Connect with us

Artykuł Sponsorowany

U podnóża góry Chełm – najciekawsze atrakcje w Myślenicach

Opublikowano

w

U podnóża góry Chełm – najciekawsze atrakcje w Myślenicach

Myślenice to niewielka miejscowość położona w województwie małopolskim. Przez miasteczko przepływa rzeka Raba, a w niedalekim sąsiedztwie położone jest jezioro Dobczyckie. Wiele osób może kojarzyć nazwę tego miejsca, ponieważ przebiega przez nie słynna Zakopianka.

Myślenice to miejsce o niezwykle atrakcyjnych walorach turystycznych. W okolicy znajduje się bowiem rozbudowana sieć szlaków pieszych i rowerowych w otoczeniu przepięknych górskich krajobrazów. Sama miejscowość oferuje też szeroki zakres interesujących atrakcji dla dzieci. Dzięki temu Myślenice to doskonały kierunek wyjazdowy. Co warto odwiedzić, spędzając czas w tym regionie?

Góra Chełm – całą rodziną, wyciągiem krzesełkowym.

Największą atrakcją, którą koniecznie warto odwiedzić, będąc w Myślenicach, jest góra Chełm. Umiejscowiona ona jest w turystycznej dzielnicy Zarabie (położonej za rzeką Rabą), a na wzniesieniu znajduje się wieża widokowa. Na samej górze znaleźć można stację wyciągu krzesełkowego, karczmę z regionalnymi potrawami, plac zabaw dla dzieci oraz mapę pobliskich tras. Wjazd na górę wyciągiem to doskonała alternatywa dla rodzin z małymi dziećmi lub osób niewprawionych w górskich wędrówkach. Zdecydowanie warto wspiąć się na wieżę widokową. Cały budynek ma wysokość 15 metrów i z jego szczytu, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, można podziwiać przepiękną panoramę.

Czerwony szlak na Uklejną

Niezwykle interesujący jest czerwony szlak rozpoczynający się właśnie w Myślenicach. Już na samym jego początku znajduje się interesująca atrakcja, a mianowicie rezerwat o nazwie „Zamczysko nad Rabą”. Warto zwiedzić ruiny zamkowe przed rozpoczęciem wspinaczki. Warto wiedzieć, że szlak o kolorze czerwonym nie przechodzi bezpośrednio przez szczyt wzniesienia Uklejna. Należy odbić z wyznaczonej trasy i podążyć za znakami w kolorze żółtym. Po drodze można spotkać kilka kapliczek. Na samym wierzchołku znajduje się piramida ułożona z kamieni i zwieńczona krzyżem. Cała trasa pozwala na relaks w leśnym otoczeniu i podziwianie chwytających za oko widoków.

Schronisko PTTK na Polanie Kudłacze

Kolejną atrakcją w okolicach Myślenic jest Schronisko PTTK na Polanie Kudłacze. Kilka lat temu budynek został gruntownie odremontowany i obecnie cieszy się popularnością wśród odwiedzających Myślenice turystów. Pokoje hotelowe umożliwiają nawet spędzenie nocy w komfortowych warunkach, w otoczeniu przepięknej, górskiej przyrody. Schronisko dysponuje zadaszonymi wiatami, które pozwalają na zorganizowanie grilla czy ogniska. W niedalekiej odległości, dla amatorów plenerowych przygód można odnaleźć nawet pole namiotowe. Przy sprzyjających warunkach pogodowych ze schroniska rozpościera się atrakcyjny widok na okoliczne góry. Można podziwiać nawet szczyt Babiej Góry oraz Beskid Makowski i Żywiecki.

Myślenice to piękne miejsce słynące z atrakcyjnych krajobrazów. Miejscowość ta przyciąga coraz większe rzesze turystów. Dodatkowo Myślenice znajdują się w niedalekiej odległości od Krakowa, dlatego mając mieszkanie w Krakowie można w szybkim czasie dotrzeć do Myślenic i skorzystać ze wszystkich atrakcji, które to miasto ma do zaoferowania.

 

Dziennikarz, trener kompetencji miękkich, praktyk zmian któremu na sercu leży podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej. Absolwentka Zarządzania na Wydziale Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pracy to człowiek jest dla mnie największą wartością. Cenię pasjonatów oraz lokalny potencjał: społeczny, kulturalny, turystyczny oraz ekonomiczny. Moją misją jest promowanie tego co dobre w naszym regionie. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci oraz od piętnastu lat żoną tego samego męża.

Artykuł Sponsorowany

Jakie są kluczowe elementy dla wyciągarki elektrycznej?

Opublikowano

w

Jakie są kluczowe elementy dla wyciągarki elektrycznej?

 

Wyciągarka elektryczna to jeden z tych elementów, który jest niezbędny dla pojazdów terenowych, samochodów wojskowych i aut specjalnych. Sprawdza się w wielu przypadkach, zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego urządzenia, aby jego wybór w przyszłości był mniej problematyczny. Z jakich elementów składa się wyciągarka elektryczna? Jakie pozostałe elementy wyciągarki możemy wyróżnić? Na jakie liny do wyciągarki warto się zdecydować? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

 

Z jakich elementów składa się wyciągarka elektryczna?

Zdarzają się sytuacje, w których samochód podczas próby przejeżdżania przez trudny teren ugrzęźnie w błocie lub zakopie się w piasku. Absolutną podstawą są zatem wyciągarki elektryczne, które składają się z wielu elementów – połączone w całość są gwarancją prawidłowego działania. Najważniejszą częścią tego urządzenia jest oczywiście silnik – jest on zasilany za pośrednictwem prądu z akumulatora. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywana jest instalacja o napięciu 12 V, jednakże do samochodów ciężarowych – 24 V. Nowoczesne pojazdy terenowe, które wyposażone są w nowoczesne systemy, posiadają tzw. IBS. Jest to funkcja, dzięki której możliwe jest zarządzanie dwoma akumulatorami jednocześnie. Nie bez znaczenia jest także bęben, który wyróżnia się cylindrycznym kształtem. To właśnie na niego nawijana jest lina. Cały ten proces musi odbywać się równomiernie, w przeciwnym wypadku urządzenie może się zablokować lub się przegrzeje, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć.

Jakie pozostałe elementy wyciągarki możemy wyróżnić?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie tylko silnik i bęben wyciągarki ma znaczenie. Nie powinniśmy zapominać o rolkach lub ślizgach, w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy. Elementy te odpowiedzialne są za odpowiednie naprowadzanie liny na bęben. Rolki stosuje się, o ile jesteśmy w posiadaniu lin stalowych, natomiast ślizgi do syntetycznych rodzajów liny. Po co jednak stosuje się ślizgi? Otóż dzięki nim lina znajdzie się pomiędzy dwoma rolkami. W przeciwnym wypadku może dojść do przetarcia się liny, a w niektórych przypadkach do zablokowania urządzenia. Wyciągarki charakteryzują się również zębatą przekładnią – to właśnie ona jest gwarancją odpowiedniego momentu wyciągania. Nie bez znaczenia jest hamulec. Znacznie ułatwia działanie naszej wyciągarki, bowiem skutecznie zabezpiecza przed dalszym rozprowadzaniem liny.

Na jakie liny do wyciągarki warto się zdecydować?

Wyciągarki elektryczne wykorzystują liny. Na rynku znaleźć można ich różnorodne rodzaje. Największą popularnością cieszą się te syntetyczne, stalowe i kinetyczne. Lina stalowa wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne – w sposób szczególny na przecięcia i przetarcia. Jest to niezwykle istotne, bowiem może wytrzymać nawet duże przeciążenia. Konieczne jest jednak dbanie o ich konserwację, bowiem element ten narażony jest na korozję. Jeśli chodzi o linię syntetyczną, to jej masa jest nieco mniejsza, natomiast nawijanie na bęben jest mniej problematyczny. Dodatkowo obsługa jest wygodniejsza, ze względu na syntetyczny materiał.

Więcej  informacji na ten temat można znaleźć tutaj: Wyciągarki elektryczne, hydrauliczne, linowe i ręczne (dragonwinch.com)

Jakie są kluczowe elementy dla wyciągarki elektrycznej?


Artykuł sponsorowany.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Najlepsze soczewki jednodniowe

Opublikowano

w

Najlepsze soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe są bardzo popularne wśród osób wybierających życie bez okularów z wielu względów. Na czele listy zalet figuruje komfort noszenia i łatwość użytkowania – soczewki jednodniowe są cieńsze niż te wielorazowe, a co za tym idzie, dla niektórych osób wygodniejsze, bo zupełnie nie czuć ich na oku. Użytkownicy doceniają także uczucie świeżości i bardzo prostą aplikację soczewek jednodniowych. Na rynku jest jednak wielu producentów tego produktu, dostępnych w różnych wariantach i półkach cenowych. Po które soczewki jednodniowe warto sięgnąć?

Soczewki jednodniowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe są przeznaczone do używania w trybie dziennym, czyli od rana do wieczora, do 12-16 godzin użytkowania. Jak już wspomnieliśmy, ich materiał jest cieńszy niż w standardowej soczewce, dlatego wielu użytkowników uważa je za wygodniejsze i niewyczuwalne na oku. To produkt polecany dla alergików oraz dla osób początkujących dlatego, że są łatwiejsze w obsłudze i w utrzymywaniu higieny. Każda soczewka jednodniowa jest fabrycznie zapakowana w oddzielny pojemniczek wypełniony płynem do soczewek, więc nie potrzebne są żadne dodatkowe akcesoria, tak jak w przypadku np. soczewek miesięcznych. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to umycie i wysuszenie rąk oraz zdjęcie soczewki przed pójściem spać. W soczewkach jednodniowych można pływać, pod warunkiem zdjęcia ich zaraz po wyjściu z wody i wyrzuceniu do kosza.

Jakie są rodzaje soczewek jednodniowych?

Soczewki jednodniowe są powszechnie dostępne dla osób z najczęściej występującymi wadami refrakcji, czyli dla krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością przeznaczone są soczewki sferyczne, a dla tych ze starczowzrocznością (prezbiopią) soczewki multifokalne (lub inaczej nazywane: soczewki progresywne). Bez problemu można kupić także soczewki przeznaczone dla astygmatyków, czyli soczewki toryczne. Co ciekawe, astygmatycy bardzo często nieświadomie sięgają po soczewki sferyczne i szybko się do nich zniechęcają, ponieważ czują ogromny dyskomfort. Budowa oka astygmatyka jest specyficzna – gałka oczna kształtem przypomina raczej piłkę do rugby, zwykle przez niesymetryczną rogówkę. Przez to wiązki światła, które wpadają do oka, nie skupiają się w jednym punkcie, a w dwóch, dając rozmyty, zamglony lub nieostry obraz. Korygowanie astygmatyzmu soczewką sferyczną nie jest możliwe właśnie ze względu na nieregularną budowę oka – soczewka o kształcie miseczki nie będzie przylegać do oka, co da objawy swędzenia i „odklejania się”. Natomiast soczewki toryczne są skonstruowane w ten sposób, by idealnie przylegać do niezbornej gałki ocznej. Zatem jeśli odczuwacie dyskomfort podczas noszenia soczewek (niezależnie od producenta czy ich rodzaju – jednodniowych czy miesięcznych), warto udać się do specjalisty i zbadać wzrok. Pomimo tego, że astygmatyzm jest genetyczną wadą refrakcji, to występuje powszechnie i zmienia się w trakcie życia, stąd może się pojawić w dowolnym momencie.

Wracając jednak do soczewek jednodniowych, przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę także materiał wykonania. W większości sklepów internetowych i stacjonarnych znajdziecie soczewki wykonane z silikonu hydrożelowego, jednak nie wszyscy mogą takie nosić ze względu na alergię na silikon. Alergicy zatem powinni sięgać po soczewki hydrożelowe, zwłaszcza te o bardzo wysokim poziomie uwodnienia.

Najlepsze soczewki jednodniowe

Jeśli zdecydowaliście się na noszenie soczewek jednodniowych, na pewno chcielibyście wybrać najlepsze dostępne na rynku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że soczewki dobiera się według indywidualnych potrzeb i para, która spełnia oczekiwania jednej osoby, może nie pasować komuś innemu. Nie ma jednak przeszkód, by zerknąć na ranking soczewek jednodniowych i zobaczyć, co wybierają pozostali konsumenci. W 2021 roku najchętniej noszonymi soczewkami były EyeLove Exclusive 1-Day, soczewki silikonowo-hydrożelowe z filtrem UV, które użytkownicy docenili za korzystny stosunek ceny do jakości (opakowanie 30 sztuk kosztuje ok. 75-90 złotych), wygodę i elastyczność. Dużą popularnością cieszą się także Soczewki jednodniowe ACUVUE OASYS 1-Day z technologią Zintegrowanej Łzy (pozwala na stabilność filmu łzowego) i filtrem UV. Wysoko w rankingu uplasowały się także soczewki jednodniowe Soflens Daily Disposable, wykonane z hydrożelu, w bardzo budżetowym wydaniu.

Kontynuuj czytanie

Artykuł Sponsorowany

Zabłyśnij na święta z PSB Mrówka Myślenice

Opublikowano

w

Zabłyśnij na święta z PSB Mrówka Myślenice

Nadchodzą jedne z najpiękniejszych dni  w roku, nadchodzą Święta Bożego Narodzenia…Niepowtarzalny świąteczny klimat możesz mieć w swoim domu, dzięki produktom oferowanym przez PSB Mrówka Myślenice. Zabłyśnij na święta…Zobacz ekspozycję, która idealnie wpasuje się w Twoje wnętrze, a także sprawi, że przed Twoim domem pojawi się prawdziwa magia świąt.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

styczeń 2022
PWŚCPSN
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
« gru   lut »

youtube

Najczęściej czytane