fbpx
Connect with us

Gmina Myślenice

Uroczyste obchody Święta Matki Bożej Królowej Polski oraz Konstytucji 3 Maja w Myślenicach – przeżyjmy to raz jeszcze

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

MYŚLENICE: Tradycyjnie 3-go maja na myślenickim Rynku miały miejsce uroczystości związane z obchodami Święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski – ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski – abp Stanisław Gądecki.

3 maja to również Narodowe Święto Konstytucji upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto upamiętnia powołanie pierwszej, polskiej ustawy regulującej ustrój Rzeczypospolitej. Święto to zostało ustanowione już w 1919 roku. 

Uroczystości na płycie Rynku w Myślenicach rozpoczęły się od przemarszu Pocztów Sztandarowych: służb mundurowych, harcerzy, instytucji i organizacji działających na terenie miasta i gminy Myślenice na czele których maszerowała grając dostojnie Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice.

https://www.facebook.com/Myslenice.iTV.TelewizjaPowiatowa/videos/1994616720848204/

Msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny, z udziałem
ks. Michała Pieli, ks. Karola Jarosza, ks. Marka Kościelniaka z Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach, pod przewodnictwem
ks. Andrzeja Caputy proboszcza Parafii św. Klemensa Papieża i Męczennika w Trzemeśni. Podczas kazania duchowny nawiązywał do nauki Kard. Stefan Wyszyński oraz Jego Ślubów Jasnogórskich. Jan Paweł II nazwał Śluby Jasnogórskie „Polską Kartą Praw Człowieka”, bowiem ukazały one pryncypia Ewangelii, piękno chrześcijańskiego powołania, godność człowieka, rodziny i narodu. O tym właśnie mogli usłyszeć licznie zgromadzeni na mszy świętej wierni.

Po uroczystościach kościelnych nastąpiło złożenie wieńców pod Pomnikiem Niepodległości przez przedstawicieli samorządów gminnego i powiatowego oraz przedstawicieli licznych aktywnie działających w mieście i gminie Myślenice organizacji. Wartę Honorową pod Pomnikiem Niepodległości wystawili Strzelcy Rzeczypospolitej z Myślenic.

Ostatni element obchodów Święta 3 Maja na myślenickim Rynku poprzedziło krótkie wystąpienie burmistrza Jarosława Szlachetki o charakterze patriotycznym, który na zakończenie życzył wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Radosnego Świętowania!

relacja filmowa

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Czerwiec 2020
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
« Maj   Lip »

youtube

Najczęściej czytane