Connect with us

Gmina Dobczyce

Wiemy kto wybuduje szkołę w Dziekanowicach

Opublikowano

w

DOMYSLNE

DZIEKANOWICE: Burmistrz gminy i miasta Dobczyce Paweł Machnicki dokonał 22 sierpnia 2017r. rozstrzygnięcia przetargu na budowę szkoły w Dziekanowicach.

Przetarg obejmuje budowę szkoły z wewnętrznymi instalacjami oraz zewnętrzną infrastrukturą techniczną, do stanu surowego zamkniętego. Nie obejmuje sali gimnastycznej. W przetargu startowały dwie firmy. Obie oferty spełniły wymagane warunki, a różnice cenowe były niewielkie. Wybrana została oferta firmy Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Transportowych Cechini z Krynicy -Zdroju, opiewająca na kwotę 4 668 604 zł. brutto. Na tej podstawie podpisana zostanie umowa z Wykonawcą.  Do jej sfinansowania wykorzystana będzie, obok środków gminy, dotacja z MSWiA w wysokości 1 544 000 zł., zgodnie z otrzymaną wcześniej przez Gminę promesą. Na dokończenie prac i oddanie szkoły do użytkowania nie wystarczą środki zabezpieczone obecnie w Wieloletniej Prognozie Finansowej  gminy, konieczne będzie znalezienie w kolejnych latach dodatkowych dotacji oraz środków budżetowych. Z tego powodu prace realizowane będą etapami.

Potrzeba budowy szkoły w Dziekanowicach wynika głównie z faktu, że obecny budynek główny szkoły jest zagrożony ruchami masowymi ziemi a część boiska i placu zabaw została zniszczona przez osuwisko w 2010 roku. Należy zaznaczyć, że zarówno budynek jak i jego otoczenie leżą w terenie osuwiskowym. Jest to budynek stary i nie spełniający w żaden sposób dzisiejszych standardów lokalowych dla ośmioklasowej szkoły podstawowej. Szkoła korzysta z drugiego budynku dawnej Kasy Stefczyka oraz małej sali w strażnicy OSP, gdzie odbywają się lekcje WF. Stan techniczny budynku wymagałby w najbliższym czasie kapitalnego remontu, który pociągnąłby za sobą istotne  koszty, w zasadzie nie poprawiając sytuacji lokalowej.

Do szkoły w kolejnych latach uczęszczać będzie: 2017/2018 kl. od I-VII – 77 uczniów i oddział przedszkolny 62 dzieci, 2018/2019 kl. od I-VIII – 102 uczniów i odział przedszkolny 70 dzieci. Z danych demograficznych wynika, że taka liczba dzieci będzie się utrzymywała.

Dalsze istnienie szkoły w Dziekanowicach ma swoje uzasadnienie, obok historycznego – szkoła funkcjonuje tu bowiem od ponad stu lat – także w układzie terytorialnym gminy. Dla zrównoważenia docelowego układu rozmieszczenia szkół w gminie niezbędna jest stabilizacja systemu oświatowego w państwie. Zmiany wynikające z obecnej reformy wymusiły na gminie podjęcie rozbudowy szkoły w Brzączowicach oraz najprawdopodobniej taka konieczność zaistnieje także w Kornatce. Dwie szkoły w Dobczycach na początku funkcjonowania będą posiadać pewne rezerwy na przyjęcie uczniów, nie mniej jednak w perspektywie kilku lat zostaną dopełnione uczniami z terenu Dobczyc. Przeświadczenie takie wynika z obserwacji utrwalonego trendu w rozwoju osadnictwa w Dobczycach, a tym samym wzrostu liczby mieszkańców, co może przełożyć się także na wzrost liczby dzieci. Podobne założenie należy czynić dla terenów wiejskich ze względu na znaczną podaż działek budowlanych oraz wzrost zainteresowania terenami naszej gminy, jako lokalizacją inwestycji mieszkaniowych.

Szkoła w Dziekanowicach będzie elementem zachęcającym do osiedlania się na terenie Dziekanowic, Sierakowa, Rudnika. Teren gminny wokół szkoły da także możliwość przestrzenną lokalizacji zabudowy mieszkaniowej, a działki będą mogły być przedmiotem sprzedaży.

 

Istotnym argumentem za budową szkoły w Dziekanowicach jest także fakt, że szkoła w terenie wiejskim sprzyja integracji miejscowości, jest bazą kulturotwórczą dla społeczności lokalnych oraz stanowi infrastrukturę wspomagającą realizację aktywności społecznej i obywatelskiej mieszkańców. Na prowadzenie szkół wiejskich gminy otrzymują większe dotacje z budżetu państwa.

 

Zaprojektowany budynek jest obiektem spełniającym współczesne normy, w tym związane z oszczędnością energii, budowany jest z myślą o następnych, co najmniej 50 latach funkcjonowania.

 

Źródło: Urząd Gminy i Miasta Dobczyce

 

 

Gmina Dobczyce

Smak prawdziwej przygody, czyli Runmageddon Kraków Dobczyce dla dzieci, młodzieży i całych rodzin

Opublikowano

w

Smak prawdziwej przygody, czyli Runmageddon Kraków Dobczyce dla dzieci, młodzieży i całych rodzin

W weekend 28-29 maja w Dobczycach odbędzie się Runmageddon najpopularniejszy w Polsce bieg z przeszkodami. Będzie to świetna okazja dla małych i dużych mieszkańców Małopolski do wzięcia udziału we wspaniałej, sportowej zabawie. 

Ten, kto spróbował Runmageddonu wie, jaka jest jego moc. Przygoda, emocje, ludzie i przeszkody tworzą niecodzienną atmosferę jego sportowych eventów. Dlatego organizator w 2022 roku postawił sobie za cel zachęcenie do wzięcia udziału nie tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzieży, a nawet całe rodziny i przygotował dla nich formuły, które bawią i pozwalają zdobyć niezwykłe wrażenia i doświadczenia. 

Podczas Runmageddonu w Dobczycach na starcie staną dzieci w wieku 4-11 lat w formule KIDS. Co ważne mali Runmageddończycy startować będą w specjalnie przygotowanych grupach wiekowych, tak by Ci najmłodsi 4-5 lat pokonywali przygodę razem. A nieco starsi 6-8  lat i 9-11 lat  mogli wspólnie bawić się na trasie. Dystans Runmageddonu Kids mierzy około kilometra a przeszkody dostosowane są do wieku dzieci. Organizator pamięta też, że w gronie fanów biegów przeszkodowych są też nastolatkowie, dlatego zachęca ich  do startu w formule Junior dedykowanej osobom w wieku 12-15 lat. Ich zadaniem będzie pokonanie 3 kilometrów z 15 przeszkodami. Starty tej formuły zaplanowane są na sobotę 28 maja br. 

Odkryciem Runmageddonu jest jego formuła Family, która pozwala dzieciom wraz z rodzicami bawić się na trasie. – Nasza formuła Family to najlepszy sposób na integrację i zdobycie wspólnych wrażeń. Nie ma nic lepszego niż wspólne pokonywanie przeszkód i to potwierdzi każdy, kto wystartował w Runmageddon Family. To jest najbardziej dynamicznie rozwijająca się formuła ostatnich lat. Pokazuje to, że coraz więcej rodziców chce być i przeżywać przygody z dzie

mi i dla nich wielkie brawa – mówi Jaro Bieniecki twórca marki Runmageddon. Organizator zachęca rodzinne zespoły do wspólnych startów kusząc je wspólnym wyzwaniem i medalami. Pokazuje, że nie ma lepszej przygody niż pokonanie 2 kilometrów z ustawionymi utrudnieniami, które przechodzi się razem. Rodzice pomagają dzieciom, a one dorosłym i oto chodzi w tej sportowej zabawie. A gdy wspólnie docierają do mety i otrzymują medale, wówczas radość i dobre samopoczucie zwycięża wszystkie niesnaski i kłopoty.  Z Runmageddonem Family będzie można zmierzyć się w niedzielę 29 maja br.

 

Podczas małopolskiego Runmageddonu tradycyjnie na trasy wybiegną osoby po 16 roku życia, które pokonają w sobotę 28 maja formule Rekrut i Nocny  Rekrut, czyli przebiegną 6 km z 30 utrudnieniami za dnia lub w nocy. Tego samego dnia szansę na poznanie smaku Runmageddonu będą mieli też debiutanci, którzy zmierzą się z dystansem 3 kilometrów i 15 przeszkodami formuły INTRO. Na niedziele jest zaplanowana jest formuła Classic, w której udział mogą wziąć tylko osoby dorosłe, które mają ochotę przebiec 12 kilometrów i pokonać ponad 50 przeszkód. 

Więcej informacji o evencie znaleźć można na stronie: https://www.runmageddon.pl/imprezy/runmageddon-krakow-dobczyce-28-05-2022 

informacje: Runmageddon

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

OSP Sieraków ma nowy wóz strażacki !

Opublikowano

w

OSP Sieraków ma nowy wóz strażacki !
W sobotę przed budynkiem OSP w Sierakowie odbyło się oficjalne przekazanie i poświęcenie samochodu strażackiego marki Volkswagen Crafter 4×4. Wydarzenie zainaugurował przemarsz Orkiestry Dętej Barka z Nowej Wsi, Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej oraz druhów i druhen gminnych jednostek OSP przed budynek strażnicy. Licznie przybyłych gości powitał prezes Kazimierz Płatek, który przyznał: „Nowy samochód pożarniczy, który ma służyć lokalnej społeczności, niewątpliwie podnosi zdolność operacyjną naszej jednostki”.

Burmistrz Tomasz Suś symbolicznie przekazał kluczyki od nowego pojazdu, a ks. Paweł Odziomek poświęcił samochód strażacki.
– Zakup ten pozwoli jeszcze skuteczniej czuwać nad bezpieczeństwem naszej lokalnej społeczności – mówił burmistrz Tomasz Suś. Burmistrz życzył strażakom by nowy pojazd ułatwił im niesienie pomocy drugiemu człowiekowi oraz by zawsze bezpiecznie wracali do domu z akcji.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych strażaków i osób wspierających jednostkę. W wystąpieniach gratulacje i życzenia przekazał starosta Józef Tomal oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska.
Zakup samochodu wyniósł 290 500,00 zł, z czego 250 000,00 zł pokryte zostało z budżetu gminy Dobczyce, pozostałą część stanowił wkład jednostki OSP Sieraków.

Materiały: UG Dobczyce

Kontynuuj czytanie

Gmina Dobczyce

Bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat w Dobczycach

Opublikowano

w

Bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat w Dobczycach

Centrum Medyczne Maszachaba realizuje wspólnie z partnerami projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020: „Wsparcie realizacji programu profilaktyki raka piersi w latach 2021-2023.”

👉 Program adresowany jest do pań wieku 50-69 lat ( ur.1972-1953 ), które:
– są mieszkankami Małopolski
– nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy

👉 Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej w programach zdrowotnych.

‼️ Bezpłatne badania mammograficzne będą wykonywane 15 czerwca 2022, od 10.00 do 17.00, w Dobczycach, na parkingu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Dobczycach (ul. Szkolna 43).

‼️ INFORMACJE I ZAPISY: 12 6330218, 503 777 651 – ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Badaj się! Miej pewność! Wykonuj badania regularnie!

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

maj 2022
PWŚCPSN
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      
« kw.   cze »

youtube

Najczęściej czytane