po zakończeniu zaproszono uczestników na wspólnego grilla.

Na okoliczność majówek kapliczki przybrały swoją odświętną szatę ozdobione kwiatami i dekoracjami. We wspólnej modlitwie i śpiewie uczestniczyły dzieci, młodzież i starsi , niekiedy całymi rodzinami. W blaskach zachodzącego słońca, po rosie, daleko niosło się echo śpiewanych pieśni. Była to okazja nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także spotkań i rozmów.

Maj się zakończył. Ale nie oznacza to, że o modlitwach przy tych kapliczkach i figurach należy zapomnieć. Kiedyś w balladzie „Powrót taty” Adam Mickiewicz napisał:

„Pójdźcie, o dziatki, pójdźcie wszystkie razem

Za miasto, pod słup, na wzgórek,

Tam przed cudownym klęknijcie obrazem,

Pobożnie zmówcie paciórek”.

Nie zapominajmy o tym, mając także na względzie pamięć naszych przodków, którzy te znaki swojego kultu religijnego stawiali. Kultywowanie tej pięknej majówkowej tradycji nabiera szczególnego znaczenia i jest jednym z wyrazów przywiązania do tego, co polskie. Taka forma podtrzymywania tradycji jest z pewnością potrzebna, szczególnie dla najmłodszego pokolenia jako element edukacji patriotycznej. Dbajmy więc o te miejsca i ożywiajmy je na nowo.

Wspólne majówki były częścią projektu „Z kulturą w plenerze, Kornatkę przemierzę” dofinansowanego ze środków Gminy Dobczyce. Dbajmy o te miejsca i ożywiajmy je na nowo!

Zobaczcie Majówkę w  Kornatce: https://fb.watch/dpIy-0KuG9/

 

informacje i film: Sołectwo Kornatka

Kontynuuj czytanie

Gmina Lubień

Śpiewana majówka w Krzeczowie, kultywowana od 1970 roku

Opublikowano

w

Śpiewana majówka w Krzeczowie, kultywowana od 1970 roku
stw

Okres majówek już za nami ale warto pochylić się nad tą wyjątkową tradycją śpiewania majówek przy przydrożnych kapliczkach.

Krzeczów tradycja wciąż żywa!

I tak w dniu 31 maja miała miejsce ostatnia majówka w Krzeczowie na roli Kośmidrowej. Tradycja śpiewania przy kapliczce jest kultywowana od 1970 roku z przerwami, a od 1990 roku odbywa się systematycznie przez okres majowy codziennie. Przy kapliczce spotykają się mieszkańcy ról Słowiakowej, Kośmidrowej i Zarębku Wyżnego.

„Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie dzieci z Zespołu Regionalnego Cyrniawa uczyły się śpiewać pieśni pod opieką swoich rodziców. Są to role gdzie mieszka część dzieci z Zespołu Regionalnego Cyrniawa. Już dziś wiadomo, że tradycja śpiewania majówki w tym miejscu będzie kultywowana bo są następcy, dla których tradycje ojców i dziadków są ważne. Dzieci z zespołem miały zaszczyt zaśpiewać na ostatniej majówce jak to mówią u siebie. Wszystko to na Chwałę Bożą” – jak nam powiedziała Janina Kowalczyk z Zespołu Regionalnego Cyrniawa. 

Relacje z ostatniej majówki w Krzeczowie 2022 rok:

https://www.facebook.com/100010478311892/videos/389381229631899/

https://www.facebook.com/100010478311892/videos/1638409909873550/

https://www.facebook.com/100010478311892/videos/744236889945326/

https://www.facebook.com/100010478311892/videos/439413331346160/

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

lipiec 2022
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« cze   sie »

youtube

Najczęściej czytane