fbpx
Connect with us

Gmina Dobczyce

„VAROSHA EXPRES” – wystawa ośmiu gwaszy Andrzeja Boryczko

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Myślenice: „VAROSHA EXPRES” – wystawa ośmiu gwaszy Andrzeja Boryczko

Już wkrótce kolejna ciekawa wystawa, szczegóły poniżej:

Kto:                    Andrzej BORYCZKO

Co:                     „VAROSHA EXPRES” – wystawa ośmiu gwaszy

Kurator :            Jurek Fedirko

Gdzie:   Galeria OKRĄGŁA w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, ul. Szkolna 43

Organizator:     Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach i Stowarzyszenie „KAT” w Dobczycach

Wernisaż:          10 października 2019 r., o godzinie 18:00

Inwazja turecka na Cyprze. Wojna. 20 lipca 1974 r. Dzielnica grecka w Famaguście. Prawie jednego dnia Turcy wydalają Greków z dzielnicy Varosha. Odtąd puste miasto zionie podupadającymi wybebeszonymi domami, blokami. Opuszczonymi. Od lat nierozwiązywalny konflikt.

Andrzej Boryczko był na Cyprze, w Famaguście w 2017 r. Skorzystał z VAROSHA EXPRESU, autokaru, z którego nie mógł wysiąść, a z okien, przez ścianę szyb, mógł zobaczyć to koszmarne miasto, opuszczoną, wysiedloną Varoshę. Trasa przejazdu po okręgu – Famagusta  –  Varosha  –  powrót do życia, w Famaguście.  

Wszyscy pasażerowie ze świadomością wojny.  Swoistego  zawieszenia granicznego. Andrzej Boryczko patrzył, dokumentował fotograficznie i nagraniem video. Varosha stała się inspiracją do powstania ośmiu gwaszy. Kontury, faktury, powidoki. Minimalistyczne. Prawie abstrakcyjne. Ślady miasta. Ślady kiedyś tętniącego życia. Zostały tylko materialne kształty. Bez ludzi, bez Greków cypryjskich.

Na wernisażu autor opowie o Famaguście, tym, co zobaczył i przeżył, przedstawiając nagranie video. O gwaszach zaś  –  kurator wystawy.

informacje: Jurek Fedirko

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Maj 2020
PWŚCPSN
     1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Kwi   Cze »

youtube

Najczęściej czytane