fbpx
Connect with us

Gmina Wiśniowa

W Lipniku płoną budynki! Trwa akcja ratunkowa

Małgorzata Miszczak

Opublikowano

w

Lipnik (gmina Wiśniowa): 22 stycznia pożar w Lipniku, spłonęły budynki gospodarcze: garaż i stodoła, obok stoi dom. Aktualnie na miejscu jednostki straży pożarnej PSP Myślenice i OSP z gminy Wiśniowa przeprowadzają akcję ratunkową, więcej szczegółów wkrótce.

Relacja z miejsca zdarzenia: „Próbują ratratować dom ale jest spory wiatr i płonie już dach.”

Aktualizacja godz.: 18:06 : „Dom zdołano uratować

Oświadczenie rzecznika prasowego PSP Myślenice bryg. Romana Ajchlera

Oświadczenie rzecznika prasowego PSP w Myślenicach
Pożar w Lipniku 22.01.2021
Pożar w Lipniku 22.01.2021

Galeria:

Oświadczenie podsumowujące akcje bryg. Roman Ajchler KP PSP Myślenice:

„W dniu 22 stycznia o godzinie 16.15 do SKKP PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze garażu w miejscowości Lipnik. Dyżurny operacyjny zadysponował zastępy JRG Myślenice oraz OSP. Kolejne informacje, które spływały do Stanowiska Kierowania informowały o rozwoju pożaru w kierunku budynku gospodarczego i mieszkalnego spowodowanego silnymi podmuchami wiatru. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażaków OSP stwierdzono objęty pożarem cały budynek garażu oraz stodoły. Mieszkańcy ewakuowali się z budynku mieszkalnego przed przybyciem zastępów i ratowali posiadany inwentarz oraz pojazdy. Pierwszy Dowódca (KDR) przekazał do SKKP informację o potrzebie zadysponowania dodatkowych sił strażackich oraz polecił podanie 2 prądów wody w natarciu od strony budynku mieszkalnego o konstrukcji drewnianej. Po przybyciu dodatkowych sił strażackich podano kolejne prądy wody w natarciu na palące się obiekty. Zorganizowano zaopatrzenie wodne na bazie hydrantów oraz cieku wodnego. I faza działań gaśniczych skupiona była na obronie budynku mieszkalnego i ograniczeniu rozprzestrzeniania się pożaru w kompleksie budynków inwentarsko-gospodarczych połączonych funkcjonalnie z budynkiem mieszkalnym. W dalszej części działań równocześnie prowadzone były działania gaśnicze oraz prace rozbiórkowe konstrukcji dachu, usuwanie znajdującego się tam siana i słomy celem wyeliminowania zarzewi ognia. Prace prowadzono z wykorzystaniem 2 koparek oraz samochodu ciężarowego z HDS. Całość działań gaśniczych trwała ponad 6 godzin. Oprócz zastępów strażackich JRG Myślenice jednostek OSP z gminy Wiśniowa i OSP Czasław na miejscu pożaru współpracowano z Wójtem Gminy, przedstawicielami firm, które użyczyły sprzętu technicznego. W kolejnym dniu druhowie OSP Lipnik udzielili pomocy podczas doraźnego zabezpieczenia dachu części mieszkalnej przy użyciu folii i blachy.”


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Redaktor, trener, edukator. Z wykształcenia menager, pedagog, coach wlb, absolwentka UJ. W pracy to człowiek jest dla niej największą wartością. Ceni pasjonatów oraz tradycję lokalną, a jej misją jest promowanie szeroko pojętej kultury regionu. Mama dwójki dzieci oraz od trzynastu lat żona tego samego męża.

Wydarzenia

Luty 2021
PWŚCPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
« Sty   Mar »

youtube

Najczęściej czytane